نگرانی بخش خصوصی : عسگر اولادی: دولت کالاهای پر مصرف را ذخیره کند

حدود شش ماه قبل بود که اسدالله عسگراولادی صحبت از قحطی در کشور کرد. اگرچه در همان زمان بعد از بازتاب این اظهارنظر وی ناگزیر شد این موضوع را سوءتفاهم جلوه دهد اما حالا پس از گذشت شش ماه از این پیش‌بینی محقق نشده، وی از قحطی مدیریت در کشور سخن می‌گوید. کارشناسان اقتصادی پیش از این نیز بر این باور بودند که در پی نوسانات نرخ ارز در کشور شاهد بروز گرانی‌های گسترده خواهیم بود. به گفته این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران آنچه مسلم بوده این است که ما در مسایل ارزی دچار انحراف مدیریتی هستیم و باید مدیریت ارز بهتر از اینها اتفاق بیفتد وکاری که نقدا می‌شود انجام داد این است که برای ماه‌های آینده کالاهای پرمصرف را ذخیره کنیم.
التهابی در بازار نیست
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در توضیح این موضوع گفت: در آن مقطعی که از حرف من سوءتعبیر شده بود و می‌گفتند که قحطی می‌آید، بازار به هم ریخته بود به‌طوری که روزی از مولوی با من تماس گرفتند و گفتند که مردم هجوم آورده‌اند و خرید می‌کنند که من همان لحظه به چهارراه مولوی رفتم و یک چارپایه زیر پایم گذاشتم و با مردم صحبت کردم، گفتم من عسگر اولادی هستم و این کشور هیچ‌گاه قحطی به خودش نخواهد دید.عسگراولادی به فارس گفت: باید از مساجد، ائمه جماعات، دانشگاه‌ها، بازار و اتاق‌های بازرگانی استفاده کنیم تا مردم بدانند که هیچ التهابی در بازار وجود ندارد. من از اتاق ایران و اتاق تهران گله دارم، اینها باید در کاهش التهاب کمک کنند، الان وقت وحدت است در حال حاضر مدیریت ما مدیریت جنگی و زمان مقاومت است.وی افزود: بین وزارت جهاد و وزارت تجارت اختلاف سلیقه وجود دارد، وقتی کارخانه پول ندارد حقوق کارگر را بدهد باید به کارخانه‌دار فرصت داد نه اینکه سازمان مالیاتی بیاید همه چیز را به اجرا بگذارد. سازمان مالیاتی باید کمک کند، باید قسط‌بندی کند و باید مطالباتش را در بلندمدت دریافت کند.
ذخیره‌سازی
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در مورد این که در مقایسه جنگ اقتصادی با جنگ نظامی که در دهه 60 اتفاق افتاد چه پتانسیل‌هایی به بدنه اقتصاد کشور اضافه شده است، اظهار داشت: جنگ اقتصادی با جنگ نظامی قابل مقایسه نیست. در برخی کشورها جنگ اقتصادی مقدمه جنگ نظامی است به همین دلیل بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح می‌کنند که به نظر من بحث بسیار درست و کارشناسی است. اقتصاد مقاومتی از دو جهت قابل تامل است؛ اول اینکه باید فرهنگ مصرف در کشور کم شود بنابراین برای رسیدن به این موضوع باید کار فرهنگی کرد، باید مثل زمان جنگ از پتانسیل مساجد، نمازجمعه‌ها، دانشگاه‌ها و مدارس استفاده کرد تا بتوانیم فرهنگ مصرف کمتر را نهادینه کنیم چراکه کار فرهنگی مقدمه اقتصاد مقاومتی است.
وی تصریح کرد: بعد دوم اقتصاد مقاومتی این است که دولت برای شش تا هشت ماه آینده ذخایر لازم را تامین کند و حداقل‌های مورد نیاز مردم به وفور وجود داشته باشد.
مردم را متقاعد کنیم
عسگراولادی در رابطه با اینکه بسیاری از کارشناسان معتقدند از دلایل مهم تنظیم بازار در شرایط جنگ در دهه 60 ذخیره مناسب 24 قلم کالای اساسی بوده است، اظهار داشت: آنچه باعث شد تا ما در زمان جنگ سربلند و پیروز باشیم و تورم کمتری را در کالاهای اساسی تجربه کنیم ایدئولوژی مردم بود که معتقد بودند باید جنگ را حفظ کنند.عسگراولادی گفت: در آن زمان مردم چون دفاع را وظیفه می‌دانستند هر کاری لازم بود می‌کردند. اگر من روزی دو عدد نان می‌خریدم در زمان جنگ یک نان می‌خریدم این یعنی اقتصاد مقاومتی. من هفت بار جبهه رفتم و هر بار که رفتم وسایل مختلفی را با خودم می‌بردم. اگر دو قالب پنیر می‌خریدم یکی را در خانه مصرف می‌کردم و یکی را کنار می‌گذاشتم که ببرم برای جبهه.
مدیران کم‌جرات
یحیی آل‌اسحاق نیز در مورد وضعیت کنونی کشور در مقایسه با دوران جنگ تحمیلی گفت: اگرچه در زمان جنگ تحمیلی هشت ساله، امکانات کشور به مراتب کمتر از وضعیت فعلی بود اما به دلیل تدابیری که فرماندهان جنگ نظامی داشتند، کشور توانست با ابداعات و ابتکارات ویژه مقابله به مثل کند.رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران افزود: هم‌اکنون کشور در بخش‌هایی همچون مدیران اجرایی و فضای تصمیم‌گیری، تدابیر و حتی ساماندهی برخی موضوعات با مشکلات جدی مواجه است بنابراین فردی هم‌اکنون باید عملیات اجرایی کشور را به دست گیرد که روحیه تدافعی و نه روحیه منفعل داشته باشد و با برنامه پیش رود.آل‌اسحاق تصریح کرد: در شرایط فعلی ما مدیرانی می‌خواهیم که روحیه بالا و امیددهنده داشته باشند نه مدیران منفعل. مدیران ریسک‌پذیر می‌خواهیم نه مدیران محتاط و در نهایت مدیران جرات‌دار می‌خواهیم نه ترسو چراکه مدیران کم‌جرات به درد این مقطع از عمر کشور نمی‌خورد.بنابراین باید افرادی قبول مسوولیت کنند که جرات ریسک داشته باشند. البته فضا نیز نباید به‌گونه‌ای باشد که جرات را از این افراد بگیرد. نمی‌شود یک فضای عدم جرات را ساخت و انتظار داشت که افراد جرات‌دار، تصمیمات ریسکی بگیرند.
80 میلیارد دلار به جیب دولت می‌رود
رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران اظهار داشت: شرایط جدید تحریم، 15 میلیارد دلار به ما ضرر زده در حالی که 80 میلیارد دلار درآمد نفتی را بالا برده است. 15 میلیارد دلار را تولیدکننده می‌پردازد و 80 میلیارد دلار در جیب دولت می‌رود؛ این صحیح نیست.آل‌اسحاق گفت: این 15 میلیارد دلار را باید به طریقی به ملت بازگرداند. نظام بیمه‌ای کشور در حوزه‌های مختلف باید توسعه یابد چراکه برای قبول هزینه‌های ریسک حاصل از جنگ اقتصادی باید نظام بیمه‌ای خود را تقویت کنیم تا هزینه‌ها را بپذیرد.به اعتقاد وی، مجلس باید کمک کند تا ذخایر صندوق توسعه ملی به کمک تولید کشور بیاید، این در شرایطی است که هم‌اکنون هزینه‌های ارزی و ریالی کشور افزایش یافته است. در شرایط عادی با 10 درصد گشایش اعتبار صورت می‌گرفت اما هم‌اکنون به 120 درصد افزایش یافته است که مجلس و نظام بانکی باید برای این امر فکری کنند.

ماه رمضان تمام شد ، خبر‌ی‌ از سبد کالا نشدتنها یک هفته به پایان ماه رمضان باقی است و سبد کالای رمضان میان کارمندان هنوز توزیع نشده است. این در حالی است که از ابتدای این ماه موضوع اختصاص سبد کالا به کارمندان و کارگران و فرهنگیان طرح شد و در نهایت کارگران از دریافت این سبد محروم شدند اما به نظر می‌رسد که به کارمندان در ظاهر تعلق گرفته است چراکه بنا به اظهارات مسوولان معاونت بازرگانی داخلی، کالاها تامین و میان استان‌های مختلف توزیع شده اما به واسطه عدم تخصیص اعتبار از سوی دولت همچنان این سبدها میان کارمندان توزیع نشده است.
طبق وعده وزارت صنعت، معدن و تجارت سبد کالای رایگان یکصد هزار تومانی ماه رمضان قرار بود دو هفته قبل میان کارمندان و فرهنگیان توزیع شود که این امر تاکنون محقق نشده است. طبق برآوردهای صورت گرفته برای تامین سبد کالای دو میلیون و 400 هزار کارمند به ارزش هر سبد یکصد هزار تومان، اعتباری بالغ بر 300 میلیارد تومان باید از سوی دولت در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گیرد که این اتفاق تاکنون نیفتاده است. گفتنی است که سبد کالایی کارکنان، چهار قلم کالای اساسی شامل؛ 20 کیلو برنج، شکر، روغن هر کدام پنج کیلو و مرغ نیز 5 تا 10 کیلو را شامل می‌شود.
این در حالی است که گویا قرار نیست برای مرغ نیز بودجه‌ای اختصاص یابد. تاخیر در ارایه سبد کالایی ماه رمضان مساله تازه‌ای نیست. سال گذشته نیز این سبد پس از ایام ماه رمضان در اختیار کارمندان قرار گرفت.

فعالیت سوپرمارکت‌های غیرقانونی
بسیاری از مغازه‌هایی که در حال حاضر با عنوان سوپرمارکت‌ فعالیت می‌کنند، غیرقانونی بوده و سوپرمارکت نیستند.
رییس اتحادیه سوپرمارکت و مواد پروتئینی تهران با بیان این مطلب گفت: در حال حاضر هر خواربارفروشی، لبنیاتی یا مغازه‌ زیر پله‌ای از عنوان سوپرمارکت استفاده می‌کند، ‌آنها به صورت غیرقانونی تابلو سوپرمارکت را نصب می‌کنند و کسی هم مانع کار آنها نمی‌شود در حالی که زمانی اداره اماکن با این موضوع برخورد و این مغازه‌ها را پلمپ می‌کرد.وی افزود: در حال حاضر حدود 400 سوپرمارکت در سطح تهران، پردیس و بومهن مشغول به کارند. تعدادی نیز درخواست پروانه داده‌اند که در حال بررسی است و بقیه مغازه‌هایی که با این عنوان فعالیت می‌کنند، کارشان غیرقانونی است.درخشانی با بیان اینکه هر سوپرمارکتی باید دارای شرایط لازم باشد تا بتواند با این عنوان فعالیت کند، اظهار داشت: در گذشته مساحت سوپرمارکت برای دریافت پروانه حداقل باید یکصد متر بود که در حال حاضر به 70 متر کاهش یافته است و از سوی دیگر سوپرمارکت‌ها باید دارای امکانات سردخانه‌ای و تجهیزات مناسب نیز باشند.

نابودی مزارع در پی واردات
واردات انواع محصولات کشاورزی از جمله دامی و باغی باعث نابودی مزارع و کشاورزی کشور می‌شود. در کشورهایی که محصولات کشاورزی را صادر می‌کنند حمایت‌های زیادی از سوی دولت به آنها می‌شود که باعث کاهش قیمت تمام‌شده محصول می‌شود. در کشور ما قیمت حمل‌ونقل و نهاده‌ها بسیار بالاست با این حال قابلیت افزایش تولید و صادرات را در محصولات کشاورزی داریم.
باید توجه داشت واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی نه تنها فرصت‌های شغلی زیادی را از بین می‌برد بلکه زمینه بیکاری را در کشور دوچندان می‌کند. بسیاری از افراد سودجو که دستی بر واردات دارند فقط به فکر منافع خود هستند زیرا در کشور ما زمین‌های حاصلخیز و 20 میلیون متر مربع سالن مرغداری وجود دارد و احتیاجی به واردات مواد پروتئینی نداریم.