ارزش تولید ناخالص داخلی چین به 100 تریلیون یوان خواهد رسیدخبرگزاری فارس: رئیس مرکز تحقیقات اقتصادی چین پیش بینی کرد ارزش تولید ناخالص داخلی این کشور تا سال 2020 میلادی به بیش از 100 تریلیون یوان معادل 16 تریلیون دلار خواهد رسید.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اینترنتی رویترز ارزش تولید ناخالص داخلی چین تا سال 2020 میلادی با ارزش تولیدات اقتصادی امریکا در سال 2012 میلادی برابر خواهد شد . بر اساس این گزارش چین هم اکنون پس از آمریکا دومین اقتصاد بزرگ جهان به شمار می رود.
بر این اساس یانگ ویمین تاکید کرد ارزش در آمد سرانه مردم چین تا سال 2020 میلادی به بیش از ده هزار دلار خواهد رسید که این رقم نسبت به سال 2011 میلادی دو برابر خواهد شد. ارزش تولیدات اقتصادی چین در سال 2011 میلادی به بیش از 47.2 تریلیون دلار رسیده است . وزیر بازرگانی چین نیز تاکید کرد این کشور می تواند امسال به هدف رشد اقتصادی 7.5 درصدی دست یابد. رشد اقتصادی این کشور در سه ماه سوم امسال به کمتر از 7.4 درصد رسیده که این رقم پایین‌ترین میزان در سه سال اخیر به شمار می‌رود. بر این اساس، بحران مالی و بدهی منطقه یورو و کاهش رشد اقتصادی آمریکا و ادامه تنش در روابط سیاسی با ژاپن تاثیر منفی زیادی بر صادرات و تولیدات صنعتی چین داشته است. مدل و الگوی رشد اقتصادی چین در سه دهه گذشته بر مبنای سرمایه‌گذاری و صادرات بوده است، ولی به اعتقاد کارشناسان اقتصادی چین دیگر نمی‌تواند با تکیه بر الگوها و مدل‌های رشد اقتصادی گذشته به روند رو به رشد خود ادامه دهد. چین باید به جای تمرکز بر صادرات و سرمایه‌گذاری خارجی به فکر رشد و افزایش تقاضا و مصرف داخلی باشد. موسسه تحقیقاتی کاپیتال اکونومیکس نیز پیش‌بینی کرد، رشد اقتصادی چین تا 10سال آینده بین 7 تا 8 درصد خواهد بود. صندوق بین المللی پول نیز پیش‌بینی کرد، رشد اقتصادی چین امسال به کمتر از 8 درصد خواهد رسید که این پایین‌ترین رقم از دهه 1990 میلادی خواهد بود. بر این اساس رشد اقتصادی چین در سال 2014 میلادی نیز به 8.5 درصد خواهد رسید. رئیس کمیسیون توسعه و اصلاحات اقتصادی چین نیز تاکید کرد، روند نزولی رشد اقتصادی این کشور به پایان رسیده است و چین می‌تواند به هدف رشد اقتصادی 7.5 درصدی در سال 2012 دست یابد. ژانگ پینگ تصریح کرد:افزایش مبادلات تجاری و هزینه‌های مصرفی در اقتصاد چین طی ماه اکتبر نشان می‌دهد، دومین اقتصاد بزرگ جهان با بهبود نسبی شرایط روبرو است و روند نزولی رشد و رونق اقتصادی این کشور متوقف شده است. دولت چین قصد دارد، امسال به رشد اقتصادی 7.5 درصدی دست یابد .کارشناسان مستقل اقتصادی بر این باورند که رشد اقتصادی چین در سه ماه پایانی 2012 میلادی افزایش خواهد یافت .
خبرگزاری فارس