حریری درگفت‌وگوبا ایسنا تشریح کرد دلیل اعتراض نمایندگان به هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران


در ساختار فعلی اتاق تهران به جای این‌که هیات نمایندگان بر اساس دانش خود تصمیم گیرنده باشند، هیات رییسه براساس سلایق خود تصمیم گیرنده نهایی شده‌ است.
مجیدرضا حریری،  نایب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران وچین وعضو هیات نمایندگان اتاق تهران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره ساختار اتاق تهران و چرایی اعتراض هیات نمایندگان به هیات رییسه در جلسه علنی هیات نمایندگان این اتاق اظهار کرد: از نظر سازمانی در آیین نامه‌های مربوط به اتاق تهران جایگاه هیات نمایندگان مشخص نیست.
وی ادامه داد: زمانی که فعالان بخش خصوصی به نمایندگان خود در اتاق‌ها رای می‌دهند از آن‌ها مطالباتی دارند که بیانگر نقش هیات نمایندگان است.
حریری با تاکید بر این‌که درحال حاضر مشخص نیست که جایگاه اعضای هیات نمایندگان در این ساختار کجاست تصریح کرد: آنچه که ما در اتاق تهران داریم این است که دستور جلسات باید از کمیسیون‌هایی بیرون بیاید که اعضای آن همین هیات نمایندگان اتاق هستند.
به گفته این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در ساختار فعلی اتاق تهران به جای این‌که هیات نمایندگان تصمیم گیرنده باشند هیات رییسه براساس سلایق خود تصمیم گیرنده نهایی است و همین موضوع که هیات رییسه براساس سلیقه خود مباحث را مطرح می‌کند مورد انتقاد شدید هیات نمایندگان قرار گرفته است.
وی ادامه داد: این موضوع پایه اعتراضات است ولی مباحثی از جمله دستور جلسه اخرین نشست هیات نمایندگان نیز جای اعتراض دارد زیرا در شرایطی که کشور با مسائلی نظیر تحریم‌ها و نرخ ارزمواجه است ما در اتاق تهران به موضوعات فرعی مثل تهاتر می‌پردازیم.
حریری با تاکید بر این‌که اصلاح آیین نامه‌ها هر چند فرایند پیچیده‌ای است ولی مورد پیگیری اعضای هیات نمایندگان قرار گرفته است، تصریح کرد:‌ تلاش می‌کنیم از کانال‌های قانونی آیین نامه‌های جدیدی را تصویب کنیم زیرا آیین نامه‌های فعلی جوابگوی اعضای هیات نمایندگان اتاق‌های بازرگانی نیست.
این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با تاکید بر این‌که قرار است بخش خصوصی از جایگاه ویژه‌تری نسبت به قبل برخوردار باشد، خاطرنشان کرد: قانون فعلی اتاق جوابگوی نیازها نیست لذا باید تغییر کند. البته قوانین جدیدی مثل قانون بهبود مستمر فضای کسب وکار شرایط و جو جدیدی را در اتاق‌ بوجود آورده است.
وی با بیان این‌که براساس برنامه‌های جدید اتاق قوانین پایه باید تغییر کند اظهار کرد: البته ‌در شرایط فعلی با همین قانون نیز اگر هیات نمایندگان به شکل فعال حضور داشته باشند نقش اتاق‌ها در فعالیت‌های اقتصادی می تواند از سطحی که در حال حاضر قرار دارد بسیار فراتر رود.
حریری درباره نحوه انتخاب اعضای هیات رییسه در اتاق تهران بیان کرد: نحوه انتخاب اعضای هیات رییسه بدون مصلحت اندیشی نیست. به این دلیل که در اتاق تهران 20 تن از اعضا نقش بسیار بارزی را دارند که دولتی هستند. وزنه این 20 نفر از اعضا سنگین است و به شکلی است که دولت به آنها فرمان می‌دهد.
این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با تاکید بر این‌که اعضای دولتی در انتخاب هیات رییسه نقش چشمگیری دارند گفت: به همین دلیل بخش خصوصی اختیاری برای انتخاب اعضای هیات رییسه ندارد.
وی بیان کرد: در طول این چند سال دولت‌ها در انتخاب اعضای هیات رییسه اتاق تهران نقش زیادی داشته و تنها جلسه‌ای که همه اعضای دولتی حاضر در هیات نمایندگان اتاق بدون غیبت در جلسه شرکت دارند، جلسه رای گیری برای هیات رییسه است.
حریری با این ادعا که هیات رییسه اتاق تهران بر اساس رابطه تعریف شده با دولت انتخاب می‌شوند گفت: باید رافتار هیات رییسه فعلی را با انتقادات پی در پی اصلاح کرد. باید مطالبات را با استفاده از حداکثر ظرفیت اعضای هیات رییسه خواستار شد.