همکاری های ایران و چین در بخش کشاورزی گسترش می یابد

تهران - ایرنا - وزیر جهادکشاورزی جمهوری اسلامی ایران در دیدار با معاون وزیر کشاورزی چین بر لزوم توسعه همکاری های کشاورزی میان دو کشور تاکید کرد.
به گزارش ایرنا از وزارت جهادکشاورزی، محمود حجتی روز جاری(دوشنبه)در دیدار با ˈنیودانˈ معاون وزیر کشاورزی کشور چین که در محل وزارت جهادکشاورزی برگزار شد، افزود: رویکرد دولت یازدهم همکاری همه جانبه با کشور چین به خصوص در بخش کشاورزی است.
وی ابراز امیدواری کرد، سرفصل جدیدی از همکاری میان دو کشور در زیربخش های مختلف کشاورزی از جمله شیلات، تولیدات گیاهی، تحقیقات و جنگل و مرتع و سایر امور مربوط به کشاورزی ایجاد می شود.
وی گفت: برغم روابط خوب سیاسی و اقتصادی میان ایران و چین، دو کشور کمترین همکاری را در بخش کشاورزی داشته اند.
وی تصریح کرد: با امضای یادداشت تفاهم همکاری کشاورزی میان دو کشور، همکاری ها در آینده اجرایی و عملیاتی می شود.
معاون وزیر کشاورزی چین نیز بر گسترش همکاری های دوجانبه در مورد زیرساخت های کشاورزی تاکیدکرد و گفت: باید کارگروه همکاری در حوزه های مشترک همکاری بین دو کشور تشکیل شود.
وی افزود: در بازدیدهایی که از مناطق کشاورزی شیراز و موسسه بیوتکنولوژی در چند روز اخیر داشتیم متوجه شدیم دو کشور ظرفیت های بالایی برای توسعه همکاری های کشاورزی دارند.
وی ابراز امیدواری کرد: با تلاش های دو جانبه، پروژه های همکاری به خصوص در زمینه صنعت کشت، آبزی پروری و دامپروری اجرایی شود.
در ادامه این دیدار مسوولان بخش کشاورزی در زیربخش تولیدات گیاهی، شیلات، تحقیقات و برنامه ریزی و اقتصادی گزارشی از مذاکرات خود با هیات چینی را به وزیر جهادکشاورزی ارایه دادند.
در این گزارش ها، ایران خواستار توسعه همکاری در بخش شیلات از جمله پرورش ماهی در قفس، تولید کپور ماهیان و گیاهان دریایی، صید فانوس ماهیان و سرمایه گذاری های مشترک در بخش شیلات با چین شد.
همچنین در بخش تولیدات گیاهی انتقال ارقام پیشرفته محصولات زراعی به خصوص کلزا، گندم مقاوم به خشکی، برنج، سویا وپنبه، انتقال تکنولوژی تولید بذر هیبرید پنبه و برنج، انتقال تکنولوژی بذر هیبرید انواع سبزیجات، انتقال تکنولوژی ماشین آلات کشاورزی به ویژه در زمینه کشت نشانی ذرت، پنبه و کلزا و مکانیزاسیون برنج از مزرعه تا مرحله بعد از برداشت و سیستم کشت نشاء و خشک کردن و تولید برنج قهوه ای از زمینه های همکاری میان دو کشور عنوان شد.
در بخش تحقیقات نیز دامپزشکی، گیاه پزشکی، حفظ نباتات و گلخانه، کیفیت کود و سم چینی به عنوان زمینه های همکاری اعلام شد.


خبرگزاری ایرنا