معاون وزیر نفت : منابع تامین فاینانس از چین به اتمام رسیده است

تهران- ایرنا- معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با تاکید بر این که باید شرایط جذب سرمایه گذاری خارجی فراهم شود، گفت: همه فاینانسی (تامین مالی) که قرار بوده کشور چین اختصاص دهد ، به اتمام رسیده است.
عباس شعری مقدم روز دوشنبه در حاشیه مراسم امضای نخستین قرارداد اعطای لیسانس ایرانی واحد تولید آمونیاک در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برخی شرکت های پتروشیمی محصولات خود را صادر و منابع ارزی خود را تامین می کنند.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: برخی واحدها دسترسی به منابع ارزی ندارند که باید ارز مورد نیاز آنها از مسیر کشور چین یا صندوق توسعه ملی تامین شود.شعری مقدم خاطرنشان کرد: طرح های زیادی را در بخش پتروشیمی در دست اجرا داریم که به هیچ وجه نمی توان برای اجرای آنها به فاینانس چین یا صندوق توسعه ملی امید بست.وی تاکید کرد باید شرایط جذب سرمایه گذاری خارجی فراهم شود که تحقق آن به تلاش دولتمردان بستگی دارد.مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خصوص استفاده از 20 میلیارد دلار فاینانس چین اظهار داشت: قرار بود کشور چین دو برابر موجودی ما، منابع مالی به صورت فاینانس تامین کند که چین قبول نکرد بنابراین همه فاینانسی که قرار بوده چین اختصاص دهد به اتمام رسیده است.شعری مقدم در بخش دیگری از اظهارات خود در خصوص وارد نشدن ارز صادراتی پتروشیمی ها به کشور گفت: دلیل اصلی بروز مشکل در این بخش وجود ارز چند نرخی است و در صورت تک نرخی شدن، این معضل رفع می شود.وی با بیان این که این شرکت ها برای خرید مواد اولیه و کاتالیست نیاز به ارز دارند، اظهار داشت: اگر این شرکت ها ارز خود را وارد بازار کنند مجبور خواهند شد که ارز مورد نیاز خود را با قیمت گرانتر خریداری کنند که این مساله صرفه اقتصادی ندارد، لذا ترجیح می دهند ارز خود را در خارج از کشور نگهداری کرده و صرف خرید مواد و تجهیزات مورد نیاز خود کنند.نخستین قرارداد اعطای لیسانس ایرانی واحد تولید آمونیاک امروز بین شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی و شرکت شیمیایی لاوان امضا شد. دانش فنی فرآیند تولید آمونیاک پیش از امضای این قرارداد در انحصار شرکت های خارجی بود.
با امضای قرارداد اعطای لیسانس ایرانی به واحد تولید آمونیاک پتروشیمی لاوان با ظرفیت تولید دو هزار و 50 تن در روز، این دانش فنی در داخل کشور تجاری می شود. تجاری شدن این دانش فنی علاوه بر صرفه جویی ارزی در خرید لیسانس ، هزینه ساخت تجهیزات اصلی این واحدها را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. اکنون هشت واحد آمونیاک با مجموع ظرفیت روزانه 12 هزار تن در داخل کشور در حال فعالیت است و هشت واحد دیگر با ظرفیت 16 هزار و 500 تن در روز در مرحله ساخت قرار دارد.

خبرگزاری ایرنا