نشست اتاق ایران و چین و هیات اعزامی به سرپرستی دبیر حزب شهر دونگوان چین

نشست اتاق ایران و چین و هیات اعزامی به سرپرستی دبیر حزب شهر دونگوان چین  با حضور هیات ئیسه اتاق ایران و چین و مقامات ایرانی از سازمان میراث فرهنگی و سازمان سرمایه گذاری  ایران به منظور گسترش روابط تجاری،گردشگری، فرهنگی  بین ایران و شهر دونگوان  روز شنبه  اول آذر 93 برگزار گردید.
عسگراولادی رئیس اتاق ایران و چین با اشاره به سه نقطه اصلی جاده ابریشم در  سه کشور ایتالیا ، ایران و چین  گفت: هشت سال پیش  در سفر به چین  پیشنهاد ایجاد سه  دبیرخانه برای کمربند اقتصادی  جاده ابریشم  از سوی اتاق ایران و چین مطرح شد و خوشحال هستیم  که رئیس جمهور منتخب چین در سال گذشته این پیشنهاد را احیا  و مطرح نموده اند و امیدواریم که  هر چه زودتر تصمیمات اجرایی  تاسیس این دبیرخانه ها برای گسترش هر چه بیشتر  روابط اقتصادی کشورها  از سوی دولت چین انجام گردد.
حریری نایب رئیس اتاق ایران و چین گفت: ایران تا کنون بازاری واردات کالاهای چینی بوده اما با تصمیم جدید دولت برای افزایش حجم روابط دو کشور  از 40 میلیارد دلار به 70 میلیارد می بایست  به دنبال راه های جدیدی برای گسترش روابط  باشیم . وی خاطرنشان کرد خرید کالاهای چینی  توسط ایران به حداکثر رسیده و برای گسترش روابط  میبایست در جهت افزایش صادرات به چین و نیز سرمایه گذاری شرکتهای چینی  در ایران تلاش نماییم.
شو جیانهوآ، دبیر حزب شهر دونگوان چین گفت شهر دونگوان با اشاره  به  طرح رئیس جمهور فعلی چین بنام طرح "جاده ابریشم قرن 21 "گفت  رئیس جمهور چین برای پیاده نمودن استراتژیهای  کشورچین با الهام از جاده ابریشم کهن در نظر دارد  به منظور گسترش هر چه بیشتر همکاری تجاری و اقتصادی کشورهای مختلف جاده ابریشم جدید را احیا نماید. وی افزود طی  احیا جاده ابریشم ما نیز در تلاش برای گسترش  فرصتهای همکاری شهر دونگوان  با ایران هستیم و هدف اصلی حضور در ایران  معرفی پتانسیل ها و جاذبه های  بین شهر دونگوان و ایران می باشد.
دبیر حزب شهر دونگوان گفت شهر دونگوان شهری اقتصادی  در چین و به عنوان کارخانه جهانی  در چین شناخته شده است  و اکثر توالیدات  چین در این شهر می باشد.
وی ادامه داد : طی سیاست های اصلاحی که در چین از سی سال پیش آغاز شده است شهر دونگوان از جمله شهرهای پیشتاز در زمینه اصلاحات  بوده  بطوریکه  سرمایه گذاری  مستقیم خارجی شهر دونگوان معادل 75 میلیارد دلار می باشد و 11 هزار شرکت معروف در این شهر مشغول فعالیت هستند.حجم صادرات و واردات دونگوان  150 میلیارد دلار و رتبه پنجم در چین را دارا می باشد ، تولید ناخالص داخلی آن 89 میلیون دلار  می باشد.
شو جیانهوآ با اعلام  حجم تجاری 270 میلیون دلاری  شهر دونگوان و ایران  بر افزایش و بهبود روابط تاکید نمود و زمینه های مناسب و بالقوه جهت همکاری با ایران را در تبادل تجاری در زمینه مواد معدنی و نفتی ، در زمینه سرمایه گذاری و ایجاد زیرساختها و  توسعه گردشگری عنوان نمود.
کوده ای ، کوده ای ، رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای فنی و اقتصادی ایران با اشاره به قانون حمایت تشویقی از سرمایه گذاران خارجی تصریح کرد سازمان سرمایه گذاری با سابقه 60 ساله در حمایت  وتشویق از سرمایه گذاران خارجی  در کشور از سال 2002  به طور ویژه تلاش خور را روی این موضوع متمرکز نموده است. وی ادامه داد: اساس و مفهوم کلی قانون حمایت از سرمایه گذاری خارجی  در مقابل ریسک های سیاسی است منظور از ریسک سیاسی  حمایت از از سرمایه گذار در مقابل ملی شدن، سرمالکیت و دخالت دولت  می باشد که  مانع  نقض قرارداد بین سرمایه گذاران داخلی و خارجی  میشود. به استناد این قانون  دولت ایران متعهد به انتقال اصل سرمایه خارجی  ، سود سالیانه و انباشته سرمایه  به کشور مربوطه می باشد. از دیگر ویژگیهای این قانون عدم محدودیت در ثبت شرکت  برای سرمایه گذاران خارجی  و نیز عدم محدودیت در ورود سرمایه خارجی چه بصورت نقدی، چه بصورت ماشین آلات و  تجهیزات  و یا دانش  وخدمات فنی می باشد.
رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی ارائه تسهیلات روادید  به کارشناسان ،بستگان سرمایه گذاران خارجی ، ارائه پروانه کار  و  اقامت را از  سایر تسهیلات حمایتهای تشویقی برای سرمایه گذاری خارجی برشمرد و اذعان نمود  ساختارها وتشکیلات ملی و استانی به این منظور  شکل گرفته و سازمان سرمایه گذاری  و مرکز خدمات سرمایه گذاری  به عنوان نهاد ملی  و در کلیه استانها پنجره های واحد  سرمایه گذاری شکل گرفته است  و هدف اصلی ما رفع دغدغه های  سرمایه گذاران خارجی  می باشد به عبارت دیگر ایجاد امنیت سرمایه گذاری و سودآوری پروژه ها  که امنیت  سرمایه گذاری  در چهار چوب  مفاد قانون  حمایت از سرمایه گذاری خارجی تامین و  برای طرح های سودآور  نیز فرصتهای جذاب سرمایه گذاری روی وبسایت رسمی سازمان سرمایه گذاری موجد و قابل دسترسی می باشد.
خلدی نصب مدیر کل بین‌الملل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به تمدن هفت هزار ساله ایران و سابقه تاریخی روابط ایران و چین  کشور چین  را یکی از بازارهای هدف ایران اعلام نمود و گفت در سال 2006 تفاهم نامه همکاری های گردشگری بین دو کشور به امضا رسید  و در همین راستا  ایران در ردیف صدو یازدهمین مقصد گردشگری چین  قرارر گرفت .
مدیر کل بین‌الملل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اعلام نقطه نظرات  ریاست سازمان میراث فرهنگی  در اجلاس جاده ابریشم  دریایی در ماکائو  گفت پروژه جاده ابریشم  بسیار حائز اهمیت می باشد و همکاری مشترک  در این زمینه با چین در قالب کمیته مشترک را خواهان هستیم