وزیر امور اقتصادی و دارایی: بانک توسعه آسیا در تامین مالی زیرساخت های قاره آسیا نقش بسیار موثری دارد


پکن - ایرنا - وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران، نقش بانک سرمایه گذاری توسعه آسیا (AIIB) در تامین مالی پروژه ها و زیرساخت کشورهای آسیایی را بسیار مهم و تاثیرگذار دانست.

به گزارش ایرنا، «علی طیب نیا» که صبح شنبه به منظور شرکت در اولین نشست اعضای هیات موسس و امضای اساسنامه بانک توسعه زیر ساخت آسیا وارد شهر پکن پایتخت چین شد، در گفت وگویی اعلام کرد: راه اندازی این بانک علاوه بر کشورهای آسیایی برای سایر کشورها نیز اهمیت فراوانی دارد و آنان می توانند از مزایای مختلف آن که در آینده بیشتر مشخص می شود، بهره مند شوند.

تاکنون ۵۷ کشور جهان به عضویت این بانک درآمده اند و امضای اساسنامه این بانک روز دوشنبه - ۸ تیر ماه - در مراسمی ویژه در شهر پکن برگزار می شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در پاسخ به این پرسش که آیا این بانک رقیبی برای دیگر بانک های منطقه ای و بین المللی خواهد بود یا خیر، گفت: این بانک نه تنها رقیبی برای سایر بانک های بین المللی و جهانی نیست بلکه می تواند به عنوان بانک مکمل، علاوه بر به ایفای نقش سازنده خود، در زمینه تامین مالی برنامه های توسعه یی فعالیت داشته باشد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآور شد: بانک سرمایه گذاری توسعه زیر ساخت آسیا (AIIB) در عین حال می تواند نقش مهمی در جهت تامین منابع مورد نیاز کشورهای منطقه، ورای امکانات دیگر بانکهای بین المللی موجود از جمله بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و بانک توسعه آسیایی (ADB) ایفا نماید.

وی همچنین ظهور بانک توسعه زیر ساخت آسیا را با توجه به شرایط خاص آسیا و جهان به فال نیک گرفت و اعلام کرد: این بانک می تواند علاوه بر تکمیل فعالیت سایر بانکهای اقتصادی موجود در دنیا، سرمایه مورد نیاز برای توسعه پروژه های زیرساختی در آسیا را تامین کند.

طیب نیا در بخش دیگری از سخنانش، از ملاقات خود با چند تن از مقامات اقتصادی چین در طول مدت حضورش در پکن خبر داد و یادآور شد: در این دیدارها بر ضرورت گسترش و تعمیق بیش از پیش مناسبات دوجانبه و نیز ارتقای سطح همکاری های مشترک در زمینه های اقتصادی گفت وگو و تبادل نظر خواهد شد.

گفتنی است، نخستین یادداشت تفاهم ایجاد بانک سرمایه گذاری توسعه زیر ساخت آسیا (AIIB)، در اکتبر (مهر - آبان) سال ۲۰۱۴ در پکن به امضا رسید تا با مشارکت ۲۷ کشور و ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه در پکن تاسیس شود.

بانک سرمایه گذاری آسیا نهاد توسعه چند جانبه است که سرمایه آن بیشتر در زمینه ساخت تأسیسات زیربنایی اختصاص داده می شود.

دولت چین قرار است حدود ۵۰ میلیارد دلار در این بانک سرمایه گذاری و نزدیک به ۵۰ درصد سهامش را از آن خود کند.

بیشتر کشورهای آسیایی به جز ژاپن، به عضویت بانک «AIIB» درآمدند که در کنار برخی کشورها از قاره های دیگر، مجموع اعضای این بانک را تشکیل می دهند.

ناظران غربی اعلام کردند که این بانک ممکن است به عنوان رقیبی جدی برای بانک جهانی و بانک توسعه اقتصادی در آسیا باشد که از حمایت واشنگتن و توکیو برخوردار است اما چین می گوید که هیچ رقابتی در بین نیست.

دولت آمریکا قبل از آنکه این بانک بتواند نسبت به جذب اعضا اقدام کند، همواره از دیگر کشورها می خواسته است که به عضویت بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا نیایند چرا که رویه تصمیم سازی در این بانک فاقد شفافیت لازم است.

چین اعلام کرده است که بانک AIIB علاوه بر تمرکز بر حوزه زیرساخت ها در آسیا، فرصت تجارت و سرمایه گذاری را برای کشورهای توسعه یافته نیز فراهم می کند.

جمهوری اسلامی ایران نیز هجدهم فروردین ماه جاری به عنوان یکی از اعضای هیات موسس این بانک پذیرفته شد.

عضویت جمهوری اسلامی ایران در این بانک حرکتی در جهت تحقق اصول سیاست های اقتصاد مقاومتی مبنی بر استفاده موثر و کارآمد از ظرفیت های اقتصادی سازمان های بین المللی و منطقه ای همراه با نقش آفرینی روزافزون کشورهای در عرصه های اقتصادی منطقه ای تلقی می گردد.

از جمله اعضای این بانک می توان به کشور های بنگلادش، برونی، کامبوج، چین، هند، اندونزی، اردن، قزاقستان، کویت، لائوس، لوکزامبورگ، مالدیو، مالزی، مغولستان، برمه، نپال، نیوزیلند، عمان، پاکستان، فیلیپین، قطر، عربستان سعودی، سنگاپور، سریلانکا، سوییس، تاجیکستان، تایلند، بریتانیا، ازبکستان، ویتنام، استرالیا، اتریش، برزیل، دانمارک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند، اسپانیا، سوئیس اشاره کرد.

ایرنا