چین تا سال 2030 اقتصاد آمریکا را به زانو در می‌آورد/ پیش‌بینی رشد اقتصادی 0.6 درصدی ایران در سال 94


خبرگزاری میزان: طبق پیش بینی مراکز بین المللی چین تا سال ۲۰۳۰ اقتصاد آمریکا را به زانو در می‌آورد، ضمن اینکه پیش بینی شده است رشد اقتصادی ایران در سال۲۰۱۵ حدود ۰.۶ درصد باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی میزان، آمریکا با تولیدی به ارزش ۱۸هزار و ۱۲۴میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ تاکنون بیشترین تولید ناخالص داخلی را دارد، با این حال پیش بینی ها حاکی از آنست که این جایگاه در سال ۲۰۳۰ با تولید ناخالص داخلی به ارزش ۳۱۷۱۳ میلیارد دلار به کشور چین خواهد رسید.

ضمن اینکه صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود رشد اقتصادی ایران برای سال جاری میلادی را به ترتیب ۰.۶ درصد برآورد و پیش‌بینی کرده اقتصاد ایران در سال آینده رشد ۱.۳ درصدی خواهد داشت.

بر اساس تحلیل سایت استتیستا، اطلاعات به دست آمده از بیشترین تولید ناخالص داخلی تاکنون در سال ۲۰۱۵ به ارزش ۱۸هزار و ۱۲۴میلیارد دلار بود تا آمریکا همچنان در صدر اقتصاد جهان باشد اما در آینده این صدرنشینی به چین خواهد رسید.

در این رقابت اقتصادی که براساس شاخص تولید ناخالص داخلی رقم خورده، جایگاه دوم به چین رسید تا این کشور با تولید ۱۱هزار و ۲۱۱میلیارد دلار همچنان رقیب آمریکا باشد. ژاپن دیگر کشور آسیایی در رتبه سوم با تولید ناخالص داخلی به ارزش چهار هزار و ۲۱۰میلیون دلار قرار گرفت.    

براساس این رده بندی، آلمان، قدرت اول اقتصاد اتحادیه اروپا با تولید سه هزار و ۴۱۴میلیارد دلار در رتبه چهارم قرار گرفت تا نشان دهد با وجود بحران مالی اروپا عملکرد بهتری از سایر کشورها داشته است.

نکته قابل توجه در این رده بندی، حضور کشورهای نوظهور مانند هند و برزیل در بین ۱۰کشور دارای بیشترین تولید ناخالص داخلی هستند.

کشورهای پیشرو در رشد اقتصادی
تحلیل سایت استتیستا از رشد اقتصادی کشورها نشان می دهد بیشترین رشد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۵ تاکنون در گینه نو رقم خورده تا اقتصاد این کشور ۱۹.۳۳درصد رشد کند و به ترتیب تنها کشوری باشد که رشد اقتصادی دو رقمی را تجربه کرده است.

کنگو، دیگر کشور قاره آفریقا است که در این رده بندی به عنوان دومین کشور دارای بیشترین رشد اقتصادی است تا با رشد ۹.۱۹ درصد پیشرو باشد.

حضور ترکمنستان در جایگاه سوم این لیست حاکی از آن است که کشورهای آسیای میانه برنامه هایی برای گذر از اقتصادی پرچالش سنتی خود دارند و به این منظور این کشور در سال ۲۰۱۵ تاکنون رشد اقتصادی ۹درصدی را تجربه کرده است. در رتبه های بعدی این رده بندی به کشورهای اتیوپی و میانمار قرار دارد.

نکته قابل توجه در این رده بندی حضور کشورهای نوظهور هند و چین است در حالی که آنها در لیست کشورهای دارای بیشترین تولید ناخالص داخلی هم هستند.

اقتصاد جهان در سال ۲۰۳۰
پیش بینی سایت استتیستا از اقتصاد جهان در سال ۲۰۳۰ حاکی از آن است که چین با تولید ناخالص داخلی ۳۱هزار و ۷۱۳میلیارد دلاری به جایگاه قدرت اول اقتصاد جهان دست خواهد یافت.

تولید ناخلص داخلی آمریکا تا سال ۲۰۳۰ به رقم ۲۲هزار و ۲۹۰میلیارد دلار خواهد رسید تا در این رقابت جایگاه خود ا با چین معاوضه کند.

رویکرد این پیش بینی، اقبال بلندی برای کشورهای هند و برزیل را رقم زده است که به تازگی پا در مسیر توسعه گذاشته اند، زیرا با پیش بینی تولید ناخالص داخلی هفت هزار و ۹۷۲میلیارد دلاری برای هند و پنج هزار و ۸۶۲میلیارد دلاری برای برزیل، این کشورها به ترتیب در جایگاه سودم و چهارم قرار خواهند گرفت. در رده های بعدی این پیش بینی به کشورهای ژاپن، روسیه و آلمان قرار دارند.

همچنین در این لیست پیش بینی، ترکیه با تولید ناخالص داخلی دو هزار و ۱۶۹میلیارد دلاری هم قرار دارد.

خبرگزاری میزان