انعکاس اخبار چین در مطبوعات ایران مورخ 6/12/1388

کد خبر: 977188        زمان مخابره: 5/12/1388 - 14:32:13     GMT: 2/24/2010 11:02:13 ق.ظ
________________________________________

برگزاري مذاکرات تجارت آزاد چين و استراليا

پکن -روزنامه چيني نوشت: بيشتر از 30 نفر از مقام هاي چين در چهاردهمين دور مذاکرات تجارت آزاد اين کشور و استراليا شرکت خواهند کرد.

روزنامه "مردم" ارگان مطبوعاتي حزب حاکم چين روز چهارشنبه نوشت : اين مذاکرات دو روز ديگر در کانبرا برگزار مي شود و قرار است مقام هاي ارشد چين در آن حضور داشته باشند.
ارزش مبادلات تجاري چين و استراليا نزديک به 89 ميليارد دلار در سال است.
مقام هاي استراليايي گفته اند توافقنامه تجارت آزاد ميان دو کشور مي تواند تا دو دهه ديگر ارزش تبادلات تجاري دوکشور را به 136 ميليارد دلار برساند.
طرفين با آغاز اين گفت و گوها در سال 2005 ميلادي موافقت کردند و اين هفته پس از يک دوره اختلافات و تيره شدن روابط ، چهاردهمين دور گفت و گوهاي تجارت آزاد دوجانبه آغاز مي شود.
آخرين دور از اين گفت و گوها دسامبر سال 2008 برگزار شد . " لي که چيانگ " معاون نخست وزير چين سال گذشته گفت پکن به تعهداتش در قبال روابط تجاري با استراليا پايبند است.
آساق ** 275 ** 2100

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 977188


مديرعامل برق منطقه‌اي خوزستان: مصرف انرژي در بخش مسكن ايران ‌2.6برابر متوسط جهاني است

مصرف سرانه انرژي ما دو برابر چين است    سرويس: انرژي
1388/12/05
02-24-2010
16:01:54
8812-03007: كد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - اهواز

سرويس: انرژي
متوسط مصرف انرژي در بخش ساختمان و مسكن كشور به ازاي هر متر مربع 2.6 برابر متوسط مصرف كشورهاي صنعتي است كه در بعضي از شهرهاي كشورمان اين مصرف كالا به چهار برابر نيز مي‌رسد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، مسعود معين‌پور - مديرعامل شركت برق منطقه خوزستان - با بيان مطلب بالا گفت: انرژي الكتريكي به عنوان يك كالاي مهم و استراتژيك نيازمند مديريت صحيح و اصولي و اصلاح الگوي مصرف در بخش برق نيازمند عزمي ملي و همه جانبه و حماسي است.
وي افزود: انرژي الكتريكي انرژي است كه از منابع مختلف توليد مي‌شود و كمترين آلودگي محيطي را ايجاد مي‌كند و در رشد اقتصادي و توسعه پايدار هر كشور را نقش بسزايي را ايفا خواهد كرد.
معين‌پور تصريح كرد: رشد مصرف انرژي در كشور ما بيش از پنج برابر رشد مصرف در ديگر كشورهاست. اگر مصرف انرژي به همين صورت ادامه يابد قطعا در سال‌هاي آينده با مشكل جدي رو به رو مي‌شويم.
وي عنوان كرد: براساس اعلام صندوق بين‌المللي پول، ايران با پرداخت 37 ميليارد دلار رتبه دوم را در ميان كشورهاي جهان در زمينه پرداخت يارانه انرژي به خود اختصاص داده است. مصرف سرانه انرژي در ايران به ازاي هر نفر بيش از پنج برابر مصرف سرانه كشور اندونزي، 2 برابر چين و چهار برابر كشور هند است.
معين پور خاطرنشان كرد:‌ بررسي روند رشد تقاضاي مصرف انرژي الكتريكي در بخش‌هاي مختلف صنعتي، تجاري، خانگي و عمومي كشور و در سال هاي اخير نشان داده كه هر 10 سال تقاضاي مصرف انرژي به ميزان 2 برابر افزايش مي‌يابد كه اين ميزان و در مقايسه با كشورهاي پيشرفته هر50 سال يك‌بار اتفاق مي‌افتد.
معين پور اظهاركرد: اين موضوع نشان دهنده اين است كه مصرف برق و انرژي در كشورهاي پيشرفته سال‌ها مديريت شده است و به يك روند معقول و اقتصادي رسيده است. اما مقايسه ميزان مصرف انرژي كشور با ديگر كشورها نشان دهنده وضعيت بسيار نامطلوب در همه زمينه‌ها است.
وي ادامه داد: ما سالانه در حدود 12.2 هزار ميليارد تومان يارانه واقعي و 78 ميليارد تومان يارانه پنهان پرداخت مي‌كنيم و در مجموع 90 ميليارد تومان پرداخت يارانه پنهان و آشكار را به خود اختصاص داده‌ايم.
معين‌پور يكي از مسايل و مشكلات صنعت برق كشور را تلفات 21 درصدي اين صنعت تا رسيدن به دست مصرف كننده عنوان كرد و گفت: اين تلفات در سال‌هاي 1387 و پيش از آن در استان 37 درصد بوده، در حالي كه متوسط اين تلفات در بسياري از كشورها پنج تا هفت درصد است.
وي خاطرنشان‌كرد: در دو سال گذشته با بروز پديده خشكسالي، صنعت برق استان با تهديد بزرگي روبه‌رو شد كه به همت پرسنل شركت و برنامه‌ريزي دقيق اين تهديد به فرصتي طلايي براي استفاده از پتانسيل‌هاي بالقوه در صنعت برق خوزستان تبديل شده است.
معين پور تصريح‌كرد:‌ خوزستان از مجموع 100 درصد توليد و تحويل برق، 40 درصد آن را به منابع، 35 درصد به مصارف خانگي و مابقي را به بخش‌هاي كشاورزي، تجاري و عمومي اختصاص داده است. در اين سال‌ها تلاش شده است كه با تشويق صنايع به اصلاح الگوي مصرف و ارايه الگوهاي استاندارد به صنايع پرمصرف استان هم‌چون فولاد و سيمان‌ها، ميزان مصرف آن‌ها كاهش يابد و امكان بهره‌برداري از بخش‌هاي ديگر صنعت فراهم شود.
وي عنوان كرد: از سوي ديگر نزديك به هزار مگاوات تلفات برق كه بيشتر در بخش توزيع و عوامل مختلف از جمله انشعابات غيرمجاز ناشي مي‌شد را در استان شاهد بوديم. اين تلفات نيز با حذف انشعاب غيرمجاز و احداث شبكه‌ها با كابل خود نگه‌دار به شدت كاهش يافته است. هم‌چنين با تشكيل كميته كاهش تلفات، در بخش نيروگاه‌ها، پست‌هاي برق و خطوط انتقال به كاهش تلفات اقدام شد.
معين‌پور افزود: در بخش مديريت مصرف نيز طرح‌هاي مختلفي براي كاهش پيك بار شبكه‌هاي استاني به اجرا رسيد. البته در اين خصوص صنايع استان همكاري مناسبي با شركت برق منطقه‌اي و شركت‌هاي توزيع داشتند كه تنها پنج مصرف كننده بزرگ صنعتي استان،‌ در تابستان سال جاري روزانه 101 مگاوات صرفه‌جويي كردند.
مديرعامل شركت برق منطقه اي خوزستان اظهار كرد: در حال حاضر فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در استان فراهم شده تا واجدان شرايط بتوانند از طريق تاسيس نيروگاه‌هاي پراكنده در مقياس كوچك گامي در جهت كاهش تلفات و هزينه‌ها وتامين برق با كيفيت بردارند.
وي تصريح كرد: هم‌چنين شركت برق منطقه‌اي خوزستان بر استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير نيز تاكيد بسياري داشته است. در همين راستا اين شركت طرح‌هايي به صورت پايلوت براي استفاده از انرژي‌هاي خورشيدي و بادي در دست اجرا دارد.
معين‌پور گفت:‌ در سال‌هاي 1387 و 1388 معادل 800 ميليون كيلووات ساعت تلفات انرژي كاهش يافته كه موجب بازگشت حدود 550 ميليارد ريال سرمايه شده است.
وي افزود: هم‌چنين تلفات برق نيز 3.5 درصد كاهش يافته است كه با توجه به اين موضوع معادل 850 ميليون كيلووات ساعت بر انرژي به شبكه برگشت داده شده است كه هزينه ريالي آن بيش از 550 ميليارد ريال بوده است.
معين پور خاطرنشان كرد: ‌صنعت برق استان تمامي امكانات خود را در راستاي اصلاح الگوي مصرف بسيج كرده است. اصلاح الگوي مصرف كه به معناي نهادينه كردن روش صحيح استفاده از منابع كشور است و موجب ارتقا شاخص‌هاي زندگي و كاهش هزينه‌ها و زمينه‌اي براي گسترش عدالت است، نيازمند فرهنگ‌سازي است.
وي گفت: براي تحقق اين موضوع نيازمند اين هستيم كه همه افراد جامعه الزام رفتارهاي اصلاح مصرف را احساس كنند كه به تدريج اين رفتار به يك رفتار پايدار و نهايتا يك فرهنگ تبديل شود.
معين‌پور خاطرنشان كرد: ‌ارتقاي ‌سطح آگاهي و دانش مصرف كنندگان انرژي الكتريكي، ايستايي و كنترل بار شبكه، بهينه‌سازي و صرفه‌جويي مصرف انرژي، كاهش هزينه‌هاي مصرف و توليد انرژي، كنترل كيفيت برق، كاهش تلفات شبكه، ايجاد مولدهاي مقياس كوچك در مراكز بار از جمله اهداف اجرايي شركت برق منطقه‌اي استان براي اصلاح الگوي مصرف محسوب مي‌شود.
وي افزود: اجراي برنامه‌هاي مديريت بار و انرژي در صنايع و ديگر مشتركان، طرح جابه جايي ساعت كار اداري، طرح كاهش روشنايي معابر، پي‌گيري جايگزين لامپ‌هاي كم‌مصرف به جاي پرمصرف در ادارات و بازارها، طرح تعميرات و كاهش بار صنايع در تابستان با موفقيت‌ اجرا شده كه كاهش بار نسبتا بالايي در سطح استان را موجب شده است.
معين پور اظهاركرد:‌ هم چنين به منظور جذب مشاركت‌هاي بخش خصوصي اقداماتي در حال انجام است كه تاكنون 9 موافقت‌نامه براي نصب مولدين برق پراكنده صادر شده است. هم‌چنين براي كنترل پيك‌بار و انرژي مصرفي در سال جاري، توافق‌نامه‌اي ميان اين شركت و شركت توانيز منعقد شده است.
انتهاي پيام
كد خبر: 8812-03007


كد خبر: 109909

1388/12/5
11:51
سرویس بین الملل

چین محدودیت‌های اینترنت را بیشتر می‌کند

مقام‌هاي چین اعلام كردند کاربرانی که می‌خواهند سایت اینترنتی راه‌اندازی کنند، باید به‌طور شخصي با مقام‌هاي مسئول دیدار کرده و مدارک شناسایی ارائه کنند.
ايلنا: چین نظارت خود بر اینترنت را در این کشور گسترش داده و قوانین و مقررات جدیدی برای کاربران اینترنت وضع کرده است.
به گزارش ايلنا به نقل از بي‌بي‌سي، مقام‌هاي چین اعلام كردند کاربرانی که می‌خواهند سایت اینترنتی راه‌اندازی کنند، باید به‌طور شخصي با مقام‌هاي مسئول دیدار کرده و مدارک شناسایی ارائه کنند.
وزارت صنعت و فن‌آوری اطلاعات چین اعلام كرده است كه هدف از این کار، مقابله با هرزه‌نگاری (پورنوگرافی) است اما فعالان اینترنت در چین می‌گویند این کار به معنی افزایش سانسور توسط دولت است.
تعدادی از سایت‌های اینترنتی برای پرهیز از کنترل دولتی در خارج از مرزهای چین به ثبت می‌رسند.
بنا بر اين گزارش، چین بیشترین کاربر اینترنت دنیا را دارد و بیش از 380 میلیون تن در این کشور از اینترنت استفاده می‌کنند.
وزارت فن‌آوری چین همچنین ممنوعیت ثبت سایت‌های شخصی را که دسامبر سال پیش تصویب شده بود، به حالت تعلیق در آورده است. چین این ممنوعیت را پس از آن وضع کرد که رسانه‌های دولتی از عدم کنترل کافی بر سایت‌های هرزه‌نگاری انتقاد کردند.
این وزارتخانه اعلام كرد كه هر فرد برای ثبت سایت شخصی خود به غیر از ارائه مدارک شناسایی، باید عکس خود را نیز به مقام‌هاي مربوطه تحویل دهد.
گفته‌شده كه به‌رغم سانسور گسترده در چین، اینترنت یک فضای انتقادی در چین به شمار می‌رود.
کاربران اینترنت در این کشور توانسته‌اند در فضای مجازی از بی‌عدالتی‌ها سخن گفته و مقام‌هاي فاسد چین را شرمسار کنند.
دولت چین تلاش‌های زیادی برای مقابله با هرزه‌نگاری اینترنتی انجام داده و دولت این کشور می‌گوید هزاران تن در این ارتباط سال گذشته بازداشت شده‌اند.
پايان پيام