انعکاس اخبار چین در مطبوعات ایران مورخ 11/12/1388

کد خبر: 988703        زمان مخابره: 11/12/1388 - 8:17:9     GMT: 3/2/2010 04:47:09 ق.ظ
________________________________________

نگاهي به کمبود کارگر در کارخانجات چين و تاثيرآن بر روند توليد در اين کشور

پکن - با بهبود نسبي اوضاع تجاري و اقتصادي در چين و خروج تدريجي اين کشور از بحران مالي بين المللي، به مرور توليد افزايش يافته و همزمان کارخانه هاي توليدي با کمبود کارگر مواجه شده اند.

به گزارش ايرنا، اواخر سال 2008 ميلادي وقتي امواج بحران مالي بين المللي مناطق مختلف چين را نيز در برگرفت، کارخانه ها سفارش هاي توليدي زيادي را از دست دادند که نتيجه آن جز کاهش شمار کارگران نبود.
در آن زمان آمارهاي رسمي حکايت از اين داشت که دستکم 20 ميليون کارگر در چين بيکار شده اند و هزاران کارخانه نيز تعطيل شده است.
حال پس از آنکه چين دوران بحران را پشت سر گذاشته و بسته اقتصادي 600 ميليارد دلاري اين کشور در يک سال گذشته موثر واقع شده است ، توليد در کارخانه ها روند فزاينده داشته و طبيعتا نياز آنها به کارگر بيشتر شده است.
روزنامه "مردم" ارگان حزب حاکم چين از قول " وانگ جيا شوئه " يک تاجر چيني مي نويسد : من صاحب يک کارخانه توليد کفش هستم . تجارت ما بهتر شده است . اما به دليل کمبود کارگر خيلي از سفارش ها را قبول نکرده ايم.
وي گفت : کمبود کارگران کارخانه ها را مجبور مي کند سفارش ها را رد کنند.ما به دنبال کارگران جديد هستيم . برخي از کارگراني را که يافته ايم نيز پاره وقت هستند و نياز کارخانه براي توليد را مرتفع نمي کنند.
بسياري از بازرگانان چيني در اين باره با " وانگ " هم عقيده هستند و براين باورند که اين مشکل در شهرهاي جنوبي بخصوص در استان " گوانگ دونگ " که کارگاه توليدي جهان خوانده مي شود، شديدتر است.
در شهر " گوانگ جو " مرکز اين استان نزديک به 80 درصد از کارخانه ها و شرکت ها به دنبال کارگران بيشتري هستند و نقل و انتقالات اخير در سفرهاي سال نو را فرصت مهمي براي يافتن کارگر مي دانند.
در جريان بحران بانکي جهان بسياري از شرکت ها و کارخانه هاي چين نتوانستند سفارش هاي توليدي را انجام دهند . همزمان اين موسسات توليدي کارگران خود را کاهش داده و کارگران موقتي بکار گرفتند و آنها نيز با بهبود اوضاع اقتصادي به دنبال يافتن شغل هاي ديگر رفته و يا به کارهاي قبلي خود بازگشته اند.
برخي آمار غيررسمي نشان مي دهد اکنون کارخانه هاي چين با 10 ميليون نفر کمبود نيروي کار مواجهند و جالب تر اينکه برخي از اين کارخانه ها از رهبران و اتحاديه هاي کاري خواسته اند تا به آنها براي يافتن نيروي کار مساعدت کنند.
به نظر مي رسد براي حل تدريجي اين معضل برخي اتحاديه هاي کارگري در مناطق جنوبي چين که بيشترين توليدات را دارد محدوديت هايي را براي خروج نيروي کار از استان هاي جنوبي در نظر گرفته اند.
در چين معضل خروج نيروي کار محلي از استان ها نيز مشکلي مضاعف محسوب مي شود . براي نمونه استان " خه نن " در مرکز چين سال گذشته اعلام کرد نزديک به 13 ميليون نفر از نيروي کاري اين استان در خارج از استان فعاليت دارند.
اين نشان مي دهد محدود کردن تردد کارگران در محدوده يک استان کار آساني نيست و با وجود هر گونه تلاشي سالانه ميليون ها کارگر چيني بين نواحي مختلف براي يافتن شرايط کاري بهتر در رفت و آمد هستند.
اگر کارخانه هاي چين نتوانند براي رفع مشکلات توليدي خود کارگران تازه دست و پا کنند ، اين کشور نهايتا در بخش صادرات و تجارت داخلي و خارجي آسيب هاي زيادي را متحمل خواهد شد و هر بحراني در بخش هاي توليدي در نهايت ارزش صادراتي چين را که مستقيما با رشد اقتصادي اين کشور مرتبط است، کاهش خواهد داد.
آساق ** 275 ** 2100**1332

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 988703

________________________________________


/توليد كالا با برند ايراني در خارج و واردات آن به كشور/

قائم مقام ايران‌خودرو درگفت‌وگوباايسنا:
گزارش‌هايي در مورد توليد برخي قطعات در چين داشته‌ايم    سرويس: خودرو
1388/12/10
03-01-2010
12:42:16
8812-01491: كد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: خودرو
گزارش‌هايي در مورد توليد برخي قطعات خودرو در چين به دست ما رسيده است.
ميرجواد سليماني - قائم مقام مديرعامل ايران خودرو در كيفيت و محصول - در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان مطلب بالا افزود: در خصوص توليد برخي قطعات در چين دو سه مورد گزارش به ما رسيده است.
وي با بيان اين‌كه البته هنوز صحت اين گزارش‌ها مشخص نشده است، خاطرنشان كرد: در صورت اثبات اين گزارش با آن‌ شركت‌ها برخورد خواهد شد.
او در پاسخ به اين‌كه چه برخوردي با توليدكنندگاني كه توليد قطعات خود را به چين سفارش دهند، خواهد شد؟ توضيح داد: قرارداد اين افراد فسخ شده و بايد دوباره به سيكل تامين آمده و بررسي شوند كه ديگر مشكلات كيفي نداشته باشند.
گفتني است، برخي گزارش‌هاي دريافتي حاكي از آن است كه اخيرا برخي قطعه‌سازان داخلي به دليل پايين‌تر بودن قيمت تمام شده توليد در چين در مقايسه با ايران، توليد قطعه در داخل كشور را كاهش داده و به جاي آن قطعات مورد نظر را در چين توليد كرده و با آرم ساخت ايران وارد كشور مي‌كنند. اين افراد قطعات چيني را به عنوان قطعات ساخت داخل به خودروسازان فروخته و وارد زنجيره تامين قطعات صنعت خودرو مي‌كنند.
انتهاي پيام
كد خبر: 8812-01491
دفتر نشان جهانی حلال در 4 کشور دنیا بازگشایی شد


معاون امور بین الملل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران از بازگشایی دفاتر نشان جهانی حلال در کشورهای نیوزلند، تایلند، ترکیه و چین خبر داد و گفت: ‌دفاتر نشان جهانی حلال در سایر کشورهای دنیا نیز در آینده بازگشایی خواهد شد.
به گزارش خبرنگار مهر مهدی فاخر امروز در جمع خبرنگاران گفت:‌ 300 شرکت داخلی متقاضی دریافت گواهی حلال از اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران هستند که اغلب این شرکتها موفق به دریافت این نشان شده اند، ضمن اینکه شرکتهایی که توان صادرات محصولات حلال را دارند در سال 89 این نشان را دریافت خواهند کرد.
معاون امور بین الملل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: دفاتر نشان جهانی حلال در برخی کشورها بازگشایی شده و برای نخستین بار شرکتهای متقاضی در کشور اتریش توانستند گواهینامه های نشان حلال را از دست رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران دریافت کنند.
به گفته فاخر اولین نمایشگاه بین المللی حلال در ایران و نخستین همایش بزرگ علمی تحقیقاتی حلال جهانی با حضور بنگاههای تولیدی و خدماتی حلال از سراسر جهان یازدهم اسفند ماه گشایش می یابد.
همچنین همزمان با برگزاری این نمایشگاه همایش علمی تحقیقاتی حلال جهانی با حضور نمایندگانی از مراکز حلال کشورهای مختلف، سازمانهای و نهادهای بین المللی مرتبط برگزار خواهد شد.
همزمان با برگزاری این همایش اولین جشنواره ملی خرما با مشارکت استانهای بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان ، هرمزگان و آذربایجان شرقی برگزار می شود.
در این نمایشگاه دستاوردها و توانمندیهای استانها در حوزه های باغداری، صنایع فرآوری، بسته بندی و تجارت خرما و فرآورده های مربوطه در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران برگزار می شود.

تاريخ انتشار، تهران: ۱۱:۴۵  ,  ۱۳۸۸/۱۲/۰۸