انعکاس اخبار چین در مطبوعات ایران مورخ 15/12/1388

کد خبر: 995277        زمان مخابره: 15/12/1388 - 7:18:29     GMT: 3/6/2010 03:48:29 ق.ظ
________________________________________

بانک مرکزي چين : جهان نيازمند ساختار چند جانبه مالي و پولي است

پکن - بانک مرکزي چين روز شنبه با تاکيد بر اينکه ارزش پول ملي اين کشور در سال جاري ميلادي تقريبا ثابت خواهد بود ، اعلام کرد : جهان نيازمند ساختار چند جانبه مالي و پولي است.

در بيانيه بانک مرکزي چين که روز شنبه دراختيار رسانه ها قرار گرفت، آمده است : چين درخصوص سياستگذاري هاي مالي و پولي با بانک هاي مرکزي کشورهاي ديگر همکاري خواهد کرد.
بر اساس اين بيانيه جهان به ساختار چند جانبه مالي و پولي و به اصطلاح چند قطبي شدن نظام مالي نياز دارد و چين براي تحقق اين هدف تلاش خواهدکرد.
بانک مرکزي افزود از اين پس بانک هاي چيني براي انتشار اوراق قرضه در هنگ کنگ تشويق مي شوند.
از سوي ديگر وزارت بازرگاني چين تاکيد کرده است بهبود رشد اقتصادي چين با تخصيص بودجه 586 ميليارد دلاري در سال گذشته باعث بهبود شرايط اقتصادي جهان شده است.
دولت چين بارها تاکيد کرده است تسليم فشارهاي آمريکا براي افزايش ارزش پول ملي نخواهد شد.
از ديدگاه چين مسايل داخلي آمريکا و بحران در آن کشور باعث تضعيف دلار شده است و افزايش ارزش پول ملي چين نمي تواند چالش هاي اقتصادي آمريکا را برطرف کند.
آساق ** 275 ** 2100

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 995277
کد خبر: 993700        زمان مخابره: 13/12/1388 - 11:53:29     GMT: 3/4/2010 08:23:29 ق.ظ
________________________________________

بودجه نظامي چين با 7.5 درصد افزايش امسال به 78 ميليارد دلار مي رسد

پکن - چين قصد دارد بودجه نظامي خود را در سال جاري ميلادي با هفت و نيم درصد افزايش به 78 ميليارد دلار برساند.

اين در شرايطي است که بودجه ارتش چين درسال گذشته ميلادي14.9 درصد افزايش يافته بود.
به گزارش ايرنا، " لي جائو شينگ " سخنگوي نشست سراسري کنگره چين که فردا در پکن آغاز گشايش مي يابد، گفت : بودجه چين براي سال 2010 ميلادي 78 ميليارد دلار است.
اين اولين بار است که بودجه نظامي چين در سال هاي اخير زير 10 درصد رشد مي کند.
با اين حال مقام چيني خاطر نشان کرد اين بودجه روز جمعه در صورتي که کنگره تصويب کند ، نهايي خواهد شد.
سخنگوي کنگره که پيشتر وزير خارجه اين کشور بوده است، تصريح کرد: به دليل وسعت قلمرو چين و سواحل گسترده اين کشور افزايش بودجه نظامي براي پاسخ به تهديدها و چالش ها امري طبيعي است.
بودجه نظامي چين معادل يک و نيم درصد از رشد اقتصادي اين کشور است درحالي که بودجه ارتش آمريکا چهار درصد از ارزش توليد ناخالص داخلي و بودجه نظامي کشورهاي انگليس و فرانسه و روسيه بيشتر از دو درصد ارزش توليد ناخالص داخلي اين کشورهاست.
آساق ** 275 ** 2100

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 993700

کد خبر: 993451        زمان مخابره: 13/12/1388 - 6:13:27     GMT: 3/4/2010 02:43:27 ق.ظ
________________________________________
اختصاصي /

همکاري هاي ايران و چين در زمينه راه آهن گسترش مي يابد

پکن - معاون مديرعامل راه آهن جمهوري اسلامي ايران از توسعه و گسترش همکاري هاي ايران و چين در زمينه حمل و نقل ريلي خبر داد.

" منصور عرب يار محمدي " که به همراه شماري از مقامات و مسئولان ارشد راه آهن جمهوري اسلامي ايران به چين سفر کرده بود ، روز پنجشنبه قبل از ترک چين در گفت وگوي اختصاصي با خبرنگار ايرنا اظهار داشت : در اين سفر ضمن بازديد فني از شرکت هاي سازنده لوکوموتيو در چين ، با مقامات و مسئولان شرکت هاي ذيربط درباره همکاري هاي دوجانبه بحث و تبادل نظر شد.
وي گفت : دربازديد از راه آهن هاي شهرهاي پکن ، شانگهاي و گوانگ جو در جنوب چين ، مسئولان اين شرکت ها آمادگي خود را براي همکاري با راه آهن جمهوري اسلامي ايران اعلام کردند.
معاون امور هماهنگي نواحي راه آهن ايران بحث تامين مالي پروژه ها ( فايناس ) و استفاده از تجارب چين در زمينه ساخت لوکوموتيو و واگن هاي باري و مسافري را از ديگر مباحث مورد بررسي در اين سفر ذکر کرد.
عرب يار محمدي با اشاره به مذاکرات هيات راه آهن کشورمان با مديران ارشد شرکت " کي شو يان " چين ( شرکت سازنده لوکوموتيو ) گفت : از حدود يک سال و نيم قبل نمونه اي از لوکوموتيو ساخت اين شرکت در ايران درحال آزمايش است که درصورت تاييد نهايي ، شرکت چيني براي همکاري به شرکت هاي خصوصي کشورمان که در زمينه ساخت و توليد لوکوموتيو و واگن فعال هستند، معرفي خواهد شد.
وي همچنين از انجام مذاکراتي درخصوص ساخت راه آهن سريع السير در مسير تهران - اصفهان ( ويژه تردد قطارهاي با سرعت 250 کيلومتر) ميان مسئولان وزارت راه و ترابري کشورمان با مقامات ذيربط در چين خبر داد و گفت : پيشرفت هايي در اين مذاکرات صورت گرفته است و اين موضوع توسط وزير راه و ترابري نيز پيگيري مي شود.
اين مقام ارشد راه آهن ايران چشم انداز همکاري هاي تهران و پکن در عرصه حمل و نقل را روشن و اميدوارکننده دانست و ابراز اميدواري کردکه در همکاري هاي فيمابين و با انتقال تکنولوژي و استفاده از تجارب چين در صنعت حمل و نقل ريلي ، گام هاي بلندي در توسعه صنعت راه آهن در ايران برداشته شود.
آساق ** 275 ** شبک

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 993451

________________________________________
نخست وزير چين: رشد اقتصادي چين به سرعت ادامه پيدا مي‌کند

سرويس: اقتصاد
1388/12/14
03-05-2010
14:39:32
8812-08318: كد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: اقتصاد
نخست وزير چين اعلام كرد كه اقتصاد چين با سرعت به رشد خود ادامه مي‌دهد.
به گزارش ايسنا، ون جيابائو با اعلام اينكه ساختار اقتصادي چين به بازسازي نياز دارد، گفت: اقتصاد چين در سال جاري ميلادي هشت درصد رشد خواهد داشت.
وي با تصريح بر اين که آينده توسعه اقتصادي چين بايد بر مبناي نوآوري پي ريزي شود، خواستار کاهش شکاف ميان ثروتمندان و فقيران شد.
او گفت:‌ ما نه تنها به وسيله توسعه اقتصادي کيک ثروت اجتماعي را بزرگ‌تر مي‌کنيم که اين ثروت را بهتر نيز توزيع خواهيم کرد.
به گفته ون جيابائو، چين به زودي ساختار دولتي تعريف وضع خانوار را اصلاح خواهد کرد و از اين پس خانواده‌هاي چيني به عنوان شهري يا روستايي طبقه‌بندي نخواهند شد. ساختار کنوني طبقه‌بندي خانواده‌ها باعث شده است بسياري از روستاييان که براي پيدا کردن کار مناسب به شهرها مهاجرت مي‌کنند، از خدمات اجتماعي برخوردار نباشند.
انتهاي پيام
كد خبر: 8812-08318
سخنگوي كنگره ملي خلق چين: بودجه نظامي سال‌‌٢٠١٠، ‌7.5 درصد افزايش مي‌يابد

سرويس: بين‌الملل - منطقه‌يي
1388/12/14
03-05-2010
11:00:33
8812-08108: كد خبر
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: بين‌الملل - منطقه‌يي
يك مقام چيني اعلام كرد كه بودجه رسمي نظامي چين براي سال ‌‌٢٠١٠ ميلادي ‌7.5 درصد نسبت به سال گذشته افزايش مي‌يابد.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، لي ژائو ژنگ، سخنگوي كنگره ملي خلق چين، گفت كه‌ با اين افزايش بودجه،‌ بودجه دفاعي سالانه چين به ‌532.1 ميليارد يوآن (77.95 ميليارد دلار) خواهد رسيد كه ‌37.1 ميليارد يوآن از آنچه كه در سال ‌‌٢٠٠٩ صرف هزينه‌هاي دفاعي شد، بيشتر است.
به گزارش خبرگزاري رويترز،‌ چين سال گذشته بودجه دفاعي رسمي‌اش را ‌480.7 ميليارد يوآن اعلام كرد ولي در حقيقت ‌‌٤٩٥ ميليارد يوآن صرف هزينه‌هاي نظامي خود كرد.
دولت چين با معرفي بودجه جديد خود هم‌چنين در راستاي طرح‌هايي براي تقويت رشد اقتصادي، كاهش تنش‌هاي اجتماعي،‌ كاهش فاصله طبقاتي و ايجاد رشد و رفاه در مناطق پرمناقشه فرقه‌اي گام برداشت.
ون جيابائو، نخست وزير چين، در نطق ساليانه خود خاطر نشان كرد كه دولت هزينه‌هاي خود را كاهش خواهد داد.
وي همچنين در اين سخنراني قول داد كه امور مستمري‌ بگيران،‌ آموزش،‌ بهداشت عمومي و يارانه براي كشاورزان در خريد خودروهاي كوچك و وسايل خانه را بهبود بخشد.
به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، ‌نخست وزير چين تصريح كرد: هر كاري كه بتوانيم انجام مي‌دهيم تا تضمين كنيم مردم با يك زندگي شادتر، رفاه بيشتر و هماهنگي‌هاي بيشتر روبرو شده‌اند.
اين اظهارات ون جيابائو در جلسه ساليانه حزب كنگره خلق ملي در حالي مطرح شده كه تدابير امنيتي شديدي در پكن براي جلوگيري از بروز اغتشاش همزمان با اين نشست اتخاذ شد.
پليس چين نيز در روزهاي اخير نسبت به هرگونه اغتشاش و ناآرمي در چين هشدار داد و فعالان سياسي را دستگير كرد.
هم‌زمان با آغاز روند بهبود شرايط اقتصادي جهان و مشاهده‌ نشانه‌هايي از روند بهبود اقتصاد چين پس از بحران مالي در اين كشور، رهبران چين اميدوارند كه با تدابير جديد، رشد اقتصادي اين كشور را تقويت كنند.
چين جزء معدود كشورهايي بود كه طي بحران مالي در جهان با رشد اقتصادي روبه رو شد.
اين اظهارات ون جيا بائو در حالي مطرح شده است كه چين با آمريكا و اروپا بر سر چند مساله جهاني از جمله تغييرات اقليمي، برنامه هسته‌اي ايران و واحد پول چين تنش دارد.
ون جيا بائو در اين سخنراني گفت: ‌سال ‌٢٠١٠ سالي سرنوشت ساز براي رهايي كامل از بحران مالي در جهان است. هنوز هم با شرايط بسيار پيچيده‌اي روبه رو هستيم.
اگرچه ون جيا بائو در سخنراني خود به اعتراضات دولتي تبتي‌ها در سال ‌٢٠٠٨ و اويغورها و هان چيني‌ها در سال ‌٢٠٠٩ اشاره نكرد، اما اظهار داشت كه دولت چين اقدامات ويژه‌اي را براي افزايش سطح استاندارد معيشتي اقليت‌ها در چين انجام خواهد داد.
انتهاي پيام
كد خبر: 8812-08108