انعکاس اخبار چین در مطبوعات ایران مورخ 16/12/1388

ضیغمی مطرح کرد:مصرف گاز ایران معادل کل چین است/ قیمت فعلی هر متر مکعب گاز در ایران 10 تومان

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی با اشاره به اینکه هم اکنون مصرف گاز ایران معادل کل چین است، از شکسته شدن تولید گاز در مناطق مرکزی ایران خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا ضیغمی در جمع کارکنان شرکت ملی نفت با اشاره به هدف گذاری تولید روزانه 500 هزار بشکه نفت و 500 میلیون متر مکعب گاز طبیعی تا پایان سال 1393، گفت : زمستان امسال با تولید 315 میلیون متر مکعب گاز رکورد تولید گاز در مناطق مرکزی ایران شکسته شد.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه هم اکنون ظرفیت تولید گاز در میادین مناطق مرکزی ایران به 320 میلیون متر مکعب در روز افزایش یافته است، تصریح کرد: در مجموع در شرایط فعلی ظرفیت تولید گاز ایران به 600 میلیون متر مکعب در روز افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینکه سرانه مصرف روزانه گاز هر خانوار ایرانی حدود 4 متر مکعب در فصول گرم است، یادآور شد: اما در فصول سرد سرانه مصرف گاز خانوارها با افزایشی 5 برابری به 20 تا 22 متر مکعب در روز افزایش می یابد.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون مصرف گاز در ایران معادل کل اتحادیه اروپا است، اظهار داشت: همچنین مصرف این حامل انرژی در ایران معادل با کل مصرف گاز کشور چین است.
این عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت با یادآوری اینکه هم اکنون قیمت هر متر مکعب گاز در ایران 10 تومان است، بیان کرد: این در حالی است که در شرایط فعلی روسیه هر متر مکعب گاز خود را با قیمت 400 تومان به اروپا صادر می کند.
وی با اشاره به اینکه فروش گاز با قیمتهای فعلی در کشور اعلام کرد: پیش بینی می شود با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها از سال آینده و افزایش تدریجی قیمت حاملهای انرژی با یک آهنگ کند امکان اصلاح الگوی مصرف گاز در کشور شکل بگیرد.
به گزارش مهر، با بهره برداری از 23 میدان نفت و گاز در میادین مناطق مرکزی ایران ظرفیت تولید نفت به 140 هزار بشکه، تولید گاز به 320 میلیون مترمکعب و تولید مایعات گازی به نزدیک 70 هزار بشکه افزایش یافته است.
تاريخ انتشار، تهران: ۱۳:۲۲  ,  ۱۳۸۸/۱۲/۱۵