گزیده سخنان جناب آقای عسگر اولادی ریاست محترم اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین در سی و یکمین جلسه هیات نمایندگان اتاق ایران

روز گذشته 16/ 12/ 88 در سی و یکمین جلسه هیات نمایندگان اتاق ایران ،رئیس اتاق ایران و چین به تشریح وضعیت اقتصادی روابط ایران و چین ، اقدامات اتاق مشترک ، نحوه حضور اتاق مشترک در اکسپو 2010 شانگهای پرداختند.
رئیس اتاق مشترک ایران و چین با بیان اين‌که «اتاق مشترک ایران و چین از سال1380 تأسیس و آغاز به کار کرد»، گفت: چین کشوری بزرگ با جمعیت زیاد است و حجم صادرات آن یک‌هزارو216میلیارد دلار و حجم واردات آن یک‌هزار و 140میلیارد دلار بوده و به تعریفی، بالاترین اقتصاد جهانی است.
عسگراولادی تصریح کرد: بالاترین مبادله با چین 29میلیارد و 500میلیون دلار در سال1377 بوده و این رقم که 11ماهه سال1388 به 22.5میلیارد دلار رسیده است. البته اين رقم، حجم مبادلات مستقیم ما است و حدود 16میلیارد دلار مبادله با امارات نیز داریم که حدود 6میلیارد دلار آن از چین است.
وی گفت: از نظر آماری چین دومین شریک تجاری ما است اما از نظر واقعیت، چین نخستین شریک تجاری ما محسوب می‌شود.

عسگراولادی تأکید کرد: ما 16هیأت از چين پذیرفته‌ایم و 7هیأت نیز اعزام کرده‌ایم و در 4نمایشگاه و 3سمینار آن شرکت کرده‌ایم که یکی از آن‌ها سمینار سرمایه‌گذاری «شیامن» است.
رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران بیان کرد: در نمایشگاه اکسپوی2010 ما از 6ماه پیش به کمک سازمان توسعه تجارت، برای کار ساخت داخل غرفه‌ها برنامه‌ریزی کرده‌ایم و برنامه‌های ساختمانی زودتر از موعد انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: کمک به ساخت فضای 380متری طبقه دوم که مخصوص فروش کلاهای ایرانی است را بر عهده گرفته و برای این کار از دو شرکت چینی و یک شرکت ژاپنی کمک گرفته‌ایم.
عسگراولادی تصریح کرد: درخواست ما این است که با کمک یکدیگر در این 6ماه حداقل هر 20 روز از هر اتاق یک هیأت اعزام کرده و در این مدت در 6 استان چین 6 سمینار سرمایه‌گذاری برقرار کنیم.

ایشان نیز ابراز امیدواری کردند که ماده (39) قانون برنامه چهارم در مورد مسأله ارز در برنامه پنجم توسعه نیز مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: اتاق باید در مرکز تصمیم‌گیری‌ها حضور فعال داشته باشد، اما متأسفانه مسأله اجرای اصل44 قانون اساسی در برنامه پنجم کم‌رنگ است، البته گفته می‌شود ضمیمه‌هایی وجود دارد که هنوز در اختیار اعضای اتاق قرار نگرفته است.


881216z_hyat_namayandegan10

881216z_heyat_namayandegan10