انعکاس اخبار چین در مطبوعات ایران مورخ 19/12/1388

کد خبر: 1003935        زمان مخابره: 19.12.1388 - 5:46:16   GMT: 3.10.2010 02:16:16 ق.ظ
________________________________________

همکاري چين با شرکت هاي بزرگ نفتي جهان براي اجراي طرح هاي پالايشگاهي

پکن - شرکت " ساينوپک " بزرگترين پالايش کننده نفت چين درصدد همکاري مشترک با دو شرکت بزرگ جهاني براي اجراي طرح پالايشگاهي در اين کشور است.


روزنامه جوانان پکن روز چهارشنبه نوشت : " ساينوپک " قصد دارد با شرکت هاي " اکسون موبيل " آمريکا و " آرامکو " عربستان براي ساخت پالايشگاهي به منظور فراوري و تصفيه 12 ميليون تن نفت در سال در استان " فوجيان " همکاري کند.
بنا به اين گزارش ، اين طرح شامل ساخت يک مجتمع پالايش و پتروشيمي در اين استان جنوب شرقي چين است.
اقدامات اوليه در اين زمينه به همراه تحقيقات مقدماتي آغاز شده است و در صورت ساخت مجتمع پتروشيمي توليد اتيلن آن به يک ميليون تن در سال خواهد رسيد.
" اتيلن " يک گاز رنگي قابل اشتعال است که از تصفيه گاز طبيعي و نفت بدست مي آيد.
سال گذشته طرحي در زمينه پالايش نفت در همين استان چين به ارزش 5 ميليارد و 860 ميليون دلار توسط سه شرکت ياد شده اجرا شد که قرار است با همکاري مشترک طرفين توسعه يابد.
آساق ** 275 ** 2100

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 1003935

 

 

کد خبر: 1001733        زمان مخابره: 18.12.1388 - 9:3:21  GMT: 3.9.2010 05:33:21 ق.ظ

________________________________________

مروري بر روابط و مناسبات ايران و چين در سال 1388

پکن - روابط ايران و چين با پيشينه اي تاريخي، قرابت هاي فرهنگي،ظرفيت هاي اقتصادي و بعضا مواضع مشترک سياسي در عرصه هاي منطقه اي و بين المللي در سال هاي اخير و به ويژه در دولت نهم و دهم شاهد توسعه و رشد بوده است.


براساس آمارهاي منتشر شده، حجم مناسبات تجاري ايران و چين در پايان سال 2009 ميلادي به حدود 23 ميليارد دلار رسيد و اکنون چين به بزرگترين شريک تجاري جمهوري اسلامي ايران در منطقه آسيا و يکي از بزرگترين شرکاي تجاري ايران در سطح جهاني تبديل شده است.
هرچند حجم عمده اي از روابط ايران و چين دربخش انرژي (نفت وگاز) خلاصه مي شود، اما روابط دو کشور در ساير زمينه هاي اقتصادي از جمله صادرات غيرنفتي ايران به چين نيز در سالجاري رشد قابل ملاحظه اي يافته است.
براساس آمارهاي منتشر شده، صادرات غير نفتي ايران در سال 88 به چين از رشد 47 درصدي برخوردار بوده است به گونه اي که در 11 ماهه سال جاري دو ميليارد و 669 ميليون دلار کالاي ايراني به چين صادر شده است.
اين رقم در مدت زمان مشابه در سال گذشته حدود يک ميليارد و 819 ميليون دلار بوده است که رشد 47 درصدي را نشان مي‌دهد.
مهمترين اقلام صادراتي به چين شامل پروپان مايع، سنگ آهن، پلي اتيلن، بوتان مايع، متانول، پارا اکسيلن، سنگ مرمر، گل گوگرد، آلومينيوم و مس است.
اقلامي چون تراکتورهاي جاده‌اي، پروفيل آهني يا فولادي، واگن‌هاي مسافري، لودر، ميله‌هاي آهني يا فولادي، لوله حفاري براي استخراج نفت يا گاز و لوکوموتيو برقي از جمله کالاهاي صادراتي چين به ايران بوده است.
جمهوري اسلامي ايران به عنوان يک کشور در حال رشد تلاش کرده است تا ضمن رعايت و حفظ اصول و موازين خود گسترش روابط با کشورهاي دوست را در اولويت کاري خود قرار دهد و در اين عرصه چين نيز به عنوان بزرگترين کشور در حال رشد، همواره در سياست خارجي ايران مورد توجه بوده است.
هرچند در يکسال گذشته تعداد هيات هاي در سطوح بالا که ميان دو کشور مبادله شد چندان زياد نبوده است، اما مي توان از سفر"محمد رضا رحيمي"معاون اول رييس جمهوري براي شرکت در اجلاس نخست وزيران سازمان همکاري شانگهاي که در پکن برگزار شد، به عنوان سفر بالاترين هيات ايراني نام برد که سال 88 به چين سفر کرد.
همچنين"پرويز داوودي"معاون اول سابق رييس جمهوري ايران نيز فروردين ماه گذشته براي شرکت در اجلاس سالانه مجمع همکاري اقتصادي " بوائو" به چين سفر کرد.
معاونان رييس جمهوري کشورمان در اين سفرها با " ون جيابائو " نخست وزير چين ديدار و با وي در باره توسعه و گسترش مناسبات دو جانبه بحث و تبادل نظر کردند.
در يکسال گذشته هيات هايي درسطح معاونين وزرا و روساي سازمان هاي ايراني به چين سفر کردند و متقابلا برخي مقامات چيني ازجمله"ليو يون شان " عضو دفتر سياسي حزب کمونيست چين و " يانگ جيه چي " وزير خارجه و " جاي جون " معاون وزير خارجه چين نيز راهي ايران شدند.
يکي از مهمترين مسايل سياسي در روابط ايران و چين را مي توان پيگيري مساله هسته اي ايران از سوي مقامات چيني در قالب نشست گروه 1+5 عنوان کرد.
حضور جمهوري اسلامي ايران در کنفرانس انرژي هسته اي در قرن بيست و يکم که به ميزباني چين در آوريل گذشته برگزار شد از ديگر رويدادها در روابط دو کشور دانست.
در اين اجلاس آقايان "علي اصغر سلطانيه "و" محمد سعيدي " مقام هاي ارشد هسته اي ايران در سخناني ضرورت هاي توسعه نيروگاه هاي هسته اي در ايران و برنامه هاي صلح آميز هسته اي ايران را تشريح کردند.
چين در يکسال گذشته بارها مخالفت خود رابا تدابير تحريمي عليه جمهوري اسلامي ايران اعلام کرده است و در تازه ترين موضعگيري اين کشور،"يانگ جيه چي"وزيرخارجه چين در يک کنفرانس خبري گفت که کشورش مخالف تشديد تحريم ها عليه ايران است.
البته اين نکته را نيز نبايد از نظر دور داشت که چيني ها به سه قطعنامه قبلي شوراي امنيت درباره ايران راي مثبت داده اند، اما به گفته مقامات چيني آنها همواره تلاش کرده اند تا از پيچيده تر شدن اوضاع بکاهند.
برگزاري سيزدهمين کميسيون مشترک اقتصادي،تجاري و فرهنگي ايران وچين به ميزباني جمهوري اسلامي ايران را مي توان از ديگر رويدادهاي مهم اقتصادي در روابط دو کشور برشمرد.
کميسيون مشترک اقتصادي ايران وچين همواره نقش مهمي در تقويت و توسعه سطح همکاري هاي اقتصادي کشورها ايفا کرده است.
در سال گذشته روند اجراي پروژه ها ميان دوکشور از جمله در زمينه هاي ساخت مترو ، احداث کارخانه هاي سيمان و سد سازي و همکاري در بخش نفت و پالايشگاه همچنان ادامه يافت.
همچنين دو کشور در زمينه هايي چون تونل سازي، صادرات فولاد، ساخت آزاد راه، توسعه خطوط آهن، راه آهن برقي ، توسعه معادن، مخابرات و مراکز مخابراتي، اکتشاف ميادين نفت و گاز و فعاليت هاي پايين دستي و بالادستي در عرصه انرژي همکاري کرده و طرح هايي را در دست اجرا دارند.
همچنين با توجه به رشد اقتصادي ايران و نيز ظرفيت هاي مناسب مناطق آزاد و ويژه تجاري و اقتصادي کشورمان، شرايط براي حضور سرمايه گذاران خارجي و به ويژه چيني در اين مناطق فراهم شده است.
بخصوص آنکه دولت نهم و دهم به رياست دکتر محمود احمدي نژاد با اتخاذ سياست ها و روش هاي هدفمند شرايط مناسبي را براي حضور سرمايه گذاران خارجي وبه ويژه چيني در ايران فراهم کرده است.
حمايت دولت از سرمايه گذاري خارجي، تضمين و حفاظت از سرمايه ها، تضمين بازگشت سرمايه و سود آن، اعمال معافيت هاي مالياتي ويژه سرمايه گذاران ، ايجاد بانک هاي خصوصي و دفاتربانک هاي خارجي، تغيير و اصلاح قوانين و تعرفه هاي گمرکي ازجمله اقدامات دولت هاي نهم ودهم براي تسهيل در جلب و جذب سرمايه گذاري خارجي است.
جمهوري اسلامي ايران و چين در زمينه فرهنگي و آموزشي نيز همکاري هاي قابل توجهي دارند.
آنچه ايران و چين را به عنوان شرکاي مطمئن اقتصادي دو طرف معرفي مي نمايد نه حجم رو به رشد روابط تجاري و بازرگاني دو کشور بلکه اراده مسوولان دوکشور به حفظ ثبات و استمرار روابط مستحکم اقتصادي و سياسي دوجانبه است.
با توجه به همکاري جمهوري اسلامي ايران و چين در 50 نهاد و سازمان منطقه اي وبين المللي، بدون شک ايجاد و تقويت روابطي در زمينه هاي مختلف براساس راهبرد برد - برد تامين کننده منافع دو کشور خواهد بود.
با توجه به اينکه در نيمه سالجاري خورشيدي ماموريت سه ساله " جواد منصوري " سفير سابق ايران در چين به پايان رسيد و نامبرده به ايران بازگشت بدون شک تسريع در اعزام سفير جديد مي تواند در تحرک بخشيدن به مناسبات دو کشور موثر واقع شود.
به گفته سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان، سفير جديد ايران در چين ظرف هاي هفته آينده معرفي خواهد شد.
حضور جمهوري اسلامي ايران در اجلاس سالانه "بوآئو" در فروردين سال 89 ، برگزاري نمايشگاه اکسپوي 2010 شانگهاي در اريبهشت سال 89 و برگزاري بازي هاي آسيايي در پاييز سال آينده با حضور دهها ورزشکار ايراني از جمله مهمترين رويدادهايي است که انتظار مي رود برگزاري آن موجب تقويت و گسترش مناسبات دوکشور شود.
آساق ** 275 **1332

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 1001733