انعکاس اخبار چین در مطبوعات ایران مورخ 24/11/1388

اتاق بازرگاني چين در توسعه زيرساخت هاي بندر گناوه بوشهرمشارکت مي کند.

بوشهر- استاندار بوشهر گفت: با مشارکت اتاق بازرگاني کشور چين زيرساخت هاي بندر گناوه اين استان توسعه خواهد يافت.

به گزارش روز يکشنبه روابط عمومي استانداري بوشهر ابوطالب شفقت در نشست مشترکت با لي ژائو رييس اتاق بازرگاني چين در منطقه خليج فارس و خاورميانه افزود: با توجه به قابليت هاي مهم توسعه اي استان بوشهر در اين نشست آمادگي سرمايه گذاري مشترک در پروژه هاي زيربنايي مانند راه آهن، زير ساخت هاي گردشگري، تبادل تجارت و دانش فني با کشور چين در استان بوشهر اعلام شد.
لي ژائو رييس اتاق بازرگاني چين در منطقه خليج فارس و خاورميانه که به دعوت بخش خصوصي به استان بوشهر عزيمت کرده است از امکانات و ظرفيت هاي اقتصادي بندر گناوه بازديد و براي انجام سرمايه گذاري مشترک جهت ايجاد و توسعه زير ساخت هاي مورد نياز طرح توسعه بندر گناوه توافق کردند.
در نشست مشترک استاندار بوشهر و دستگاه هاي اجرايي ذيربط با حضور رييس بازرگاني چين در منطقه خليج فارس و خاورميانه زمينه توسعه ارتباطات تجاري وسرمايه گذاري بين استان بوشهر و کشور چين مورد بحث وتبادل نظر قرار گرفت.

همچنين مقرر شد در يکماه آينده کميته مشترکي براي شناسايي و بررسي ظرفيت ها و توانمندي هاي دو طرف توسعه مبادلات تجاري و سرمايه گذاري تشکيل شود.

اتاق بازرگاني چين در منطقه خليج فارس و خاورميانه و شرکت chinamex به عنوان زير مجموعه آن اتاق بالغ بر چهار هزار شرکت زير مجموعه در خارج از کشور چين و بيش از 300 هزار نيروي کار در منطقه خليج فارس و خاورميانه تحت پوشش دارد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 1011858 (زمان مخابره: 23/12/1388)
چين ارزش پول خود را افزايش نمي‌دهد.


به گزارش ايسنا، ون جيابائو ـ نخست‌وزير چين ـ درخواست جامعه بين‌المللي براي افزايش ارزش تبديل پول اين کشور را رد کرد.
نخست‌وزير چين در جمع نمايندگان رسانه‌ها گفت: پکن مخالف مکانيسم‌هاي فشار بوده و مايل نيست در سطح جهاني تقصير به گردن يک کشور نهاده شود.
اين اظهارات در حالي صورت مي‌گيرد كه آمريکا و اتحاديه اروپا چين را متهم مي‌کنند که به صورت مصنوعي ارزش يوان را در مقابل دلار پايين نگاه داشته است. چين از اين راه قادر به صدور بيشتر کالاهاي داخلي به خارج است.
جامعه بين‌المللي از پکن خواسته است، تبديل معقولي را براي پول خود در تناسب با بازار جهاني در نظر گيرد.
اين در حالي است كه باراک اوباما ـ رييس جمهور آمريکا ـ نيز روز گذشته از دولت چين خواست تا ارزش يوان را در مقابل ارزش دلار آمريکا افزايش دهد.
وي براي بهبودي و متعادل شدن اقتصاد جهاني از حکومت پکن در خواست كرد تا با تغيير سياست‌هاي ارزي خود بر سياست‌هاي اقتصادي بازارگرا متمرکز شود.
اوباما همچنين گفت: کشورهاي مانند چين که داراي مازاد تجاري هستند، بايد مصرف و تقاضاهاي داخلي را افزايش دهند.

خبرگزاري دانشجويان ايران- تهران ( ایسنا )  ،كد خبر 13812-8812 ،  زمان مخابره (23/12/1388)


شانگهای برای تضمین امور زیست محیطی نمایشگاه جهانی تدابیر زیادی اتخاذ کرده است.

به گزارش رادیو بین المللی چین، جان چوان نماینده مجلس ملی نمایندگان خلق چین و رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شانگهای روز یکشنبه 14 مارس، 23 اسفند اظهار کرد که نمایشگاه جهانی شانگهای به زودی گشایش خواهد یافت و شانگهای برای تضمین امور زیست محیطی این نمایشگاه تدابیر زیادی اتخاذ خواهد کرد. وی اظهار داشت که از زمان ارائه درخواست برای برگزاری این نمایشگاه تا امروز 10 سال سپری شده و 250 میلیارد یوان برای حفاظت از محیط زیست اختصاص داده شده که در زمینه های مهار آلودگی آب ها و تعدیل و تنظیم ساختار صنایع و بهره وری انرژی مصرف می شود. این شهر پس از پایان نمایشگاه جهانی به طور مستمر به بهبود کیفیت محیط زیست خواهد پرداخت.

خبرگزاری Persian.cri.cn، زمان مخابره (23/12/1388)