انعکاس اخبار چین در مطبوعات ایران مورخ 25/12/1388

قيمت نفت 2 درصد کاهش يافت .

تهران- قيمت نفت روز دوشنبه تحت تاثير افزايش ارزش دلار و نگراني در مورد کاهش تقاضاي چين دومين مصرف کننده بزرگ نفت جهان براي انرژي، 2 درصد کاهش يافت و به کمتر از 80 دلار در هر بشکه رسيد.

به گزارش خبرگزاري‌ها از نيويورک ، بازارهاي نفت همچنين در انتظار اجلاس هفته جاري فدرال رزرو بانک امريکا بسر مي برند تا ببينند که اين بانک به تعهد خود مبني بر کاهش نرخ بهره ها پايبند خواهد ماند يا نه. آنها همچنين منتظر برگزاري اجلاس وزيران اوپک در وين هستند که طي آن سياستگذاري در مورد توليد نفت انجام خواهد شد.

در بازار نيويورک، قيمت نفت خام سبک امريکا براي تحويل در ماه آوريل با يک دلار و 44 سنت کاهش در حد 79 دلار و 80 سنت تثبيت شد که اين پايين ترين قيمت در پايان اين بازار طي حدود دو هفته گذشته بود.
در بازار لندن ، قيمت نفت خام برنت درياي شمال با يک دلار و 50 سنت کاهش در نهايت به 77 دلار 89 سنت در هر بشکه در پايان بازار رسيد.

تحليلگر يک شرکت پژوهشي در شيکاگو گفت: "اين کاهش در کل از بالا رفتن ارزش دلار ناشي مي شود که قيمت نفت را تحت فشار قرار داده است".

به دليل عدم پيشرفت در ارائه يک بسته کمک مالي به کشور مقروض يونان ، ارزش يورو در برابر دلار کاهش يافت.

اين تحليلگر گفت: "مردم همچنين منتظر تصميم گيري بانک فدرال در مورد نرخ بهره در اجلاس روز سه شنبه خود هستند. همچنين اين نگراني وجود دارد که ميزان تقاضاي چين براي انرژي در راستاي تلاش اين کشور براي مهار تورم شديد کاهش يابد. "خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) کد خبر 1014867 ( زمان مخابره: 25/12/1388 )
مهدي صفري سفير ايران در چين شد.

تهران- "مهدي صفري" از ديپلمات هاي باسابقه جمهوري اسلامي ايران به عنوان سفير جديد ايران در کشور چين منصوب شد.

بک مقام آگاه دوشنبه شب در گفت‌وگو با خبرنگار ايرنا با اعلام اين خبر، خاطرنشان کردکه توافقات لازم در اين زمينه صورت گرفته است.

صفري پيش از اين قرار بود به عنوان سفير جمهوري اسلامي ايران در انگليس عازم لندن شود.
نمايندگي ايران در مذاکرات خزر، سفير جمهوري اسلامي ايران در روسيه و معاون وزير امور خارجه در امور آسيا و اروپا از نقاط برجسته کارنامه صفري در دوران فعاليت هاي سياسي و ديپلماتيک است.

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا)  / کد خبر 1014840 ( زمان مخابره: 24/12/1388 )فرانس پرس: چين مهمترين شريک اقتصادي ايران است .

تهران - خبرگزاري فرانسه از تهران گزارش داد: چين با سرمايه گذاري کلان خود در بخش نفت و گاز ايران در سال هاي اخير، به عنوان مهمترين شريک اقتصادي تهران ظاهر شده است.

فرانس پرس که درباره مناسبات اقتصادي ايران و چين گزارش مي داد، افزود: ارزش مبادلات تجاري چين و ايران در سال 2009 به 21.2 ميليارد دلار رسيد که نسبت به رقم 14.4ميليارد دلار در سه سال قبل از آن، افزايش يافته و پکن را به شريک تجاري اصلي تهران بدل کرده است.
رقم ياد شده تصاعدي بودن رشد روابط تجاري ميان دو کشور را که 15سال قبل تقريبا صفر بود و سطح مبادلات تجاري آنها صرفا به 400 ميليون دلار مي رسيد، نشان مي دهد.
بر اساس اطلاعات رسمي، شرکت هاي چيني در سال گذشته به طور مستقيم 13درصد -7.9ميليارد دلار- از کل واردات ايران را تامين کردند.

برآوردهاي ايران حاکي از آن است که رقم مشابهي نيز براي واردات غيرمستقيم از چين از طريق امارات عربي متحده وجود دارد.

پيش از چين، آلمان به مدت بيش از 20 سال بزرگترين واردکننده به ايران بود و پيش بيني مي شود که با توجه به بهبود اقتصاد جهاني، رشد مناسبات تجاري چين و ايران در سال 2010نيز ادامه يابد.
شرکت هاي چيني در شماري از پروژه هاي مهم ايران نيز همچون ساخت آزادراه ارتباطي تهران- شمال که از ميان کوه هاي البرز مي گذرد، سرمايه گذاري کرده اند.

چين در بخش انرژي ايران سرمايه گذاري چشمگيري کرده است و به گفته کارشناسان نفتي در تهران، چين با توجه به اين که 15 تا 20 ميليارد دلار قراردادهاي امضا شده در زمينه نفت و گاز با ايران دارد و در حال گفت وگو براي سرمايه گذاري هاي ديگر با همين ميزان است، بزرگترين سرمايه گذار خارجي در ايران محسوب مي شود.

شرکت ملي نفت چين که بزرگترين شرکت نفتي اين کشور است، به همراه شعبه اش موسوم به "پتروچاينا"، سال گذشته با سرمايه گذاري هشت تا 9 ميليارد دلار در يک پروژه گاز و 2 پروژه نفتي در ايران موافقت کردند. محل اجراي پروژه هاي نفتي ياد شده در خوزستان واقع در جنوب غرب ايران و پروژه گاز نيز در ميدان عظيم پارس جنوبي يعني منطقه اي است که در آن شرکت هاي چيني جايگزين توتال فرانسوي شده اند.
"سينوپک" بزرگترين شرکت پالايشگاهي چين، از سال 2007ميلادي نيز در بهره برداري از ميدان نفتي "يادآوران" خوزستان مشارکت دارد که اين امر وجود يک سرمايه گذاري حدود سه ميليارد دلاري را به ذهن متبادر مي سازد.

شرکت هاي چيني همچنين سرگرم انتخاب قراردادهايي در زمينه ارتقاي سطح زيرساخت هاي نفتي ايران از جمله مرمت يک پالايشگاه قديمي اين کشور هستند.

ايران به خاطر نداشتن ظرفيت پالايشگاهي و برغم اين که دومين توليدکننده بزرگ اوپک است، حدود 40 درصد از بنزين مورد نيازش را وارد مي کند.انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 1014208   (زمان مخابره: 24/12/1388)


صادرات نفت ونزوئلا به چين افزايش مي يابد .

پکن - خبرگزاري چين روز دوشنبه از قول " هوگو چاوز " رييس جمهور ونزوئلا گزارش کرد صادرات نفت اين کشور به چين افزايش خواهد يافت.

شين هوا خاطر نشان کرد : رييس جمهور ونزوئلا در ديدار " جائو رونگ شيان " سفير چين در کاراکاس از افزايش صادرات نفت به چين خبر داده است.

قرار است در جريان سفر يک هيات چيني به ونزوئلا در آينده نزديک طرفين در باره اين مساله بحث و تبادل نظر کنند.

چين در سال 2008 ميلادي روزانه 120 هزار بشکه نفت از ونزوئلا وارد کرد که دارنده بزرگترين ذخاير نفتي در آمريکاي جنوبي است و پيش بيني مي شود صادرات نفت آن کشور به چين به 200 هزار بشکه نزديک شود.انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 1013704   (  زمان مخابره: 24/12/1388)سرمایه گذاری مستقیم غیربانکی چین در دو ماه اول سال از 4 میلیارد و 400 ملیون دلار فراتر رفت.

بر اساس داده های منتشر شده از وزارت بازرگانی چین در روز 15 مارس، 24 اسفند، سرمایه گذاران چینی در ماه های ژانویه و فوریه در مجموع در حدود 700 موسسه خارجی از 89 کشور و منطقه جهان مستقیما سرمایه گذاری کرده اند. به این ترتیب مبلغ سرمایه گذاری خارجی مستقیم چین در حوزه غیر بانکی به 4 میلیارد و 660 میلیون دلار رسیده و بیش از میزان سرمایه گذاری چین در سه ماهه نخست سال گذشته است.
بر اساس دیگر داده های منتشر شده از وزارت بازرگانی چین، این کشور در دو ماه اول سال جاری، تاسیس بیش از 3100 موسسه با سرمایه خارجی جدید را تصویب کرده که در مقایسه با دوره مشابه سال 2009 حدود 15 درصد افزایش یافته است. افزون بر این، مبلغ سرمایه خارجی مورد استفاده واقعی از 14 میلیارد دلار فراتر رفته که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته، 4.86 درصد فزونی گرفته است.

خبرگزاری  Persian .cri.cn.(  زمان مخابره: 24/12/1388)

درآمد مالی چین در دو ماه نخست امسال در مقایسه با سال گذشته بیش از 30 درصد افزایش یافت.

به گزارش رادیو بین المللی چین، داده های منتشر شده توسط وزارت دارایی چین نشان می دهد که درآمد مالی چین در دو ماه نخست سال جاری از 1360 میلیارد یوان فراتر رفته و در مقایسه با دوران مشابه سال گذشته بیش از 32 درصد افزایش یافته است.
به گزارش خبرگزاری شین هوا، آمار نشان می دهد درآمد مالی چین در دو ماه  نخست امسال در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته بیش از 220 میلیارد یوان بیشتر شده است.
خبرگزاری  Persian .cri.cn.(  زمان مخابره: 24/12/1388)