خبر رسانی شماره 13 اکسپو 2010 شانگهای (50 روز مانده به افتتاح نمایشگاه)

عرضه شیوه جدید زندگی در اکسپو شانگهای
معاون کمیته برگزار کننده اکسپو 2010 شانگهای در مصاحبه با خبرگزاری شینهوا چین اظهار داشت: انتظار می رود اکسپو شانگهای ویترینی برای شیوه جدید زندگی در آینده از نظر تولید دی اکسید کربن کمتر و انقلاب سبز باشد.وی افزود:برای نمونه در این نمایشگاه تولید برق از طریق ژنراتورهای خورشیدی 4.6 مگاواتی صورت خواهد گرفت که بزرگترین پروژه بشمار می رود. همچنین در این نمایشگاه خودروهایی با سوخت ترکیبی که تولید دی اکسید کربن به صفر رسیده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

نوآوریهای ایتالیا در اکسپو

وزارت ابدعات ایتالیا قرار است 265 پروژه در زمینه نوآوریهای انجام شده در ایتالیا را در اکسپو 2010 شانگهای  به معرض نمایش عمومی قرار دهد. به گفته وزیر ابداعات ایتالیا، این پروژه ها گزیده ای از مجموعه ابداعات انجام شده در ایتالیا از سوی دانشگاه ها و شرکتهای متوسط و کوچک می باشد که طی انجام مراحلی انتخاب شده اند.

بازدید حدود 100 نفر از رهبران و مقامات عالی جهان از نمایشگاه

وزیر امور خارجه چین اعلام کرد همانگونه انتظار می رود حدود 100 نفر از رهبران کشورها از نمایشگاه اکسپو شانگهای بازدید بعمل آوردند، اکسپو اولویت چین در زمینه دیپلماسی خواهد بود. وی افزود: اکسپو شانگهای نه تنها از نظر فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، علمی و تکنولوژیک یک رویداد بین المللی است بلکه یک رویداد دیپلماتیک نیز بشمار می رود.

حضور ترکیه در اکسپو با هدف توسعه گردشگری

آقای Sencar Özsoy  مسئول غرفه ترکیه در اکسپو 2010 شانگهای در یک کنفرانس مطبوعاتی در استانبول اعلام کرد: هدف ترکیه از حضور در اکسپو شانگهای افزایش تعداد گردشگران در این کشور می باشد و انتظار می رود 7 میلیون نفر از  غرفه این کشور  بازدید بعمل آورند. به گفته این مقام ترکیه، بعد از نمایشگاه  Zaragoza  10 تا 15 درصد بر میزان گردشگران خارجی افزوده شد.
به گفته Özsoy همچنین هدف ترکیه از حضور در اکسپو توسعه روابط تجاری با چین می باشد. حجم تجارت بین دو کشور در حال حاضر 17 میلیارد دلار می باشد. مضاف بر اینکه  اکسپو شانگهای به اقتصاد ترکیه کمک خواهد نمود و ممکن است برخی فرصتهای تجاری جدید برای این کشور ایجاد نماید.Özsoy افزود: ما در این نمایشگاه ترکیه را با Çatalhöyük که اولین سرپناه شناخته شده در جهان و مربوط به عصر نوسنگی است، معرفی خواهیم نمود،  Çatalhöyük  در 7500 تا 5700 قبل از میلاد در آناتولی جنوبی استفاده می شده و غرفه ترکیه نماد بزرگترین و بهترین سرپناه مربوطه به دوره یاد شده می باشد.وی گفت:ما نتوانستیم هیچ نوآوری تکنولوژیک که با آن بتوان ترکیه را معرفی نمود پیدا کنیم بنابر این تصمیم گرفتیم یک فیلم منحصر در خصوص معرفی شهر استانبول با استفاده از ویدئو 360 درجه بسازیم. Özsoy همچنین گفت: با توجه عظمت نمایشگاه شانگهای حضور در این نمایشگاه فرصت برای ترکیه است تا خودش را معرفی نماید.بکارگیری انرژیهای جدید در اکسپو

وزیر علوم و فناوری چین در کنفرانس خبری ویژه ای با موضوع اکسپوی جهانی شانگهای در حاشیه سومین اجلاس یازدهمین دوره کنفرانس مشورتی سیاسی خلق چین اعلام کرد که در اکسپوی جهانی شانگهای با استفاده از دستاوردهای علمی و فنی، ایده «شهر بهتر، زندگی بهتر» نمایش داده خواهد شد.  وان گان گفت: در شهرک اکسپو که 580 هکتار مساحت دارد از انرژی های جدید از جمله انرژی خورشیدی استفاده خواهد شد و برای کاهش تخلیه کربن نیز از فناوری جدید استفاده شده است. این مقام چینی همچنین از استفاده از شبکه مخابراتی TD-LTE که از سیستم 3G پیشرفته تر است، در اکسپوی جهانی شانگهای خبر داد.

ساخت غرفه 8 طبقه در 15 ساعت

یک غرفه 8 طبقه متعلق به شرکت Broad Air Conditioning در محل اکسپو 2010 شانگهای طی 15 ساعت ساخته شد. ساخت بدنه فولادی، پنجره ها و دیوارهای این غرفه که 3200  متر مربع مساحت دارد، حدود ساعت 7  صبح شروع و حدود 10 شب به اتمام رسید. به گفته آقای لو رئیس شرکت یاد شده ساخت قسمت های یاد شده در کارخانه به مدت دو ماه طول کشیده است. به گفته وی ساختمان غرفه که به شکل L  می باشد می تواند در برابر زلزله ای به قدرت 9 ریشتر مقاومت نماید. (شایان ذکر است، در اکسپو 2010 شانگهای علاوه بر 194 کشور و چندین سازمان بین المللی، 17 شرکت هم حضور خواهند یافت.

حضور پاکستان در اکسپو شانگهای

موضوع غرفه پاکستان در اکسپو شانگهای "هارمونی در عین تنوع" می باشد و مساحت آن 2000 متر مربع است.  عملیات ساختمانی غرفه در 28 آوریل 2009 شروع گردید و به گفته مسئول غرفه پاکستان دکوراسیون داخلی و چینش لوازم نمایشگاهی تا پایان مارس به اتمام خواهد رسید. شکل غرفه بصورت قلعه بوده و "قلعه لاهور"  نام دارد.  این غرفه با موضوعیت "هارمونی در عین تنوع" آمیزه ای از تاریخ، تجدد، سنت و فرهنگ پاکستان را معرفی نموده است.در غرفه پاکستان بازدیدکنندگان می توانند زندگی یک شهروند پاکستانی را بصورت نمایش  چندرسانه ای مشاهده نمایند. در غرفه پاکستان غذاهای محلی به بازدید کنندگان داده خواهد شد. عطرها ولباسهای محلی در غرفه پاکستان به نمایش درخواهد آمد.روابط تاریخی میان پاکستان و چین هم در قالب فیلم به نمایش گذاشته خواهد شد.

هشدار به خارجیان

معاون بخش حقوقی اداره گردشگری شانگهای به خارجیان در خصوص اجاره آپارتمانهای شخصی در مدت بر گزاری اکسپو شانگهای هشدار داد.وی گفت بعضی از این آپارتمانها از امکانات رفاهی لازم برخوردار نمی باشند در حالی که اجاره آنها 732 دلار در یک شب معادل دو برابر برخی هتلهای پنج ستاره می باشد.