خبررسانی شماره 14 اکسپو 2010 شانگهای (48 روز مانده به افتتاح)

اخبار ایران

سفر اعضای هیات مدیره شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی ایران به شانگهای

آقایان حبیبی و تندگویان عضو هیات مدیره و جهان دیده کارشناس فنی بمنظور پیگیری موضوعات مربوط به سالن کشورمان در اکسپو 2010 شانگهای از تاریخ شنبه 15 لغایت چهارشنبه 19اسفندماه سال 1388 به شانگهای سفر نمودند.
ازجمله اقدامات این هیات گفتگو و انتخاب شرکت پیمانکار درخصوص اجرای نمایش های سه بعدی در زمان برگزاری نمایشگاه اکسپو 2010 شانگهای، رفع مشکلات و ابهامات در بخش تجاری بمنظور ساخت توسط پیمانکار و در نتیجه ارسال طراحی بخش تجاری به شرکت آرت ( پیمانکار ساخت سالن اصلی کشورمان ) بود.
این هیات در طول مدت اقامت، جلسات متعددی با شرکت ها و افراد مختلف بمنظور انتخاب شرکت پیمانکار درخصوص اجرای نمایش فیلم های سه بعدی در داخل سالن نمایشگاه برگزار نمودند.
در خصوص تعیین تکلیف بخش تجاری نیز مجموعا 5 جلسه با طرف های مربوطه از جمله اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین و شرکت چینی وارد کننده فرش ایران به چین، برگزار نمودند.
همچنین ضمن بازدید از سالن ایران در اکسپو 2010 شانگهای و نظارت و ارزیابی از پیشرفت ساخت سالن، جلساتی نیز با شرکت آرت، پیمانکار ساخت سالن و همچنین مسئول مربوطه در ستاد اکسپو برگزار گردید.
در ادامه، از سالن فرهنگی چین که توسط شرکت آرت – شرکت پیمانکار سالن ایران – ساخته شده بود نیز بازدید بعمل آوردند.
-        ساخت بخش اصلی سالن جمهوری اسلامی ایران از پیشرفت قابل قبولی برخوردار بوده و پیمانکار چینی به تعهدات خود تاکنون عمل نموده است هرچند که طرف ایرانی نیز تنها 25 درصد ارزش قرارداد را به طرف چینی پرداخت و مابقی پس از دریافت صورت وضعیت براساس قرارداد پرداخت خواهد شد.
-        بخش تجاری سالن ایران براساس قرارداد فی مابین شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی و اتاق ایران - چین به اتاق ایران و چین واگذار شده است .
-        قرارداد قبلی با شرکت چینی وارد کننده فرش ایران بعنوان مسئول بخش تجاری همچنان فسخ نشده و طرف چینی اعلام نموده است در محاکم قضایی پیگیر موضوع خواهد شد.
-        شرکت پیمانکار سالن ایران درخواست ارسال نقشه های مهندسی بخش تجاری را دارند و اظهار داشتند که درحال حاضر فقدان نقشه های بخش تجاری در روند پیشرفت تمامی بخش های دیگر اخلال بوجود آورده است.سفر مدیر کل بین الملل شهرداری تهران به شانگهای

آقای دکتر صداقت مدیر کل محترم بین الملل و روابط عمومی شهرداری تهران و دو نفر از کارشناسان ذیربط جهت نهایی نمودن چگونگی مشارکت شهرداری تهران در اکسپو 2010 در تاریخ 20 اسفند وارد شانگهای شدند. این هیات ضمن بازدید از سالن کشورمان، درخصوص نحوه مشارکت شهرداری تهران در اکسپو با سرکنسول کشورمان گفتگو کردند.
لازم به ذکر است قسمتی از سالن کشورمان در اکسپو 2010 شانگهای در اختیار شهرداری تهران قرار خواهد گرفت که در آن آخرین دستاوردها و تحولات شهرسازی در کشورمان به نمایش گذاشته خواهد شد.اخبار دیگر کشورها

بیش از 95 درصد پروژه های نمایشگاه جهانی شانگهای به پایان رسید

ادارۀ هماهنگی امور نمایشگاه شانگهای اطلاع داد که بیش از 95 درصد پروژه های ساختمانی و نصب تجهیزات آن انجام شده و کارهای پایانی تا پیش از پانزدهم آوریل به پایان خواهد رسید.
در حال حاضر، امور مختلف مربوط به راه و ترابری، زیباسازی شهر و محیط زیست ازمراحل تدارکی به مرحلۀ اجرا رسیده است.
در جریان برگزاری نمایشگاه شانگهای، سازوکار نظارت و کنترل کیفیت هوای محل برگزاری نمایشگاه، تغییرات و نوسانات هوا را زیر نظر گرفته و به موقع هشدارهای لازم را خواهد داد.
اطلاعات مربوط به آب و هوا در شبکۀ اینترنت در دسترس علاقه مندان خواهد بود. طرح های کنترل ترافیک نمایشگاه که مورد توجه اهالی شانگهای است، در دست اجرا است و مسئولان برای روانی رفت و آمد در مسیرهای نمایشگاه تلاش می کنند.

اقدامات چین برای تامین امنیت اکسپوی جهانی

وزارت امنیت عمومی چین با برگزاری نشستی خواستار تقویت مدیریت و کنترل امنیت اجتماعی شد تا امنیت برگزاری اکسپوی جهانی شانگهای تأمین شود.
معاون وزیر امنیت عمومی چین در این نشست از نهادهای انتظامی این کشور خواست با استفاده از تجربیات موجود در تامین امنیت المپیک پکن و مراسم شصتمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین و نیز تقویت همکاری ها، در تأمین امنیت اکسپوی جهانی شانگهای تلاش کنند.

دنیای برفی اتریش در شانگهای

با شنیدن موسیقی معروف «دانوب آبی» به یاد کشور اتریش می افتیم. این کشور معروف با موسیقی و محیط زیبا و پر برف و سفیدش مقصد سفر بسیاری از علاقه مندان ورزش اسکی است. اما حالا برای دسترسی به این دنیایی برفی، لزومی به طی کردن هزاران کیلومتر راه از چین نیست. زیرا در غرفۀ اتریش در نمایشگاه جهانی شانگهای همه زیبایی های این کشور گرد آمده است.
این کشور که خود در سال 1873 میزبان نمایشگاه جهانی بود، محیطی پر از برف و یخ برای بازدید کنندگان در نمایشگاه جهانی شانگهای آماده کرده است. به گفته بریژیت مور، معاون نمایندۀ اتریش در نمایشگاه جهانی شانگهای، دمای هوا در طبقه یک غرفه در 15 درجه سانتیگراد زیر صفر حفظ می شود. او گفت: «طبقۀ یک غرفه را طوری آماده کرده ایم که بازدید کنندگان به محض ورود به آن، با منظره ای پر از قله های کوه و هوای سرد برخورد می کنند. آنها وارد یک دشت یخی و برفی می شوند و می توانند با هم یا با یک دیوار گلولۀ برفی بازی کنند.»
دیواری که خانم مور اشاره کرد، دیوار هوشمندی است که می تواند سرعت پرواز گلولۀ برفی را بسنجد و طبق نتایج به دست آمده، تصاویر گوناگونی از قبیل سقوط بهمن را به نمایش بگذارد.
پس از این منظرۀ دشت و کوه برفی، بازدید کنندگان به «جنگل اتریش» می رسند. نیمی از کشور اتریش پوشیده از جنگل است. در این قسمت از غرفۀ اتریش، هوای تازه جنگلی، بو درختان برگ پهن و سوزنی و صدا تکان خوردن شاخه ها و برگ ها، آواز پرندگان، پارس سگ ها و نوای سوت زدن انسان وجود دارد. به گفته خانم مور، دیوار این قسمت از غرفه نیز هوشمند و حساس است و در صورت لمس کردن آن با دست، تصاویری به نمایش در می آید.
در طبقه دوم غرفۀ اتریش رستوران ها و فروشگاه های یادگاری دایر شده که غذاها و صنایع دستی محلی اتریش را به بازدید کنندگان عرضه می کنند.
اتریشی ها به ارتباطات فرهنگی با چین اهمیت بسیاری می دهد و از این رو، عناصر چینی را در طراحی غرفه خود در نظر داشته اند. به منظور انعکاس مفهوم اصطلاح چینی «سویی سویی پین ان» به معنی «ایمن و سالم در همه سال»، 10 میلیون پارۀ ظروف چینی به دو رنگ قرمز و سفید روی دیوارهای بیرونی غرفه چسبانده شده است. آقای ماتیا دل کامپو یکی از طراحان غرفه اتریش می گوید:
«اتریش در اروپا به تولیدات سفال و چینی آلاتش هم معروف است. از این رو، ما در نمایشگاه جهانی می خواهیم این شباهت خود با چین را نشان دهیم. می دانیم که پاره های سفال و چینی در چین نمادی از خوش یمنی است، لذا روی دیوارهای بیرونی غرفه 10 میلیون پارۀ چینی آلات چسباندیم تا این معنی خاص منعکس شود. »
اتریش که به یکی از مراکز موسیقی جهان نیز معروف است، در نمایشگاه جهانی شانگهای فعالیت های زیادی مرتبط با موسیقی برگزار می کند. گروه ارکستر فیلارمونیک این کشور در مدت برگزاری نمایشگاه جهانی با همکاری با گروه اکستر سمفونی چین نمایش های موسیقی دلنشینی را اجرا خواهد کرد. همچنین، اتریش مسابقه نواختن پیانو در میان نوجوانان 14 تا 18 ساله چین برگزار خواهد کرد.

تهیه و تنظیم: حسین موحدی