انعکاس اخبار چین در مطبوعات ایران مورخ 26/12/1388

رييس جمهوري افغانستان به چين سفر مي کند .

پکن - وزارت خارجه چين از سفر قريب الوقوع " حامد کرزي " رييس جمهوري افغانستان به چين خبر داد.

به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه اينترنتي وزارت خارجه چين، حامد کرزي بنا به دعوت " هو جين تائو " رييس جمهوري خلق چين از23 لغايت 25 ماه مارس ( سوم لغايت پنجم فروردين ) از چين ديدار مي کند.
کرزي در سفر به چين با مقامات بلندپايه اين کشور از جمله رييس جمهوري ، رييس کنگره خلق و نخست وزير چين ديدار مي کند.

چين اميدوار است ديدار رييس جمهوري افغانستان به توسعه بيش از پيش روابط حسن همجواري و همکاري دوستانه چين و افغانستان مساعدت کند.

درسالهاي اخير حضور شرکت هاي چيني در فعاليت هاي اقتصادي در افغانستان افزايش يافته است.
" يانگ جيه چي " وزير خارجه چين پيشتر گفته بود که کشورش به کمکهاي خود در بازسازي صلح آميز اين کشور ادامه داده و سرمايه گذاري شرکت هاي قدرتمند در افغانستان را تشويق و به همکاري در زمينه هاي تجهيزات زيربنايي، معدني و کشاورزي ادامه خواهد داد.

کرزي پيشتر به رهبران چين گفته بود که افغانستان از شرکت چين در روند بازسازي صلح آميز اين کشور استقبال کرده و مايل است شرايط و فضاي لازم براي سرمايه گذاري شرکت هاي چيني در اين کشور را فراهم کند.

"افغانستان مايل است همکاري با چين را در مسايل مهم بين المللي و منطقه اي تقويت کند."

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا)  / کد خبر  1016875 (زمان مخابره: 25/12/1388)مهمان‌پرست/كامل: صفري سفير ايران در چين شد

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سخنگوي وزارت امور خارجه گفت: مهدي صفري به عنوان سفير ايران در چين منصوب شد.
به گزارش خبرنگار سياسي خارجي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، رامين مهمان‌پرست صبح سه‌شنبه در نشست هفتگي خود با خبرنگاران در پاسخ به اين پرسش كه موضوع كاهش روابط با انگليس در دست بررسي است اما قرار بود صفري به عنوان سفير ايران در انگليس منصوب شود، گفت: با توجه به اهميت رابطه و ظرفيت‌هاي خوبي كه ميان كشور ما و چين وجود دارد، گزينه‌هايي براي سفارت ايران در چين تعيين شده بودند اما به دلايل مختلف اين كار نهايي نمي‌شد. در نهايت دستگاه سياست خارجي با مشورت رييس‌جمهور به اين نتيجه رسيد كه مهدي صفري را به عنوان سفير ايران در چين منصوب كند و ان‌شاءالله اين كار به سرعت انجام خواهد شد.
به گزارش ايسنا، مهمان‌پرست در ابتداي نشست مطبوعاتي خود گفت: لازم مي‌دانم پيش از آغاز سوالات، نكاتي را مطرح كنم. ثبت روز جهاني نوروز كه با تلاش كشورمان و هفت كشور ديگر منطقه در سازمان ملل به تصويب رسيد را به تبريك مي‌گويم. آن را افتخار بزرگي براي كشورهايي مي‌دانم كه با فرهنگ نوروز آشنا هستند و آن را در ميان خود گرامي مي‌دارند.
وي افزود: اميدوارم فرارسيدن نوروز و سال جديد براي همه‌ي كشورها و مردمي كه اين جشن را برگزار مي‌كنند سالي همراه با موفقيت، سعادت و سربلندي باشد.


خبرگزاري دانشجويان ايران – تهران(ایسنا) - كد خبر 15329-8812-(زمان مخابره: 25/12/1388)
2009؛ سال رويايي مرسدس بنز در چينخبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سال 2009 ميلادي بهترين سال مرسدس بنز در بازار چين در تاريخ حيات اين شركت محسوب مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، فروش مرسدس بنز در بازار خودرو چين در سال گذشته ميلادي با رشد 77درصدي به 68 هزار و 500 دستگاه رسيد.
خودروهاي كلاس C مرسدس بنز نيز جزو پرفروش‌ترين خودروهاي بازار چين بودند. فروش اين گروه از خودروها در سال 2009 در چين با رشد 156.3 درصدي به 16 هزار دستگاه رسيد.
به گزارش شين‌هوا، چين به چهارمين بازار بزرگ مرسدس بنز درسطح جهان تبديل شده است.

خبرگزاري دانشجويان ايران – تهران(ایسنا) - كد خبر 142663-8812-(زمان مخابره: 25/12/1388)


دیدار نخست وزیر چین با وزیر خارجه انگلیس

روز سه شنبه 16 مارس، 25 اسفند ون جیا بائو، نخست وزیر چین در پکن اعلام کرد که چین به روابط خود با انگلیس اهمیت داده و با ارتقای سطح گفتگوی راهبردی بین دو کشور موافق است. او همچنین ابراز امیدواری کرد که دو کشور با استفاده از این سازوکار گفتگو برای افزایش اعتماد متقابل و همکاری و پیشبرد توسعه درازمدت و سالم روابط مشارکت راهبردی خود تلاش کنند.
ون جیا بائو همین روز در دیدار با دیوید میلیبند، وزیر خارجه انگلیس با اعلام این مطلب تأکید کرد که چین بر راهبرد درهای باز بر اساس منافع متقابل پایبند بوده و از سرمایه گذاری شرکت های کشورهای مختلف از جمله انگلیس استقبال می کند.
میلیبند نیز در این دیدار ضمن تأکید بر اهمیت روابط انگلیس و چین اعلام کرد که این کشور مایل است با گفتگوهای راهبردی ایجاد تفاهم و تعمیق همکاری بین دو کشور را دنبال کند.
Persian.cri.cn-(زمان مخابره: 25/12/1388)


تلاش چین برای گسترش حجم واردات در سال 2010

روز سه شنبه، 16 مارس، 25 اسفند، یائو جیان سخنگوی وزارت بازرگانی چین در پکن گفت: چین در سال 2010 میلادی اقداماتی را برای گسترش حجم واردات خود انجام خواهد داد. پیش بینی می شود، اثر گسترش حجم واردات چین در سال 2010 آشکارتر شود و و حجم صادارت و واردات کشور به تعادل نزدیک شود.
این سخنگو در کنفرانس خبری وزارت بازرگانی چین گفت: در سال جاری، دولت چین به اجرای سیاست های تشویق واردات ادامه داده و به طور عمده واردات تجهیزات فنی پیشرفته، قطعات مهم و کالاهای نایاب در کشور را تقویت بخشیده و از موانع خواهد کاست. گمرک چین و نهادهای بازرسی رسیدگی کیفیت، روند بازرسی و ترخیص کالا را تسهیل خواهند کرد.
علاوه بر این، چین سرمایه گذاری و بازرگانی را نیز تشویق خواهد کرد و گروه هایی را به اروپا و آمریکای جنوبی با هدف گسترش تجارت و سرمایه گذاری اعزام خواهد کرد. همزمان، چین به تقویت تماس با کشورهای دیگر ادامه داده و از آنها خواستار لغو محدودیت های صادارات فناوری های پیشرفتۀ خود به خواهد شد.
Persian.cri.cn-(زمان مخابره: 25/12/1388)