انعکاس اخبار چین در مطبوعات ایران مورخ 27/12/1388

بانک جهاني رشد اقتصادي چين را امسال 9.5 درصد پيش بيني کرد.

پکن - رسانه هاي گروهي چين به نقل از گزارش بانک جهاني اعلام کردند: رشد اقتصادي چين در سال 2010 ميلادي 9 و نيم درصد خواهد بود.
بانک جهاني در گزارش خود همچنين از چين خواسته است تا ارزش پول ملي خود را ارتقا دهد.
اين درخواست درحالي مطرح مي شود که چين اعلام کرده است تسليم فشارهاي غرب و کنگره آمريکا براي بالا بردن ارزش يوان نخواهد شد.
بانک جهاني اعتقاد دارد تقويت نرخ تبادلات ارزي باعث کاهش فشارهاي تورمي شده و توازن اقتصادي در چين خواهد شد.
به دنبال تضعيف ارزش دلار در جهان بخصوص از سال 2008 ميلادي تاکنون ، آمريکا فشارهاي خود را بر چين براي افزايش ارزش يوان تشديد کرده است.
سناي آمريکا لايحه اي را تنظيم کرده است تا درصورتي که چين به اين فشارها تن ندهد، تعرفه روي کالاهاي وارداتي از چين را افزايش دهد . اين اقدام به معناي بيکاري صدها هزار نفر از کارگران کارخانه هاي چين است.
پيشتر بانک جهاني در گزارشي رشد اقتصادي چين را هشت درصد در سال 2010 ميلادي پيش بيني کرده بود.
افزايش تقاضا براي کالاهاي چيني ، روند فزاينده صادرات و سرمايه گذاري بيشتر در اموال غيرمنقول از علل کليدي رشد اقتصادي چين در سال 2010 ميلادي است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 1018108 ( زمان مخابره: 27/12/1388)

پيش‌بيني رشد خيره‌كننده فروش تاير در چين

پيش بيني مي‌شود امسال فروش تاير در چين رشد خيره‌كننده‌اي را تجريه كند.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در سال 2009 ميلادي حدود 150 ميليون عدد تاير در چين به فروش رفته بود و پيش‌بيني مي‌شود اين ميزان فروش امسال حدود 10درصد افزايش يابد.
رشد فروش تاير در چين سه برابر نرخ جهاني برآور شده است.
به گزارش بلومبرگ، اصلي‌ترين دليل رشد فروش تاير در چين تبديل شدن اين كشور به بزرگترين بازار خودرو جهان بوده است.
چين در سال 2009 ميلادي با پيشي گرفتن آمريكا به بزرگ‌ترين بازار خودرو جهان تبديل شد.
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران (ایسنا) / کد خبر 15584-8812 ( زمان مخابره:26/12/1388)هشدار دولت چين به خودروسازان اين كشور:

سيستم مديريت كيفيت خود را ارتقا دهيد.
وزارت فن‌آوري و اطلاعات چين از خودروسازان اين كشور خواست تا سيستم مديريت كيفيت خود را ارتقا دهند.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، براين اساس وزارت فن‌آوري و اطلاعات چين به شركت هاي خودروسازي اين كشور هشدار داد رشد بي رويه توليد بدون در نظر گرفتن كيفيت بسيار خطرساز است.
وزارت فن‌آوري و اطلاعات چين در حين حال تاكيد كرده است خودروسازان اين كشور بايد به سمت ارتقاي سيستم مديريت كيفيت بهره‌گيري از فناوري‌هاي نوين و تجهيزات مواد اوليه جديد روي آورند.
جديدترين آمار نشان مي‌دهد در سال 2009 ميلادي فروش خودرو درچين بيش از 13.64 ميليون دستگاه رسيد. چين با پيشي گرفتن از آمريكا به بزرگترين بازارخودرو جهان تبديل شده است.
به گزارش شين‌هوا، وزارت فن‌آوري و اطلاعات چين همچنين به خودروسازان اين كشور هشدار داد در صورت بي‌توجهي به مقوله كيفيت ممكن است با فراخوان‌هاي ميليوني مشابه فراخوان‌هاي اخير مواجه شود.
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران (ایسنا) / کد خبر 14201-8812 ( زمان مخابره:26/12/1388)


نشست تجارت و توسعه سازمان ملل ادعای اجرای نرخ شناور آزاد ارز یوان را رد کرد.

نشست تجارت و توسعه سازمان ملل 16 مارس، طی اعلامیه کوتاهی، ادعای اجرای نرخ شناور آزاد ارز «رن مین بی» واحد پول چین را رد کرده و این اقدام را برای حل مسئله عدم تعادل تجارت و اقتصاد جهان نامساعد خواند.
در این اعلامیه آمده است، مسئله عدم تعادل اقتصاد جهان به دلیل عوامل ساختاری است و باید با اقداماتی کامل و چند جانبه حل شود. واگذار کردن مسئولیت حل این مسئله به یک کشور و سیاست پولی یک کشور غیرمنطقی است.
در این اعلامیه همچنین آمده است، کنترل نرخ «رن مین بی» توسط بازار غیرقابل پیش بینی نه تنها بر ثبات بازار داخلی چین تأثیر منفی جدی می گذارد، بلکه ثبات بازارهای منطقه و جهان را نیز تهدید خواهد کرد.
Persian .cri.cn/ ( زمان مخابره:26/12/1388)
بانک جهانی رشد جی دی پی چین را 9.5 درصد پیش بینی کرد.

روز چهارشنبه 17 مارس، 26 اسفند، بانک جهانی با انتشار گزارش جدید سه ماهه دربارۀ اقتصاد چین پیش بینی کرد که در سال جاری میلادی ارزش کل تولیدات داخلی چین (جی دی پی) 9.5 درصد افزایش خواهد یافت.
بانک جهانی معتقد است با وجود آن که رکود بر اقتصاد سراسر جهان سایه افکنده، اقتصاد چین در سال 2009 رشدی معادل 8.7 درصد را محقق کرد و در چند ماه اول سال 2010 میلادی روند رشد را حفظ کرده است.
آردو هانسن اقتصاددان ارشد دفتر بانک جهانی در چین گفت: پیش بینی می شود در سال جاری جی دی پی چین 9.5 درصد افزایش یابد. با این حال ساختار رشد تغییر خواهد یافت. سرمایه گذاری با راهنمایی دولت کندتر می شود و احتمالا صادرات رو به احیا می گذارد. به علاوه در سال جاری اموال غیرمنقول احتمالاً مانند گذشته به رشد سریع ادامه داده و سریع تر از سال گذشته می باشد و ثبات مصرف در این کشور حفظ می شود.
Persian .cri.cn/ ( زمان مخابره:26/12/1388)