سرمایه‌گذاری ۷۰۰ میلیارد دلاری چین در صنعت حمل و نقل/ اجرای ۶۱ پروژه جدید راه آهن در سال ۲۰۱۵

برای توسعه صنعت حمل و نقل بخصوص برای ارتباط با مناطق محروم و دور افتاده در سراسر کشور، سرمایه‌گذاری ۷۲۵ میلیارد دلاری را در دستور کار قرار داده است.
به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، شبکه حمل و نقلی چین بخصوص ایجاد خطوط راه آهن تندرو به سرعت در حال گسترش است و انتظار می رود این سرمایه گذاری برای سه سال آینده مناطق محروم و دورافتاده کشور را به شبکه حمل و نقل مرتبط کرده و شبکه های ریلی و جاده های شوسه در مناطق پیرامونی کشور احداث شود.
همزمان چین می کوشد تا تقریبا همه مردم این کشور حتی در نقاط بسیار دور دست به یک شبکه قابل اطمینان حمل و نقل دسترسی داشته باشند.
کمیسیون اصلاحات چین روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد که در این مدت، اجرای حدود ۳۰۰ طرح زیربنایی در دستور کار این مجموعه قرار گرفته است.
قرار است با این سرمایه، شبکه ریلی و جاده ای در بسیاری از مناطق ضعیف و دورافتاده که از حداقل داشتن چنین امکاناتی محروم بوده اند، ایجاد شود.
کمیسیون مزبور خاطرنشان می کند که باید تا سال ۲۰۲۰ میلادی برنامه فقرزدایی را تکمیل و کاری کرد که هیچ شهروند چینی دیگر زیر خط فقر نباشد و ساخت این شبکه برای نقاط دوردست بخشی از این راهبرد است.
بنا بر اعلام این سازمان، زمانی که افراد در مناطق دورافتاده و تقریبا منزوی، به شبکه ریلی و جاده ای ارتباط داشته باشند بتدریج از فقر نیز خارج شده و فرصت های بهتری برای زندگی و کار پیدا خواهند کرد.
چین در همین ارتباط در حال ایجاد کوریدورهای بزرگ ریلی و جاده ای بین استان ها و مناطق شمالی و نواحی ضعیف در اطراف پایتخت و همچنین ایجاد چنین شبکه هایی در دلتای رود مروارید و رود یانگ تسه است.
مسافت کل راه آهن چین تا پایان سال ۲۰۱۵ به بیش از ۱۲۰ هزار کیلومتر رسید که در این زمینه در مقام دوم جهان قرار دارد. فقط در این سال ۹ هزار کیلومتر به خط آهن این کشور افزوده شد.
هم اکنون مسافت کل خط راه آهن سریع السیر در این کشور بالغ بر ۱۹ هزار کیلومتر است که داشتن این مقدار خط آهن چین را در مقام نخست جهان قرار داده است.
در سال ۲۰۱۵ میلادی چین ۶۱ پروژه جدید راه آهن اجرا کرده که از جمله آن‌ها می‌توان به خط آهن ۴۲۰ کیلومتری در منطقه «سین کیانگ» و خط آهن ۵۰۸ کیلومتری «یوشی» تا «موهان» اشاره کرد.