مجیدرضا حریری در گفت و گو با «هدف و اقتصاد» تشریح کرد: راهکار مسدود کردن سوداگری با کارت بازرگانی

این روزها سوءاستفاده‌ میلیاردی از کارت‌های بازرگانی و فرار مالیاتی از طریق کارت‌های اجاره‌ای تااندازه ای است که «کارت بازرگانی» دیگر به عنوان ابزار تسهیل کننده در تجارت شناخته نمی شود بلکه به ابزار سوءاستفاده سودجویان در اقتصاد مبدل شده و مشکلات زیادی را برای کشور رقم زده است. این در حالی است که اتاق بازرگانی تنها خود را در ایجاد چنین شرایطی مسوول نمی‌داند و معتقد است که نهادهای دیگر هم می بایست در کنترل این وضعیت دخالت کنند.
راه جلوگیری از سوءاستفاده در کارت های بازرگانی
مجیدرضا حریری، نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین در همین راستا به «هدف و اقتصاد» می گوید: نظارت بر جلوگیری از بروز مشکلات در کارت های بازرگانی تنها بر عهده اتاق بازرگانی نیست و مسوولان دیگر هم باید بر این قضیه نظارت داشته باشند. از این رو دولت می بایست با تسهیل فضای کسب و کار ، اخذ حقوق گمرکی عادله در مبادی ورودی ، شفافیت در مالیات رسانی بر اساس کد اقتصادی و همچنین نظارت بر تراکنش های مالی و حساب بانکی اشخاص صاحب کارت بر سوءاستفاده از کارت های بازرگانی نظارت داشته باشد.
به راحتی نمی توان از کارت های بازرگانی سوءاستفاده کرد
حریری در خصوص سوءاستفاده از کارت های بازرگانی بیان می کند: بحث سو استفاده از کارت های بازرگانی و فرار مالیاتی، نه این که اصلاً حقیقت نداشته باشد بلکه صحت دارد اما در این مبحث مقداری بزرگ نمایی شده است زیرا که هر فرد عادی به راحتی نمی تواند از کارت های بازرگانی سوءاستفاده کند مگر این واسطه های کلانی در میان باشند.
وی اضافه می کند: در حوزه بازرگانی هم مانند هر حوزه دیگر تخلفاتی وجود دارد و ما منکر آن نیستیم، اما باید به این قضییه به چشم سایر تخلف ها در حوزه های دیگر نگاه شود مثلاً این که خیلی از افراد علی رغم داشتن گواهینامه در رانندگی، روزانه تخلفات بسیاری انجام می دهند اما نمی توان مسوول انجام این تخلفات را صادر کنندگان گواهینامه رانندگی دانست.
اتاق بازرگانی وظیفه کنترل و ردیابی
کالاهای قاچاق را ندارد
حریری، در خصوص ورود کالاهای قاچاق با کارت بازرگانی اظهار می‌کند: این که یک روز از ورود کانتینرهای قاچاق و روز دیگر از ورود ۷۰۰ دستگاه پورشه با کارت بازرگانی یک پیرزن سخن به میان می آید، بیشتر از این که به اتاق بازرگانی مرتبط باشد به پیگیری و کنترل دولت ربط دارد. زیرا که تمامی کالاها وارد شده نشان تجاری و یا تمامی ماشین ها شماره شاسی و موتور دارند از این رو مشخص است در کجا پلاک و به چه کسی فروخته شده است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین ادامه می دهد: از این رو اتاق بازرگانی تنها نهاد مسوول کنترل کارت‌های بازرگانی نیست بلکه نهادهای دیگری هم در این زمینه مسئولیت دارند که باید خودشان را در این امر شرکت دهند .
سازمان مالیاتی نباید بر ضعف های گمرک سرپوش بگذارد
وی در زمینه ۸هزار میلیارد تومان مطالبات معوق مالیاتی اظهار می کند: وقتی سازمان امور مالیاتی از ۸ هزار میلیارد تومان معوقه مالیاتی سخن به میان می آورد باید بداند که مطالبات معوقه مربوط به زمان گذشته و سال ۹۲ به قبل است ، یعنی زمانی که دلار حدود هزار تومان بوده که باید حاصل ۳۲۰هزار دلار واردات باشد، این در حالی است که مجموع وادرات ما در ده سال گذشته، شامل ۳۲۰ میلیارد دلار نمی شود پس این رقم به نظر بزرگ نمایی است و به نظر نمی آید که درست باشد.
حریری می افزاید: از این رو سازمان مالیاتی نباید بر روی ضعف های گمرکی و مالیات ستانی، به بهانه کارت های بازرگانی سرپوش بگذارد.
نمی توان برای متقاضیان کارت صادر نکرد
نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین اظهار می کند: اتاق بازرگانی نمی‌تواند برای کسی که متقاضی کارت بازرگانی است کارت صادر نکند، تنها می‌تواند به افراد متقاضی بگوید که برخی ضوابط از جمله موارد مالیاتی را انجام دهد . وی می افزاید: ما در اتاق تهران و ایران طرح جامع و کاملی ایجاد کردیم که بر مبنای آن افرادی که در سال اول کارت بازرگانی شان را می گیرند نتوانند بیشتر از ۵۰۰هزاردلار کالا بیاورند، از این رو وقتی این اشخاص در سال دوم وسوم کارتشان را تمدید نمایند یعنی صاحب آن کارت هستند و در سازمان های مالیاتی ثبت نام کرده اند.
انجام واردات تنها از طریق کارت هوشمند بازرگانی
کارت های هوشمند بازرگانی چند سالی است جایگزین کارت های دفترچه ای را گرفته اند و در حال حاضر واردات تنها از طریق کارت های بازرگانی انجام می شود .
حریری خاطر نشان می سازد: در دنیا دو روش برای وارد کردن کالا به کشورها وجود دارد یکی از طریق کارت بازرگانی و دیگری بر حسب کد اقتصادی . این که هر کشور از چه طریقی مبادرات به واردات و صادرات می کنند مستلزم این است که کدام روش را انتخاب می کنند که در ایران بر اساس قانون مقررات صادرات و واردات، فقط دارندگان کارت بازرگانی می توانند مبادرت بر این امر نمایند.