مبادلات ۲۰ میلیارد دلاری ایران و چین در ۸ ماه

مبادلات تجاری ایران و چین در ۸ ماهه نخست سال جاری میلادی با افت ۱۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به حدود ۲۰ میلیارد دلار رسید.

گمرک چین اعلام کرد مبادلات تجاری ایران و چین در ۸ ماه نخست سال جاری میلادی با کاهش ۱۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

مبادلات تجاری ایران و چین که در ژانویه تا اوت ۲۰۱۵ بالغ بر ۲۴ میلیارد دلار اعلام شده بود در ژانویه تا اوت سال جاری به ۱۹.۷ میلیارد دلار کاهش یافته است.

صادرات چین به ایران و واردات از ایران در این دوره افت قابل توجه داشته است.

صادرات چین به ایران در ژانویه تا اوت ۲۰۱۶ با افت ۱۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۱۰.۳ میلیارد دلار رسیده است. چین در ژانویه تا اوت سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۱۲.۲ میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

واردات چین از ایران نیز افت زیادی داشته است. چین در ژانویه تا اوت ۲۰۱۵ بالغ بر ۱۱.۸ میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده بود که این رقم با افت ۲۰ درصدی در ژانویه تا اوت امسال به ۹.۴ میلیارد دلار رسیده است.

بر اساس این گزارش افت قیمت نفت باعث کاهش ارزش صادرات ایران به چین شده و در نتیجه، تراز تجاری ایران با این کشور منفی شده است. چین در ۸ ماهه نخست سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۹۰۰ هزار دلار کالای بیشتر به ایران فروخته است (نسبت به واردات از ایران).

مبادلات تجاری ایران و چین در سال 2015 با افت بیش از 34 درصدی مواجه شد و به حدود 34 میلیارد دلار رسید. مبادلات تجاری ایران و چین در سال 2014 با رشد 31درصدی مواجه شده و به رکورد 51 میلیارد دلار رسیده بود.