راه اندازی قطار چین – تهران – ترکیه - اروپا

معاون بهره برداری و سیر و حرکت راه آهن از تلاش برای راه اندازی قطار چین – تهران – ترکیه - اروپا خبر داد.
حشین عاشوری اعلام کرد : راه آهن ایران در تلاش است تا با همکاری کشورهای منطقه، میزان تبادل کالا از مسیر ایران به دیگر کشورها را افزایش دهد و بنابراین ارتباطات خوبی با راه آهن های منطقه ایجاد شده است.
مدیر بخش ترانزیت راه آهن چین در راس هیاتی به منظور راه اندازی قطار باری چین به تهران و همچنین توسعه حمل بار از چین به ایران و ادامه آن به سمت اروپا با عضو هیات مدیره و معاون بهره برداری و سیر و حرکت راه آهن ایران دیدار و گفتگو کرد.
حسین عاشوری عضو هیات مدیره و معاون سیر و حرکت راه آهن ضمن توضیحاتی درباره جلساتی که راه آهن ایران با برخی کشورهای اروپایی چون آلمان طی ماه های اخیر داشته است، گفت: در صورت استمرار حرکت قطار چین به تهران، امکان برنامه ریزی برای ادامه سیر این قطار از ایران به کشور ترکیه و سپس اروپا وجود دارد.
عاشوری در ادامه اضافه کرد: همچنین طی روزهای گذشته اجلاس 5 جانبه ای را با راه آهن های کشورهای ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان و ترکیه داشتیم که این اجلاس به منظور عبور واگن های کشورهای CIS (کشورهای آسیای میانه) از طریق ایران به ترکیه بوده است.
وی با بیان اینکه راه آهن ایران در تلاش است تا با همکاری کشورهای منطقه، میزان تبادل کالا از مسیر ایران به دیگر کشورها را افزایش دهد و بنابراین ارتباطات خوبی با راه آهن های منطقه ایجاد شده است.
وی تاکید کرد: ما باید حجم بالایی از کالا را هدف گذاری و کشورهای منطقه را متقاعد کنیم تا تعرفه را ارزان تر و مدت زمان جابجایی کالا را کوتاه تر کنند.
معاون بهره برداری و سیر و حرکت با اشاره به مرزهای ریلی کشور ، اظهار داشت: در حال حاضر ایران دارای مرزهای ریلی چون سرخس و اینچه برون به ترکمنستان، جلفا به نخجوان، رازی به ترکیه، میرجاوه به پاکستان است.
وی به برخی خطوط ریلی اشاره کرد و افزود: راه آهن ایران در بنادر جنوبی کشور همچون بندر امام خمینی (ره) ، بندر خرمشهر و بندرعباس و همچنین بندر امیر آباد در شمال کشور به شبکه سراسری متصل است و همچنین چند نقطه مرزی ریلی نیز در آینده ای نزدیک به شبکه سراسری وصل خواهند شد که می توان به مرز آستارا به کشور آذربایجان، مرز افغانستان و ادامه آن تا هرات و همچنین مرز شلمچه به عراق است که در حال حاضر 37 کیلومتر از شلمچه تا بصره خط ریلی ندارد.
عضو هیات مدیره راه آهن به موضوع راه اندازی قطار بین دو کشور چین و ایران اشاره کرد و گفت: موضوع راه اندازی قطار برای ما بسیار مهم تلقی می شود بطوریکه طی ماه های اخیر مدیران شرکت های مختلفی چون خودرو سازی در خواست جابجایی قطعات خودرو از چین به ایران را از طریق قطار داشته اند.
عاشوری در توضیحات بیشتر مطلب فوق بیان داشت: با توجه به اینکه در حال حاضر سه شهر کشور چین قطعات خودرو تولید می کنند بنابراین برخی از شرکت های بزرگ خودرو سازی در صدد هستند بارهای خود را از طریق قطار وارد کشور کنند که هم به صرفه است و هم در مدت زمان کوتاهی بارها به کشور می رسد.
وی گفت : خوشبختانه درباره موضوع ترانزیت برنامه ریزی های خوبی در راه ایران با کشورهای منطقه صورت گرفته و با توجه به اینکه هر کدام از کشورها براساس مقرارت، پایه تعرفه خاص خود را تعیین می کنند، در صدد هستیم میزان تعرفه را کاهش دهیم.
هیات و شرکت لجستیک بار راه آهن کشور چین در این جلسه به رابطه تجاری ایران و چین که با سرعت بالا در حال توسعه است، اشاره داشته و در جهت گسترش این روابط به صورت راه اندازی قطار برای جابجایی بار و مسافر از طریق اتصال با دیگر کشورهای منطقه به بحث و گفتگو پرداختند.