گسترش همکاریهای ایران و چین در صندوق علم و فناوری «راه ابریشم»

ایران و چین روز دوشنبه با امضای یک یادداشت تفاهم که ضمیمه تفاهم نامه «تاسیس صندوق مشترک حمایت از توسعه علم و فناوری جاده ابریشم» محسوب می شود، همکاریها و مناسبات خود را در زمینه های مختلف فناوری گسترش می دهند.
این یادداشت تفاهم شامگاه دوشنبه (به وقت محلی) طی مراسمی بین «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و «بای چون لی» رئیس آکادمی علوم چین امضا شد.
یادداشت همکاری امروز در راستای تفاهم نامه ای است که سال گذشته توسط «ستاری» و پروفسور «بای» در حضور روسای جمهوری ایران و چین، برای ایجاد صندوق علم و فناوری «راه ابریشم» به امضا رسید.
طرفین با امضای این یادداشت تفاهم توافق کردند که سطح همکاریها در صندوق مشترک حمایت از توسعه فناوری جاده ابریشم را گسترش داده و مناسبات در بخش های مختلف آن را افزایش دهند.
دو طرف همچنین اعلام کردند که در خصوص انرژی های تجدیدپذیر، تکنولوژی، برنامه های علمی مرتبط با منابع آب، هوشمند سازی مصنوعی و در عرصه های علوم و مواد پیشرفته همکاری نزدیکتری داشته باشند.
توسعه فعالیت ها در بخش های بیوتکنولوژی، اطلاع رسانی، کشاورزی، ارتباطات، هوا فضا، بهداشت، داروسازی و تجهیزات پزشکی از دیگر مفاد مورد توافق طرفین در این تفاهم نامه بود.
دو طرف همچنین موافقت کردند که به طور مشترک در طول یک سال 6 طرح را اجرا کنند.
همچنین مقرر شد از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای هر طرح مبلغ 40 هزار دلار در اختیار محققان کشورمان قرار گیرد که طرف چینی نیز پذیرفت همین مبلغ را در اختیار محققان کشورش قرار دهد.
ستاری و هیات همراه صبح امروز (دوشنبه) و به دعوت رسمی «بای چون لی» رئیس آکادمی علوم چین وارد شهر پکن شد.
وی قرار است در سفر سه روزه خود به چین علاوه بر ملاقات با مقام های علمی این کشور از مراکز علمی و فناوری پکن و شهر «سوجو» در استان «شانشی» در مرکز چین بازدید داشته باشد.