نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین به تسنیم خبر داد سفر هیئت ۸۰ نفره هنگ‌کنگ به کشور/تجارت با هنگ‌کنگ هنوز از طریق صرافی انجام می‌شود

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین از سفر هیئت ۸۰ نفره فعالان اقتصادی هنگ کنگ به ایران در ۱۸ آبان خبر داد و گفت: امضای تفاهم نامه‌های بانکداری و هواپیمایی با ایران از جمله برنامه های این سفر است.
مجید رضا حریری اظهار کرد:هیئت هنگ کنگی 18 آبان به سرپرستی وزیر اقتصاد و تجارت این کشور به دعوت طیب نیا وزیر اقتصاد ایران به کشور  می‌آید.
وی افزود: در این سفر، گروه بزرگی از شورای تجارت هنگ کنگ و هیئتی از بانکداران و مسئولان بورس و بیمه و شرکت‌های هواپیمایی و خدمات گردشگری و هتل سازی و... حضور دارند.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین ادامه داد: درمجموع، همکاری‌ها  با این هیئت تجاری را می‌توان به دو بخش «شرکت‌های بزرگ بین‌المللی حاضر در هنگ کنگ مانند شرکت‌های هواپیمایی، توریسم و خطوط هوایی هنگ کنگ و بانک‌ها، بورس، بیمه و خدمات مالی و کمپانی‌های بزرگ هنگ کنگی و بین المللی و هیئتی از «صنایع کوچک و متوسط » شامل تولید کنندگان لوازم خانگی،مبلمان، طلا و جواهر، ساعت و غیره تقسیم کرد.
هنگ کنگ متقاضی برقراری خط پروازی مستقیم به ایران است
وی تصریح کرد: این هیئت به مدت دو روز کاری  در تهران حضور دارند و 11 جلسه کاری به صورت عمومی و تخصصی برگزار می‌کنند.
حریری گفت: در مراسم دولتی تفاهم نامه‌هایی میان مسئولان دو کشور به امضا می‌رسد و دربخش دوم فعالیت‌هایی میان بخش خصوصی دو کشور است که ما به عنوان بخش خصوصی واتاق ایران و چین، معتقد به امضای تفاهم نامه های بی حاصل نیستیم.
وی افزود: خط هواپیمایی هنگ کنک متقاضی مذاکره با ایران برای برقراری ایجاد خط پروازی مستقیم به ایران است، تا بتوانند با شرکت‌های ایرانی تفاهم نامه‌هایی داشته باشند.
ارتباط مالی با هنگ کنگ از طریق صرافی
حریری با اشاره به اینکه پایه‌های اقتصاد هنگ کنگ براساس بانکداری بنا شده است تاکید کرد: در صورتی که قرار است روابط  دو کشور با یکدیگر توسعه یابد، باید ابتدا مشکل خدمات بانکی حل شود.
وی افزود: در حال حاضر ارتباط مالی ما با هنگ کنگ از طریق بانک‌ها مانند سایر کشورها برقرار نیست و از صرافی‌ها برای این کار استفاده می‌شود.
سفر هیئت تجاری هنگ کنگی بر خلاف سایرهیئت‌ها برای ایران بی‌حاصل نیست
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به اینکه تعداد اعضای هیئت هنگ کنگی 80 نفر است ادمه داد: افراد و سرمایه گذاران دعوت شده  بر اساس کاربردی که برای ایران دارند انتخاب شده اند و براساس رایزنی‌های انجام شده، رفت و آمد این هیئت مانند هیئت‌های سایرکشور ها برای ما بی حاصل نیست.
وی درپایان تاکید کرد: در این سفر به دنبال جذب سرمایه گذاری های خارجی  و صادرات به آنها هستیم به طوری که از هیئت‌های چینی که قصد فروش کالا به ایران دارند استقبال نمی‌کنیم.