ویتالی چورکین: مانعی برای عضویت ایران در «سازمان شانگهای» باقی نمانده است

روسیه می گوید با تحقق توافق هسته ای و رفع تحریم های ایران، دیگر مانعی برای عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای وجود ندارد.

به نقل از اسپوتنیک، «ویتالی چورکین» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد اعلام کرد: با توجه به قطعنامه برنامه هسته ای ایران و رفع تحریم های این کشور، روسیه مانع دیگری برای رسیدگی به درخواست عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای نمی بیند.
گفتنی است که  شورای امنیت سازمان ملل متحد نشستی را با محوریت همکاری این نهاد با سازمان های منطقه ای از جمله سازمان همکاری شانگهای و سازمان پیمان امنیت جمعی برگزار کرد.
سازمان همکاری شانگهای یک ائتلاف سیاسی، اقتصادی، نظامی شامل روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان است.
در این میان، کشورهای بلاروس، مغولستان، ایران، افغانستان، هند و پاکستان نیز به عنوان اعضای ناظر در این ائتلاف حضور دارند.
از سوی دیگر، کشورهای آذربایجان، کامبوج، ارمنستان، نپال، ترکیه و سریلانکا نیز طرف های مورد مشورت این سازمان محسوب می شوند.
گفتنی است که پاکستان، هند و ایران در خواست رسمی خود را برای عضویت دائم سازمان همکاری شانگهای ارائه داده اند. از سال ۲۰۰۸ میلادی به این سو، روسیه از عضویت دائم ایران حمایت کرده است حال آنکه تحریم های غرب علیه تهران مانعی برای تحقق این امر بوده است.