آغاز مرحله جدید همکاری های گمرکی ایران و چین؛ چین کالاهایش را از مسیر ایران به اروپا ترانزیت می‌کند

همکاری‌های گمرکی ایران و چین وارد مرحله جدیدی شد و در گام نخست قرار است چین کالاهایش را از مسیر ایران به اروپا ترانزیت کند.
گفت‌وگوها برای اجرایی شدن این طرح مهم با حضور یک هیات بلندپایه گمرک چین در تهران نهایی شد و قرار است به زودی وارد مرحله اجرایی شود.
این طرح یک پروژه بزرگ را شامل می‌شود که چینی‌ها از آن با عنوان راه ابریشم دریایی نام می‌برند و بانک توسعه آسیایی از این طرح حمایت مالی می‌کند.
چین قصد دارد تا راه ابریشم را در دو حوزه جاده‌ای و دریایی احیا کند که با توجه به مراحل متعدد این طرح و مشکلات موجود در مسیر حمل ‌و نقل جاده‌ای، مذاکرات راه ابریشم دریایی با محوریت گمرکات ایران و چین نهایی شده و به زودی وارد فاز اجرایی خواهد شد. براساس این طرح چین کالاهای خود را به بنادر ایران منتقل و سپس از طریق مرزهای زمینی از ایران به اروپا ترانزیت می‌کند که بسیار کوتاه‌تر از مسیر قبلی خواهد بود.
همچنین زمینه‌های مقدماتی این طرح همزمان با سفر رییس جمهوری چین به ایران و دیدار با رییس جمهوری کشورمان و امضای تفاهم‌نامه همکاری میان روسای گمرکات ایران و چین فراهم شد و مسعود کرباسیان رییس کل گمرک ایران از مدیران گمرک خواست به دلیل تاثیر اقتصادی این طرح، زمینه‌های اجرای آن در اسرع وقت فراهم شود.
براساس این گزارش، امنیت مرزهای سرزمینی ایران برای ترانزیت کالا یکی از عمده‌ترین دلیل اجرای پروژه راه ابریشم دریایی است که هم‌اکنون 100 کشور جهان از مسیر ترانزیتی ایران برای عبور کالاهای خود استفاده می‌کنند و چینی‌ها در مذاکرات خود با طرف ایرانی به این موضوع اشاره داشته‌اند.
پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد، با اجرای طرح ترانزیت کالاهای چینی از مسیر ایران به اروپا و کشورهای همسایه علاوه بر استفاده از ظرفیت‌های خالی ناوگان حمل‌ و نقل دریایی، جاده‌ای و بندری، این طرح به طور میانگین سالانه ده ها میلیون دلار درآمد ارزی برای ایران به دنبال خواهد داشت.

**مذاکرات برای تسهیل صادرات میان گمرکات ایران و چین
روز گذشته هیات عالی رتبه گمرک چین به تهران آمد که علاوه بر راه ابریشم دریایی درباره تسهیل صادرات نیز مذاکراتی با معاون فنی و امور گمرکی ایران داشتند.
عمده محور مذاکرات این هیات با مقام های گمرک ایران، ارایه تسهیلات گمرکی به صادرات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی در استان شیامن چین بود.
در این دیدار مقرر شد؛ صادرکنندگان این کالاها که عمده‌ترین کالای صادراتی ایران را تشکیل می‌دهد بدون معطلی کالاهای خود را به منطقه شیامن چین ارسال کنند.
این هیات از سازمان گمرک قشم، بندر شهید رجایی و منطقه آزاد قشم بازدید کردند و مذاکرات دوجانبه‌ای انجام دادند.
کارشناسان گمرک چین درباره تشریفات صادرات کالا از مبدا ایران به ویژه محصولات پتروشیمی و نفت خام با مسئولان داخلی کشور مذاکره کردند و برنامه هایی برای گسترش همکاری گمرکی در چارچوب مناطق آزاد ارایه دادند.
طرف های ایرانی نیز موضوعاتی را مطرح کردند که شامل چگونگی انجام کنترل‌ها و تشریفات گمرکی در گمرک چین به ویژه کالاهای صادراتی، چگونگی صدور و تایید گواهی مبدا و امکان دسترسی گمرک ایران به آن و کنترل ارزش‌های گمرکی برای کالاهای صادراتی و امکان تعیین فرد رابط بصورت مستقیم برای استعلام موردی بین گمرکات بود.
براساس این گزارش، این اقدامات می‌تواند روابط بازرگانی ایران را با چین تسهیل و از ورود کالای قاچاق به هر دو کشور جلوگیری کند و شاهد کاهش تخلفات باشیم و از آنجا که رابط ایرانی یا چینی درخصوص کالاهای وارداتی مذاکرات و استعلاماتی را انجام خواهد داد، این موضوع سلامت کالا را تضمین می کند.
کلیه موضوعات پیشنهادی از سوی مسوولان دو کشور، قراراست به صورت دوجانبه انجام شود که می‌تواند بخش بازرگانی را تسهیل و تضمین‌های این بخش را افزایش دهد.