برگزاری نشست " شهر جهانی" در شانگهای

به مناسبت روز بین المللی "شهر جهانی" نشستی به نام «توسعه شهری – روش های جدید مدیریت شهری» مورخ در دانشگاه جیائوتنگ شهر شانگهای برگزار گردید. در این گردهمایی کارشناسان متخصصان و محققان بسیاری شرکت کرده و نقطه نظرات خود را پیرامون توسعه شهری و روشهای نوین مدیریت شهری بیان کردند. در این گردهمایی موضوعات مهمی از قبیل بازسازی و نوسازی بافت های قدیمی، نوآوری در زمینه خدمات شهری و محیط زیست، حفظ و نگهداری و مرمت آثار فرهنگی قدیمی، بازسازی و بازتعریف مجدد اقتصاد شهری و سایر موارد مورد بحث و تبادل نظر کارشناسان قرار گرفت.
بحث و گفتگو درباره مشکلات مشترک کلان شهرها، استراتژی های توسعه شهر نحوه کنترل و اداره آن و ارائه راهکار جهت برون رفت از این معضلات از دیگر مباحث مطرح شده در بین کارشناسان در این گرد همایی بود.
در این نشست آقای «یانگ شیونگ» شهردار، معاون مرکز تحقیقات و توسعه، نماینده مردم شانگهای در حزب کنگره، رئیس دانشگاه جیائوتنگ و دیگر شخصیتها و مسئولین وابسته محلی و دولتی در مراسم افتتاحیه به طور مشترک شرکت نموده و به ایراد سخنرانی و بیان نقطه نظرات خود پرداختند.
آقای «یانگ شیونگ» شهردار شانگهای گفت موضوع شهر جهانی یک روز مهم بین المللی محسوب می شود و وی در خصوص چرایی تبدیل شدن شانگهای به شهر جهانی توضیحاتی را ارائه داد. همچنین وی افزود:"محل فعلی نمایشگاه اکسپو در شانگهای یک میراث بزرگ معنوی محسوب می شود و این پتانسیل را دارد که متخصصینی از سراسر دنیا را گردهم بیاورد". وی افزود: در حال حاضر شانگهای برای اجرای یک طرح جامع بزرگ جدید شهری مهیا می شودکه دورنمایی است از یک شهر پاک و سازگار با محیط زیست. ما مدل چشم انداز توسعه سال 2040 شانگهای را که آن هنگام این شهر تبدیل یه یک ابر شهر جهانی شده است را به همه توصیه می کنیم. این طرح جامع در برگیرنده فرصتهای جدید توسعه سریع علمی و صنعتی است.
وی اضافه کرد:"ما فرصتهای علمی و تکنولوژی بوجود آمده را غنیمت شمرده و آنها را به تصرف خود درخواهیم آورد و در تبدیل به احسن نمودن صنایع خود سرعت می بخشیم و بدین ترتیب دگرگونی و انقلاب عظیمی را در آنها ایجاد خواهیم کرد. همچنین نسبت به حفظ و حراست از محیط زیست اماکن تاریخی و فرهنگی توجه بیشتری خواهیم کرد و به شدت برای ساختن شهرهای زیست دوست (Eco-livable) در تلاش هستیم.                   
سرعت بخشیدن به ساخت و سازها و پروژه های مشترک بین المللی، مالی، تجاری، بخش های حمل و نقل و توسعه همه جانبه آنها، حفاظت از محیط زیست و روش های مطمئن انتقال مواد، افزایش و گسترش فضای سبز، ذخیره و حفاظت از منابع آبی، برخورداری از هوای سالم و ایجاد محیط زیستی پاک و عاری از آلودگی های صنعتی، تقویت تبادلات فرهنگی برای ترویج فرهنگ که شهر شانگهای به شدت در تلاش است تا تبدیل به  یک کلان شهر فرهنگی بین المللی شود از دیگر مباحث طرح شده در این نشست بود.
در خلال نشست اصلی با موضوع «مدیریت مشترک-توسعه مشترک»، پنج نشست فرعی در موضوعات روشهای جدید کنترل شهری و اداره دولتی، بازسازی شهری و توسعه اقتصادی، نوآوری در زمینه مدیرت ترافیک شهری، نوآوری در زندگی شهری و محیط زیست، حفاظت از میراث فرهنگی و اماکن تاریخی و یافتن ایده های علمی و عملی جهت رفع معضلات و مشکلات شهری برگزار گردید.