تاکید اخوندی بر احیای جاده ابریشم نوین میان ایران و چین

وزیر راه و شهرسازی ایران در دیدار با همتای چینی بر گسترش همکاری‌ حمل و نقلی و احیای جاده ابریشم نوین تاکید کرد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی ، عباس آخوندی که در راس هیاتی به چین سفر کرده، در دیدار با «لی‌شیائو پینگ» (LI XIAOPENG) وزیر حمل و نقل چین بر گسترش همکاریها و توسعه مناسبات در حوزه زیرساختی و حمل نقل اعم از ریلی و جاده ای تاکید کرد.

وی اظهار داشت : ایران و چین در زمینه های مختلف حمل و نقل از جمله در زمینه ریلی و جاده سازی با یکدیگر همکاری دارند و امیدواریم شاهد بیشتر شدن این همکاریها باشیم.

او در این باره به همکاری دو کشور در ساخت خط آهن سریع السیر تهران و اصفهان به طول 400 کیلومتر و برقی کردن خط آهن تهران - مشهد به طول حدود یک هزار کیلومتر اشاره کرد که قرارداد اجرای آن به امضا رسیده است.

آخوندی همچنین ابراز امیدواری کرد دو کشور ایران و چین به عنوان دو قطب تمدنی منطقه ، علاوه همکاری در بخش‌های مختلف در احیای دوباره جاده ابریشم نوین نیز همکاری‌های خود را گسترش دهند.

آخوندی اظهار داشت : جمهوری اسلامی ایران تاکنون بر مسائل مربوط به زیرساخت ها تمرکز داشت اما در یک سال اخیر در خصوص تجهیز ناوگان ریلی وارد بحث جدی با کشورهای مختلف شده و مایل است طرف چینی نیز در تامین مالی و کمک در ساخت و اجرای پروژه ها مشارکت داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان همچنین از مناقصه بین المللی پروژه فاز سه بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر ایران و توسعه فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) در تهران خبر داد و از طرف چینی خواست در صورت تمایل در این فراخوان شرکت داشته باشد.

وی همچنین از علاقه مندی خود برای گفتگو و همکاری میان کریدورهای بین ایران و چین خبر داد و تاکید کرد: این راهگذرها به نحوی بازتعریف جاده ابریشم در دوره مدرن خواهد بود.

«لی شیائو پینگ» (LI XIAOPENG) نیز گفت : ایران و چین دو ملت متمدن هستند که در طول چند هزار سال از طریق جاده ابریشم با یکدیگر پیوند خورده و روابط دوستانه ای تا به امروز داشته اند.

وی افزود: این روابط باعث دوستی عمیق تا عصر حاضر نیز شده و اوج این روابط دوستانه را می توان به سفر مقامات طرفین به کشورهای یکدیگر دانست.

او در این رابطه به سفر سال گذشته «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین به تهران اشاره کرد که در این سفر دو کشور سند جامع راهبردی را به منظور توسعه هر چه بهتر و بیشتر روابط امضا کردند.

وزیر حمل و نقل چین یادآور شد دو کشور تا به امروز همکاری خوبی در زمینه حمل و نقل داشته اند و پکن امیدار به توسعه این همکاری و اجرای مفاد تفاهم نامه های امضا شده میان سران دو کشور است..

در ادامه دیدار وزیر راه و شهرسازی کشورمان در چین وی قرار است با معاون نخست وزیر، وزیر مسکن و توسعه مناطق شهری و روستایی، مسئولان ارشد اگزیم بانک، بانک توسعه و بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا (AIIB) دیدار داشته باشد.

آخوندی همچنین قرار است فردا سه شنبه در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن، در همایشی که با حضور مدیران ارشد شرکت های چینی مرتبط حمل و نقلی و تجار و بازرگانان ایرانی مقیم این شهر برگزار می شود، شرکت و سخنرانی کند.

عزیمت به شهر شانگهای و بازدید از مراکز و شرکت های مهم زیرساختی که در زمینه های شهرسازی و حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی فعالیت دارند، بخش پایانی سفر چهار روزه وزیر راه و شهرسازی کشورمان به چین عنوان شده است.
خبرگزاری صدا و سیما