سرمایه‌گذاری خارجی چین از مرز 146 میلیارد دلار گذشت

آمارها حاکی است که سرمایه گذاری مستقیم چین در کشورهای دیگر موسوم به «او دی آی» به شکل قابل توجهی افزایش یافته و از مرز 146 میلیارد دلار فراتر رفت.

تازه ترین ارقام نشان می دهد که میزان سرمایه گذاری این کشور در کشورهای دیگر به طور مستقیم از ابتدای سال جاری میلادی تا پایان ماه دهم 53.3 درصد بیشتر شده است.
وزارت بازرگانی چین با انتشار گزارشی در تارنمای خود اعلام کرد که با احتساب این افزایش، شرکت های چینی تاکنون بیش از ۱۴۶ میلیارد و ۹۶۰ میلیون دلار در کشورهای دیگر سرمایه گذاری کرده اند.
بیشترین میزان سرمایه گذاری مستقیم چینی ها در آمریکا بوده است که از ماه ژانویه (دی - بهمن) تا پایان ماه دهم سال ۲۰۱۶ نزدیک به ۱۷۴ درصد رشد داشته است.
همچنین بیشترین سرمایه گذاری های مستقیم شرکت های چینی پس از آمریکا در هنگ کنگ، ‌کشورهای اتحادیه آسیای جنوب شرقی، اتحادیه اروپا، استرالیا، روسیه و ژاپن بوده است.
شرکت های چینی در این مدت عمدتا در بخش های خدمات تجاری، ‌تولید تجهیزات و خرده فروشی سرمایه گذاری کرده اند و بیشترین رشد مربوط به تولید تجهیزات بوده است.
از سوی دیگر بخش اعظمی از سرمایه گذاری چینی ها در کشورهای حاشیه راه ابریشم نوین است که بر اساس آمار وزارت بازرگانی از ابتدای سال جاری میلادی تا پایان اکتبر (مهر - آبان) رقم سرمایه گذاری آنها با یک رشد 30.7 درصدی به ۸۴ میلیارد دلار رسیده است.

ایرنا