بازتاب رحلت آیت‌الله رفسنجانی در رسانه های چین

«شین هوا» خبرگزاری رسمی چین می نویسد: رهبر عالی ایران او را یک فرد مورد اعتماد برای خود و کشور دانسته و در پیام خود درگذشت وی را غمی توصیف کرده که تحملش سخت است.
در این میان تلویزیون مرکزی چین نیز از قول حسن روحانی رئیس جمهوری ایران آورده است: ایران یک شخصیت بسیار بزرگ را از دست داده و سوگوار است و به همین سبب تمامی نهادهای دولتی در روز سه شنبه برای برگزاری مراسم تشییع وی تعطیل خواهند بود.
شین هوا از آیت الله رفسنجانی به عنوان کسی یاد کرده که در سال 1934 میلادی در ایران متولد شد و به عنوان یک شخصت سیاسی و محقق مذهبی از معتمدان امام خمینی (ره) بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران بوده است.
رسانه های چین همچنین نوشته اند: آیت الله رفسنجانی بین سال های 1989 تا 1997 میلادی رئیس جمهور ایران بود، بین سال های 2007 تا 2011 نیز عهده دار ریاست مجلس خبرگان را بر عهده داشت و به دنبال آن رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شد و تاکنون نیز در این سمت انجام وظیفه می کرد.
از وی در رسانه های چین با عنوان فردی یاد شده است که به خصوصی سازی و نقش بازار در تجارت بسیار اهمیت می داد و یک چهره بین المللی بود که تلاش می کرد تا با اتخاذ راهبردهای مختلف از مناقشه و درگیری جلوگیری به عمل آورد.