توجه نشست سالانه دو مجلس چین به تعمیق اصلاحات و اجرای طرح یک کمربند یک راه

در شرایط رکود رشد اقتصاد جهانی و گسترش نفوذ اقتصادی چین در جهان، نشست‌های سالانه مجلس ملی نمایندگان خلق و کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین که به زودی برگزار می شود، بسیار مورد توجه جهانیان قرار گرفته است. بسیاری از کارشناسان اعلام کردند که اصلاحات ساختار اقتصادی، کنترل خطرات مالی، پیشبرد طرح یک کمربند یک راه موضوعات داغ بحث این نشست‌ها خواهد بود.
هدف رشد تولید ناخالص داخلی در سال 2017 که در نشست‌های یاد شده تعیین خواهد شد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. بانک جهانی و صندوق بین المللی پول چندی پیش میزان رشد اقتصادی چین در سال 2017 را حدود 6.5 درصد پیش‌بینی کردند. لو شنگ رونگ استاد مرکز مطالعات اقتصاد کلان دانشگاه شیا من در این باره گفت: چین همچنان با فشارهایی در زمینه رشد اقتصادی رو به رو است. اما میزان کاهش رشد اقتصادی چین کمتر خواهد شد. وی در این باره می افزاید: "به دنبال کاهش مازاد تولید در برخی صنایع و تنظیم ساختار محصولات صنعتی، ارزش افزوده شرکت‌های صنعتی در حال رسیدن به ثبات است و سهم صنایع خدماتی در ساختار اقتصادی چین به طور مستمر ارتقا یافته است و به همین دلیل موجب کاهش فشارها در اشتغال‎زایی کشور خواهد شد. میزان رشد تولید ناخالص داخلی چین در سال 2017 به 6.64 درصد خواهد رسید."
کائو پی یونگ رییس پژوهشگاه اقتصاد آکادمی علوم اجتماعی چین با اشاره به آنکه سال 2017 سالی مهم برای تعمیق اصلاحات ساختار اقتصادی در زمینه تولید و عرضه است گفت: چگونگی کاهش فشار روی شرکت‌ها و به حرکت در آوردن اقتصاد به طور واقعی بسیار مهم است.
در نشست اخیر گروه رهبری امور مالی دولت مرکزی چین با اشاره به جلوگیری از خطرات مالی، بر ایجاد سازوکار نظارت و مدیریت در این راستا تأکید شده است. وانگ جون، رییس بخش اطلاع‌رسانی مرکز بین‌المللی تبادلات اقتصادی چین در این باره گفت: چگونگی جلوگیری از خطرات مالی در نشست‌های آتی دو مجلس چین در جایگاهی مهم قرار خواهد گرفت. وی گفت: "چگونگی جلوگیری و کنترل خطرات مالی از جمله خطرات مربوط به بورس اوراق بهادار، بازار بدهی و بورس ارز و به کار بردن سازوکار نظارت و مدیریت در این زمینه باید مورد بحث و بررسی قرار گرفته و پیشرفت کند. از جمله آنکه مساله نوسانات بازار خرید و فروش مسکن نیز مساله‎ای مهم است که در سامانه مالی کشور تأثیرگذار خواهد بود."
در ماه مه سال 2017 میلادی، مجمع عالی همکاری بین‎المللی "یک کمربند یک راه" در چین برگزاری خواهد شد. برخی کارشناسان اعلام کردند: چگونگی ایجاد فرصت‌های جدید توسعه ناشی از اجرای طرح یک کمربند یک راه برای کشورها نیز موضوع مهم نشست‌های سالانه دو مجلس چین خواهد بود.
وی جیان گوئو، معاون شورای مرکز بین‌المللی تبادلات اقتصادی چین گفت: با وجود مخالفت برخی کشورها با جهانی شدن، تنظیم ساختار صادرات در جهان، روند صنعتی شدن مجدد کشورهای پیشرفته و بالا رفتن هزینه تولید، کشورهای آسیایی باید با همبستگی و همکاری با چالش‌ها و خطرات نامشخص مقابله کنند. وی افزود:
"ما باید سازوکار هماهنگی اقتصاد آسیا را تکمیل کنیم. نخستین کاری که در این راستا باید انجام دهیم یاری به تسهیل سرمایه‌گذاری، جلوگیری از کاهش مصنوعی ارزش پول داخلی و تقویت همکاری تجاری است. افزون بر این، باید با تقویت پیوند تأسیسات زیربنایی و همکاری مالی و سرمایه‌گذاری به ویژه با استفاده از برگزاری مجمع عالی یک کمربند یک راه که در ماه مه برگزار می شود، به تقویت همکاری مالی، گسترش زمینه‌های همکاری و ایجاد نیروهای محرکه جدید برای رشد اقتصاد آسیا بپردازیم."