افزایش مراودات تجاری بین ایران و اتحادیه اروپا

بر اساس آمار حجم مراودات تجاری بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا در هشت ماه اول سال 2017 نزدیک به 1.7 برابر نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.
به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، در هفته ای که گذشت تعمیق بازار سرمایه در دولت روحانی، مزیت ایران در تولید و صادرات صنایع‌غذایی و اوج گیری بورس از محورهای مورد توجه رسانه ها به ویژه مطبوعات اقتصادی بود.
** افزایش مراودات تجاری بین ایران و اتحادیه اروپا
فعالان بخش ‌خصوصی و نمایندگان مجلس در نشستی با فعالان اقتصادی ایتالیایی در راستای توسعه مراودات اقتصادی دوجانبه دیدار و گفت‌ وگو کردند. این گردهمایی که به میزبانی «موسسه آمبروزوتی» در رم برگزار شد، دومین دور از نشست فعالان اقتصادی دو کشور برای گفت‌وگو در جهت توسعه همکاری‌های اقتصادی بود.
«مسعود خوانساری» رئیس اتاق بازرگانی تهران در این نشست با اشاره به اینکه در شرایط فعلی زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای مشارکت و سرمایه‌گذاری مشترک تا حدودی بهبود یافته است، گفت: دولت روی یکی از نقاط ضعف اقتصاد ایران یعنی نظام بانکی نیز تمرکز کرده است تا با اصلاح آن بتواند مراودات اقتصادی ایران با دیگر کشورها را تسهیل کند. تردیدی نیست که در فقدان روابط بانکی مطلوب، نمی‌توان انتظار جهش در مبادلات تجاری داشت.
وی افزود: توسعه تجارت و حضور در بازارهای بین‌المللی، جذب سرمایه‌گذاری و مشارکت در پروژه‌های خارجی از سوی شرکت‌های ایرانی، همگی نیازمند ایجاد کانال‌های قوی بین بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری ایران با همتایان خارجی است.
به گفته خوانساری حجم مراودات تجاری بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا در هشت ماه اول سال 2017 نزدیک به دو برابر (1.7 برابر) نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.
** تعمیق بازار سرمایه در دولت روحانی
یکی از موارد مهم در اقتصاد ملی، توجه به بازار سرمایه و کاستن از اتکا به درآمدهای نفتی است. «سید رحمت الله اکرمی» معاون نظارت مالی وزارت امور اقتصادی و دارایی با بیان این که هر سال اتکا به درآمد نفتی کمتر می‌شود، اظهار کرد: باید بودجه را با مالیات یا واگذاری به بخش خصوصی محقق کرد. منابع ما 33.3 درصد رشد داشته ولی مصارف ما 36.7 است، اگر منابع نداشته باشیم باید اوراق منتشر کنیم که در صورت مدیریت منعی برای آن نیست.
وی افزود: 15 هزار و 500 میلیارد تومان بازپرداخت اوراق در هشت ماهه‌ امسال داشتیم و حتی یک روز تاخیر در بازپرداخت آن صورت نگرفته است.
معاون نظارت مالی وزارت امور اقتصادی و دارایی همچنین با بیان این که بازار سرمایه در دولت یازدهم و دوازهم تعمیق پیدا کرده، تاکید کرد: بیشتر از دو برابر اعتبارات عمرانی سال 95 در هشت ماهه ‌امسال پرداخت نقدی و غیرنقدی عمرانی داشتیم و این رقم بیش از 28 هزار میلیارد تومان است.

** مزیت ایران در تولید و صادرات صنایع‌ غذایی
ایران به‌ دلایل مختلف از جمله پتانسیل‌های قابل‌توجهی که در بخش‌های مختلف تولیدی کشاورزی شامل تولید گندم، دانه‌های روغنی، شکر، علوفه و ذرت در صنایع غذایی دارد، می‌تواند صادرکننده بزرگی در این بخش شود.
در همین زمینه «مهدی کریمی‌تفرشی» رئیس هیات‌مدیره تعاونی مواد غذایی ایران گفت: پسته، زعفران، خشکبار و صنایع تبدیلی از جمله پتانسیل‌های مثبت صادراتی کشور محسوب می‌شود که با برنامه‌ریزی دقیق می‌توان از آنها به‌عنوان اقلام صادراتی جایگزین نفت بهره‌برداری کرد. توجه به صادرات غیرنفتی و اقدامات موثر در جهت بهبود و ایجاد ارزش افزوده در این بخش، نیازمند ایجاد محیط رقابتی برای پیشبرد آن است. تولید کالاها و خدمات در صورتی رقابتی هستند که در مقایسه با کالاها و خدمات مشابه در کشورهای دیگر با قیمت مناسب‌تر و کیفیت بالاتر تولید شوند.
مدیرعامل صنایع غذایی ایران افزود: مزیت رقابتی کشورها در تولید و صادرات صنایع‌غذایی، به ‌عنوان یک نقطه تعالی استراتژیک شناخته می‌شود. کشورها از طریق صادرات و ایجاد وابستگی غذایی و ذائقه‌ای با محصولات خود، تاثیری مهم و استراتژیک در امنیت غذایی کشورهای هدف دارند. این رقابت در بخش تولید و توزیع صنایع غذایی و کشاورزی یکی از شاخصه‌های اصلی در توسعه اقتصادی است.
کریمی تفرشی تاکید کرد: برای کاهش وابستگی اقتصاد ایران به صادرات نفت خام و چرخش به سمت اقتصاد چند محصولی، با توجه با پیامدهای منفی تکیه‌ اقتصاد ایران به درآمدهای حاصل از فروش نفت و محدود بودن ذخایر نفتی، جهت‌گیری سیاست‌های صادراتی باید به سود کالاهایی تغییر یابد که ایران در آنها مزیت نسبی دارد.
** بورس در اوج
شاخص کل بورس تهران، که آذرماه را توفانی آغاز کرده، روز 4 آذرماه توانست با رشد بیش از 1100 واحدی، سقف تاریخی خود را بعد از چهار سال پشت سر بگذارد و برای اولین بارطی 50 سال فعالیت، وارد کانال 90 هزار واحدی شود. این رویداد در عنوان نخست بسیاری از روزنامه های امروز جای گرفت.
به طورعملی تالار شیشه‌ای به قبل از چهارم آذر و بعد از چهارم آذر سال 96 تقسیم خواهد شد چرا‌ که شاخص کل برای اولین بار با وارد شدن به کانال 90 هزار واحد یک انقلاب معاملاتی را با نقش‌آفرینی سهامداران حقیقی و حقوقی در این بازار به وجود آورد. از این به بعد همه تقسیم‌بندی‌ها و قیاس‌ها را چهارمین روز آذر‌ماه سال 96 تعیین خواهد کرد و این زمان به عنوان یک رسم‌الخط تازه برای سهامداران تا مدت‌ها به ابزاری برای سنجش داد و ستدها تبدیل خواهد شد.
ارزش کل معاملات دیروز بورس تهران در حالی به بیش از 295 میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از جا به جا شدن بیش از یک میلیارد و 334 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 73 هزار و 654 نوبت داد و ستد بود. در بازار نقدی بورس اما ارزش معاملات از286 میلیارد تومان اندکی فراتر رفت.

ایرنا