خسرو تاج در جمع خبرنگاران؛ تشریح آمار صادرات هشت ماهه کشور

رئیس سازمان توسعه تجارت در نشست خبری عملکرد صادراتی هشت ماهه‌ی کشور را تشریح کرد.
مجتبی خسرو تاج در جمع خبرنگاران گفت: در هشت ماهه امسال صادرات غیر نفتی کشور 28 میلیارد و 500 میلیون دلار بود که در مقایسه با آمار هشت ماهه پارسال که 28 میلیارد و 800 میلیون دلار بود ، 300 میلیون دلار کاهش را نشان می دهد.
وی افزود: اگر میعانات گازی را از کالاهای صادراتی حذف کنیم وضع صادرات غیر نفتی در مقایسه با سال گذشته رشد نشان می دهد.
خسرو تاج با بیان اینکه وظیفه این سازمان فراهم کردن بستر حرکت برای توسعه صادرات¬ است گفت: علاوه براین سازمان، بستر قانون گذاری، فضای کسب و کار، فضای اجرایی کنترل های فنی سازمان های استاندارد¬ و سازمان تخصصی وزارت بهداشت ، اقدامات گمرک ، نظام بانکی¬ و همه امور مرتبط به تولید و مصرف در روند صادرات تاثیرگذار است.
وی با بیان اینکه اگر آمار چهارماهه را لحاظ کنیم، رشد در صادرات نشان می دهد، گفت : مرداد امسال صادرات غیرنفتی کشور 3 میلیارد و 734 میلیون دلار بود که در مقایسه با صادرات 3 میلیارد و 202 میلیون دلاری مرداد سال گذشته ، 16.6 درصد رشد را نشان می دهد.
خسروتاج افزود: شهریور امسال در مقایسه با شهریورسال قبل، 7.1 درصد، مهر امسال در مقایسه با مهر سال95،¬ 3.6 درصد و آبان امسال در مقایسه با آبان سال 95، رشد 5.8 درصدی در صادرات داشتیم.
وی گفت: در چهارماه اول امسال به دلیل کاهش صادرات، رشد تراکمی صادرات جبران نشد که امیدواریم در سه تا چهارماه پایانی سال این رشد محقق شود.
رییس سازمان توسعه تجارت همچنین گفت: واردات هشت ماهه امسال حدود 32 و نیم میلیارد دلار بود که در مقایسه با آمار 28.5 میلیارد دلاری صادرات کالاهای غیر نفتی، تراز منفی تجاری کشور 4 میلیارد دلار است.
خسروتاج افزود: با اقدامات متعدد از جمله رقابتی شدن واردات کالاهای مشابه ساخت داخل بنا داریم تراز تجاری را به نفع صادرات مثبت کنیم.
وی همچنین در تشریح آمار صادرات کالاهای صنعتی در هفت ماه ابتدای سال گفت: صادرات مواد اولیه پلیمری در هفت ماهه امسال نسبت به هفت ماهه سال گذشته، 15 درصد رشد داشت و ¬صادرات متانول 31درصد با رشد همراه بود اما صادرات کود اوره از 526 میلیون دلار در هفت ماهه سال گذشته به 400 میلیون دلار در هفت ماهه امسال رسید که بیشتر به علت تعمیرات واحدها بوده¬ واین در حالی است که ما یکی از صادرکنندگان اصلی کود اوره هستیم.
خسروتاج همچنین گفت: صادرات شوینده ها در هفت ماهه سال گذشته 174 میلیون دلار بود که با 3درصد رشد به 180 میلیون در هفت ماهه امسال رسید.
وی با بیان اینکه در صادرات محصولات پولیمری نیز در هفت ماهه امسال رشد داشتیم نیز، رشد صادرات هفت ماهه سنگ آهن و انواع کنستانتره را 34 درصد بیان کرد.
خسروتاج افزود: در هفت ماهه امسال صادرات محصولات فولادی شامل میلگرد و تیرآهن 210 میلیون دلار بود که در مقایسه با صادرات 150 میلیون دلاری هفت ماهه سال قبل ، 41 درصد رشد را نشان می دهد.
رییس سازمان توسعه تجارت گفت: در هفت ماهه امسال صادرات کل مواد و محصولات معدنی 9 درصد رشد داشت¬.
رییس سازمان توسعه تجارت همچنین درباره صادرات محصولات کشاورزی گفت : بدلیل اینکه در شش ماهه امسال از صادرات پسته و کشمش محروم بودیم و کل محصول را سال گذشته صادر کرده بودیم از آمار هفت ماهه صادرات پسته 35 درصد¬ وکشمش 20 درصد کاهش داریم که امیدواریم در ماه های آینده این کاهش در پسته جبران شود اما درکشمش بدلیل رقابتی نبودن قیمت ، کار قدری سخت است.
خسروتاج گفت: در هفت ماهه امسال 111 میلیون دلار خرما صادر کردیم که در مقایسه با مدت مشابه¬ سال گذشته 13 درصد رشد را نشان می دهد همچنین در صادرات گوجه فرنگی در این مدت رشد 13 درصدی داشتیم، ضمن اینکه در هندوانه و سیب زمینی نیز به ترتیب با رشد صادرات به ارقام 138 میلیون دلار و 70 میلیون دلار در صادرات هفت ماهه امسال دست یافتیم.
واردات 54 هزار خودرو
رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به ثبت سفارش های پارسال و چهارماه نخست امسال گفت: در 8 ماه اخیر 54 هزار خودرو از گمرکات کشور ترخیص و وارد کشور شده است.
مجتبی خسروتاج در نشست خبری ، واردات خودروهای خارجی در مدت مشابه پارسال را 45 هزار دستگاه اعلام و تاکید کرد: امسال 9 هزار دستگاه بیش از پارسال خودرو وارد شده است.
وی ارزش خودروهای وارداتی ر در هشت ماه اخیر یک میلیارد و 460 میلیون دلار اعلام کرد و گفت : پارسال این میزان یک میلیارد و 200 میلیون دلار بود.
معاون وزیر صنعت، معدن تجارت با بیان اینکه ارزش واردات کشور در این مدت حدود 41 میلیارد دلار است، افزود: این سقف واردات یک و نیم میلیارد دلاری خودرو به همراه واردات قطعات منفصله خودرو (سی کی ای) در مجموع 3 میلیارد دلار را شامل می شود که در با مقایسه با واردات 40 میلیارد دلاری مبلغ بالایی است و با سیاست هدفمندی واردات فاصله دارد و باید تجدیدنظر کنیم.
خسروتاج در پاسخ به این سوال که آیا امروز قرار است درباره نظام تعرفه واردات خودرو خبر جدیدی منتشر شود؟ ، گفت: عصر دیروز روابط عمومی سازمان توسعه تجارت اطلاعیه ای صادر کرد مبنی بر اینکه چنین گمانه زنی هایی تنها مربوط به اصحاب رسانه است و خبر جدیدی در این باره وجود ندارد.
وی ادامه داد: ما پیشتر آیین نامه ای درباره واردات خودرو به دولت ارائه کردیم و دستورالعمل آن دوباره با اصلاحاتی به دولت ارسال شد که به نظر می رسد بعد از بررسی بودجه در دولت مطرح شود.
رئیس سازمان توسعه تجارت در این حال خاطرنشان کرد: مترصد این هستیم تا ببینیم کدام خودروساز معتبر خارجی حاضر است با مشارکت در تولید با خودروسازان داخلی چه در تولید خودرو و چه قطعات یدکی همکاری می کنند.
خسروتاج در بخش دیگری از سخنانش به افزایش صادرات کالا به بازار قطر اشاره کرد و گفت: در سه ماهه گذشته شرکت های معتبر ایرانی میزان صادراتشان را با رشدی خوب افزایش دادند به گونه ای که در هفت ماه امسال بیش از 140 میلیون دلار محصولات مختلف اعم از میوه و سبزی به این کشور صادر شد حال آنکه مجموع صادرات ما در سال گذشته 94 میلیون دلار بود.
وی همین طور از رشد صادرات زعفران، شیرین بیان و گیاهان دارویی خبر داد و افزود: در 7 ماه گذشته با 35 درصد رشد ؛ صادرات آبزیان به ارزش 180 میلیون دلار به خارج صادر شده است.
معاون وزیر صمت تصریح کرد: در واردات با استفاده از ابزارهای مرسوم در تجارت از قبیل افزایش نظام تعرفه ای و سهمیه بندی تلاش می کنیم علاوه بر رشد صادرات تراز مطلوبی را بوجود آوریم ضمن آنکه آیین نامه های ضد ارزان فروشی (آنتی دامپینگ) هم امکان جلوگیری از واردات را دارد و می تواند از تولید ملی هم حمایت کند.
اختصاص بیش از 4 هزار و 800 میلیارد تومان تسهیلات و مشوق صادراتی
رئیس سازمان توسعه تجارت از اختصاص 4 هزار و 820 میلیارد تومان تسهیلات و مشوق صادراتی از محل صندوق توسعه ملی و بودجه امسال خبر داد.
مجتبی خسرو تاج در نشست خبری گفت: در بودجه امسال ردیف 120 میلیارد تومانی برای جوایز و یارانه های صادراتی و ردیف 100 میلیارد تومانی برای کمک سود تسهیلات صادراتی در نظر گرفته شده است که امیدواریم هرچه زودتر این مبالغ پرداخت شود.
وی افزود: از محل صندوق توسعه ملی نیز منابع 2 هزار و 300 میلیارد تومانی در اختیار بانک های صنعت و معدن ، توسعه صادرات و کشاورزی با نرخ کارمزد 11 درصد قرار داده شده که این بانک ها هم 2 هزار و 300 میلیارد تومان دیگر با نرخ 16 درصدی به آن اضافه کردند که میانگین نرخ سود تسهیلات این 4 هزار و 600 میلیارد تومان، 13.5 درصد است و صادرکنندگان می توانند در کنار 220 میلیارد تومان جوائز صادراتی و کمک سود تسهیلات صادراتی از این 4 هزار و 600 میلیارد تومان نیز استفاده کنند.
رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: سال گذشته صادرکنندگان با نرخ سود 26 درصد یا 27 درصد تسهیلات می گرفتند که امسال این تسهیلات به میانگین نرخ سود 13 و نیم درصد کاهش یافته است اگرچه معتقدیم وقتی رقبا با نرخ سود 2 تا 3 درصدی تسهیلات می گیرند این میانگین 13 و نیم درصدی نرخ تسهیلات هم بالا است.
وی افزود: به دولت پیشنهاد دادیم اگر بتوانیم 2 تا 3 درصد عوارض اضافی از واردات دریافت کنیم و آن را به صادرات اختصاص دهیم.
خسروتاج گفت: در اقدام کوتاه مدت حاضریم مشکل واحدهای تولیدی را که با ظرفیت خالی کار می کنند حل کنیم تا بتوانیم به صادرات رونق دهیم به طور نمونه واحدهای سیمانی ما هم اکنون با ظرفیت 30 تا 50 درصدی کار می کنند یعنی برخی واحدها که در مناطق خوب و در کنار آب سرمایه گذاری شدند خوب کار می کنند زیرا هزینه لجستیک آن ها پایین است اما دیگر واحدها فعالیت آنچنانی ندارند بنابراین حاضریم در کوتاه مدت حمایت ها و پشتیبانی ها در ورود موقت بعمل آوریم و مشکل را با همکاری گمرک حل کنیم کما اینکه این مشکل را در شکر و گندم حل کردیم همچنین آمادگی داریم در بازاریابی ، حضور در نمایشگاهها و هیئت های خارجی به واحدها کمک کنیم.
وی با بیان اینکه برای افزایش یارانه های صادراتی به کمک مجلس نیازمندیم از تاکید شورای عالی صادرات به اختصاص جوائز صادراتی خبر داد و گفت: در جلسه اخیر این شورا آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و آقای شریعتمداری وزیر صنعت ، معدن و تجارت در پرداخت تعهدات جوائز صادراتی تاکید داشتند که امیدواریم سازمان برنامه و بودجه در این باره سریع تر اقدام کند.
خسروتاج در پاسخ به پرسشی درباره یکسان سازی نرخ ارز به منظور افزایش صادرات گفت: تصویر اینکه با افزایش نرخ ارز جهش جدی در صادرات داشته باشیم تصویر درستی نیست زیرا در سه تا چهار ماه اخیر نرخ ارز از 3800 تومان به 4100 تومان رسید اما تاثیر جدی در صادرات را شاهد نبودیم.
واردات هیچ کالای بدون مجوز ثبت سفارش ممکن نیست
معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت با اشاره به اینکه واردکنندگان الزاما باید مجوز ثبت سفارش دریافت کنند، گفت: اگر به هر دلیلی این مجوز دریافت نشود و کالا وارد شود به این امید که بعدا مجوز واردات دریافت کنند ریسک بزرگی است و هیچ تضمینی برای واردات کالا نخواهد بود.
مجتبی خسروتاج در نشست خبری امروز¬ با¬اشاره به تولید یک میلیون و 400 هزار دستگاهی خودرو در سال 95 و واردات 85 هزار دستگاهی خودرو طی پارسال گفت: به نظر می رسد ادامه روند واردات تقریبا 5درصدی هم پاسخگوی نیاز داخل است، هم ارتباط فناوری ما را با دنیا حفظ می کند و هم موجب رونق تولید و اشتغال داخلی می شود.
وی درباره علت توقف صدور مجوز ثبت سفارش از اواخر تیر گفت: از آنجاییکه ثبت سفارش آنلاین انجام می شود ما به ناگاه به افزایش درخواست واردات خودرو مواجه شدیم و همین موجب شد از¬صدور مجوز جدید جلوگیری کنیم.
رییس سازمان توسعه تجارت با تاکید بر اینکه وزارت صمت از اختیارات قانونی برای توقف ثبت سفارش برخوردار است گفت: در این باره انجمن واردکنندگان خودرو نیز شکایت کرد و ما در محاکم قضایی هم با ارایه مستندات قانونی پاسخ دادیم.
وی اضافه کرد: نظام وارداتی در همه کشورها به گونه ای است که اجازه نمی دهند بازارشان مفت و مجانی در اختیار کشور دیگر قرار گیرد¬¬و در قبال واردات در کشور مبدا تولید مشترک، خدمات پس از فروش و ورود فناوری تقاضا می کنند، کاری که در سال گذشته صورت¬نگرفته است.
وی درباره خودروهای وارداتی موجود در گمرکات نیز گفت: 50 درصد این خودرو در اختیار ترانزیت به کشورهای دیگر است و بقیه نیز به علت تخلف واردکنندگان فاقد مجوز ثبت سفارش در گمرکات باقی ماندند.
خسروتاج در عین حال خاطرنشان کرد: با وجود 5ماه توقف در صدور مجوز ثبت سفارش خودرو 26درصد نسبت به پارسال واردات رشد داشته و همین از حجم زیاد واردات حکایت دارد حال آنکه باید ببینیم نظام هدفمند به واردات چه تکلیفی را تعیین کرده و قرار است در کل واردات یک قلم کالایی چه سهم و جایگاهی در اقتصاد کشور داشته¬ باشد.
صدور کالا به قطر شتاب گرفته است
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ¬با اشاره به افزایش صادرات محصولات غذایی و مصالح ساختمانی به قطر از رشد صادرات ایران به این همسایه جنوبی خبرداد.
مجتبی خسروتاج در نشست خبری امروز با تاکید بر توسعه روابط با قطر گفت: البته جمعیت دو میلیون و 700 نفری این کشور را نمی توانیم بازار بزرگی تلقی کنیم و انتظار داشته باشیم بخش عظیمی از صادراتمان راهی این کشور شود.
وی درباره سود حاصل از قرارداد سه جانبه ایران، ترکیه و قطر درباره ترانزیت کالا به قطر افزود: همه ترانزیت کالا در کشورهای مختلف براساس توافقات بین المللی در قالب کنوانسیون ها انجام می شود که بر همین اساس نیز تاکنون کامیون های حامل کالا را از ترکیه عبور و به اروپا اعزام کرده ایم. همین طور کاری که ترک ها در عبور کالا از ایران به مقصد ترکمنستان?، ?افغانستان و یا قطر انجام می دهند.
خسرو تاج تصریح کرد: علاوه بر این کنوانسیون ها ما یادداشت تفاهم سه جانبه ای امضا کردیم که حاصل آن فعال تر شدن شرکت های حمل و نقل دریایی در بوشهر، اصلاح نرخ بنادر قطر و انتقال بار به جای کشتی های کوچک و لنج های قدیمی با کشتی های بزرگ بوده است.
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر آنکه مقرر شده تبادل با کشتی های بزرگ تر انجام شود قرار است بندرعباس به عنوان هاب منطقه ای توزیع کالا مدنظر قرار گیرد که این علاوه بر درآمدزایی در بخش سودرسانی کاهش هزینه های حمل و نقل و تاسیس شرکت های مشترک حمل و نقل را در پی خواهد داشت.
معاون وزیر صمت در عین حال در پاسخ به این سوال که چرا ایران جاده صاف کن ترکیه در ارسال کالا به قطر شده است، گفت: ما نمی توانیم رقابت را با بستن مسیر عبوری برای دیگران ایجاد کنیم بلکه واحدهای تولیدی ما باید با ارتقای کیفیت و کاهش قیمت محصولاتشان در این رقابت فشرده موفق شوند.
خسروتاج در بخش دیگری از سخنانش درباره اصلاح تعرفه ترجیحی با ترکیه نیز گفت: طبق بندهای موافقتنامه پیشین اگر هر یک از دو طرف تفاهم نامه پس از یک دوره زمانی خواستار اصلاح تعرفه شد می تواند آن را اعلام کند. ما نیز آن را به اطلاع طرف ترک رسانده ایم و در نشست ماه پایانی سال جاری میلادی در ترکیه تعرفه ترجیحی با این کشور را اصلاح می کنیم.
وی درباره کاهش قاچاق کالا به کشور نیز افزود: یکی از دلایل این کاهش قانونمندشدن واردات کالا به صورت ته لنجی است که پیش از این سود بازرگانی آن هم لحاظ نمی شد و در تعریف قاچاق گمرکات هم قرار نمی گرفت.
رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: با لحاظ کردن کدشناسه و کدرهگیری در بخش های مختلف کالایی همینطور بستن منافذ مناطق آزاد ارزش کالاهای قاچاق می تواند از 12 و نیم میلیارد دلار فعلی 50 درصد نیز کاهش یابد.
خسروتاج تصریح کرد: اگر روزگاری کیش و قشم را برای تبدیل از مناطق جنگ زده به اماکنی برای سکونت و اشتغالزایی درنظر گرفتیم و آن را مناطق آزاد محسوب کردیم دلیل ندارد که دیگر مناطقی چون اروند، انزلی و ارس کالای تجاری وارد و بدون نظام تعرفه ای در کشور توزیع شود.
وی با یادآوری نقدهای موجود درباره مناطق آزاد نیز گفت: طبق قانون قرار بود مناطق آزاد محل ورود فناوری، توسعه صادرات، زمینه ساز تولید با تجهیزان بیشتر شود ولی کارکرد به شیوه کنونی علاوه بر آنکه نظام تعرفه ای را ناکارآمد می کند به تولید داخل و اشتغال نیز ضربه می زند.
رئیس سازمان توسعه و تجارت تاکید کرد: مبادی ورودی و خروجی مناطق آزاد را گمرکات به طور جدی رصد می کنند و در چارچوب اصل قانون مناطق آزاد و تکیه بر صادرات بر آن نظارت می شود.
خسروتاج همینطور خاطرنشان کرد: در 8 ماهه امسال 253 میلیون دلار گوشی تلفن همراه وارد کشور شده از طریق گمرک به صورت رسمی ترخیص شده که این میزان در مدت مشابه پارسال 135 میلیون دلار بود.
وزن صادرات سه برابر واردات است
رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: وزن کالاها صادراتی در 8 ماه نخست امسال 78 میلیون تن بود که سه برابر واردات (23 میلیون و 700 هزار تن) است.
مجتبی خسروتاج در نشست خبری گفت : در 8 ماه نخست امسال واردات از نظر ارزشی 17 درصد رشد داشته است.
وی در پاسخ به این پرسش که مواداولیه صادراتی به طور معمول وزن بیشتری در مقایسه با کالاهای با ارزش افزوده بالا با قیمت بیشتر دارد، گفت: موافقم اما اگر بخواهیم برای صادرات مواداولیه هم اقداماتی از قبیل وضع تعرفه اجرا کنیم گلایه مندی تشکل ها و اتحادیه های مربوط آغاز می شود در حالی که ما وظیفه داریم صادرات را از مواداولیه به سمت محصولات با ارزش افزوده بالا سوق دهیم.
رئیس سازمان توسعه تجارت در پاسخ به پرسشی درباره استفاده از بازار جدید قطر گفت : برنامه ریزی کردیم در ماه های اخیر 3 تا 4 نمایشگاه ارایه توانمندی های داخلی در قطر داشته باشیم ضمن اینکه تاکنون 4 هیئت اقتصادی نیز به قطر برده ایم و بنا داریم از فرصتی که در بازار قطر فراهم شده است ، استفاده کنیم تا روابط توسعه یابد.
خسروتاج با اشاره به برگزاری بازی های جام جهانی فوتبال 2022 در قطر افزود: از آنجا که در ساخت ورزشگاه ها به خدمات فنی مهندسی نیاز است برنامه ریزی کردیم تا شرکت های خدمات فنی مهندسی ایران در قطر حضور یابند و در نمایشگاه محصولات ساختمانی و خدمات فنی و مهندسی که در سه ماه اول 2018 در قطر برگزار می شود حضور پررنگی خواهیم داشت تا شرکت های ایرانی بتوانند طرف های تجاری خود را در قطر انتخاب کنند.
وی گفت: از آنجاکه در قطر بهترین محصولات در فضای رقابتی وارد می شود ما هم در بسیاری از محصولات مانند سیمان و سنگ و شن برای صنعت جاده سازی مزیت داریم که برنامه ریزی کرده ایم در این حوزه در قطر حضور یابیم.
رئیس سازمان صمت با بیان اینکه نگاه ما حضور بلندمدت در بازار قطر است ، افزود : قطری ها در حضور اخیر خود در ایران نیز چنین نگاهی داشته اند از این رو بنا داریم در حوزه حمل و نقل به ویژه شرکت های کشتیرانی مشترک دایر کنیم و در این مورد برنامه ریزی های لازم را انجام دهیم ضمن اینکه بنا داریم فرصت های سرمایه گذاری در استان بوشهر را تعریف کنیم تا سرمایه گذاران قطری بتوانند در طرح های سرمایه گذاری این استان حضور یابند.
خسروتاج در پاسخ به پرسشی درباره افزایش قیمت حامل های سوخت برای جلوگیری از قاچاق آن گفت: صادرکنندگان از نرخ کنونی حمل و نقل که سوخت یارانه ای نیز به آن تعلق می گیرد گله مندند از این رو اگر نرخ سوخت را افزایش دهیم دودش به چشم صادرکنندگان خواهد رفت ضمن اینکه برای جلوگیری از قاچاق سوخت باید کنترل ها را بیشتر کرد به طور نمونه باید مراقبت کرد کامیون هایی که از ترکیه در ایران حضور می یابند در مسیر برگشت چقدر از گازوئیل یارانه ای را با خود به ترکیه حمل می کنند.
وی درباره کنترل های بیش از حد معمول در گمرکات نیز گفت: اگر فعال اقتصادی که کالایی در گمرک دارد اما در آن کالا از مواد یارانه ای استفاده نشده است و کنترل های زیادی روی آن اعمال می کنند می تواند اطلاع دهد تا مشکل را حل کنیم.
اخیرا هم مواردی از این دست را حل و فصل کردیم اما اگر در کالاهایی مواد یارانه ای به کار رفته این کالاها نیازمند کنترل های بیشتر است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به پرسشی در این باره که چه زمانی اصلاح ساختاری سازمان توسعه تجارت صورت می گیرد، افزود: مقرر شد سازمان برنامه و بودجه، سازمان امور استخدامی و سازمان توسعه تجارت درباره اصلاح ساختاری سازمان توسعه تجارت برنامه ریزی کنند اما باید بپذیریم که به علت نبود توان کارشناسی کار قدری سخت تر انجام خواهد شد.
خسروتاج درباره ارز اختصاصی به کالاهای وارداتی گفت: 7 هزار و 700 ردیف تعرفه واردات داریم که تاکنون 5 هزار و 441 ردیف تعرفه را از ارز مبادله ای به ارز آزاد یا صادراتی یا همان ارز متقاضی سوق داده ایم و ارز متقاضی که به 5 هزار و 441 ردیف تعرفه اختصاص می یابد حدود 70 درصد واردات کشور را پوشش می دهد یعنی 70 درصد واردات کشور بدون ارز نفتی انجام می شود بنابراین هرچه از ارز مبادله ای به سمت ارز آزاد برویم به همان میزان از فساد کاسته می شود.
وی افزود: 90 درصد از واردات کالاهای ساخته شده که کالاهای ساخت داخل نیز پاسخگوی نیاز کشور است با ارز آزاد وارد می شود ضمن اینکه 180 قلم کالا را که براساس آمار بانک مرکزی در طول سال از ارز مبادله ای استفاده نکرده بود به سمت ارز آزاد یا همان ارز متقاضی سوق دادیم.
خبرگزاری صدا و سیما