گزیده اخبار مرتبط با چین مورخ 17 مهر ماه 1389

سالن ايران در اكسپوي شانگهاي همچنان يكي از پربيننده ترين غرفه هاست

پكن - شمار بازديدكنندگان از نمايشگاه اكسپوي 2010 شانگهاي از مرز60 ميليون نفر فراتر رفت و سالن جمهوري اسلامي ايران همچنان يكي از پربيننده ترين سالن هاي اين مجموعه به شمار مي رود.

1-1_1

به گزارش روز شنبه ايرنا، اين نمايشگاه كه از يازدهم ارديبهشت ماه امسال گشايش يافته، همچنان يكي از پربيننده ترين نمايشگاه ها در سطح جهان به شمار مي رود.
چيني ها پيش بيني كرده اند در مدت 184 روز برگزاري اين نمايشگاه دست كم 70 ميليون نفر از آن ديدن كنند.
برگزار كنندگان اين نمايشگاه پيش بيني مي كنند طي روزهاي باقيمانده تا پايان برگزاري اين نمايشگاه ( 22 روز ديگر ) شمار بازديدكنندگان از اين نمايشگاه به اوج خود برسد.
اين نمايشگاه كه 246 كشور و منطقه و سازمان بين المللي در آن شركت كرده اند ، نيمه ابانماه آينده بكار خود پايان مي دهد.
يادآور مي شود سالن جمهوري اسلامي ايران در اكسپوي شانگهاي كه با معماري زيباي ايراني- اسلامي در فضايي به وسعت دوهزار مترمربع ساخته شده است ، يكي از سالن هاي جذاب و ديدني اين مجموعه به شمار مي‌رود.
شهر بهتر- زندگي بهتر شعار نمايشگاه اكسپوي شانگهاي است و جمهوري اسلامي ايران با شعار ' شهر ايراني ، شهر عدالت و مهرورزي ' در اين نمايشگاه شركت كرده است.
سالن ايران در چهارماه گذشته ميزبان ميليونها بازديد كننده بوده است.
حضور ايران در نمايشگاه اكسپو شانگهاي ، پنجمين حضور كشور ما در اكسپو به شمار مي‌آيد كه پس از انقلاب اسلامي رقم خورده است.
نخستين اكسپو در سال 1851 ميلادي در لندن برگزار شد و تاكنون در 24 شهر جهان برگزار شده است .
اكسپو شانگهاي در دو طرف رودخانه ' هوانگ پو ' در زميني به وسعت بيش از 5 كيلومتر مربع برپا شده است و اكثر كشورهاي جهان دستاوردها و محصولات فرهنگي و هنري خود را در معرض نمايش قرار داده اند.

خبرگزاری ایرنا

نخست وزير چين: دورنماي همکاري اقتصادي و تجاري چين و اروپا روشن است

نخست وزير چين اعلام کرد که دورنماي همکاري اقتصادي و تجاري چين و اروپا روشن است.

به گزارش ايسنا، ون جيابائو در ششمين نشست سران صنايع و بازرگاني چين و اروپا با تکيه بر آمارها، روند توسعه همکاري اقتصادي و تجاري چين و اروپا در 35 سال گذشته را مثبت ارزيابي کرد.

وي گفت که در سال‌هاي گذشته، تجارت بين چين و اروپا به سرعت توسعه يافته و حتي از دو سال پيش از آغاز بحران مالي در جهان، روند افزايش صادرات اتحاديه اروپا به چين شروع شده بود.

وي تصريح کرد: يکي از واقعيات مهم اين است که تجارت و سرمايه‌گذاري بين چين و اروپا بسيار سريع توسعه مي‌يابد و طبق آمار اتحاديه اروپا، در سال‌هاي 2008 و 2009، يعني زمان بروز بحران مالي جهاني، همزمان با کاهش صادرات اروپا به ديگر نقاط جهان، صادرات اروپا به چين چهار درصد افزايش يافت و اين در حالي است که در نيمه اول سال جاري، صادرات اتحاديه اروپا به چين 42 درصد افزايش يافته است.

ون تاکيد کرد: هدف ما دنبال کردن تجارت عادلانه و پايدار است. ما خواهان مازاد تجاري نيستيم.

نخست وزير چين اظهار کرد: چين بر راه اصلاحات و سياست درهاي باز پايبند است و تنها با ادامه اين سياست خواهد توانست به توسعه خود ادامه بدهد. ما سياست کلان اصلاحات و درهاي باز را تغيير نداده‌ايم؛ بلكه تنها تغييرات، در حد مهار، بهسازي و عادي‌تر ساختن محيط سرمايه‌گذاري خارجي بوده است.

خبرگزاری ایسنا

پيش‌بيني صندق بين‌المللي پول از رشد اقتصادي چين

رشد اقتصادي چين امسال به 10.5 درصد مي‌رسد.

به گزارش ايسنا، صندق بين‌المللي پول در تازه‌ترين گزارش خود پيش‌بيني کرد به خاطر رشد تقاضاي داخلي، اقتصاد چين در سال جاري ميلادي و سال آينده به ترتيب 10.5 و 9.6 درصد رشد خواهد داشت.

در اين گزارش آمده است، با توجه به اقدامات دولت چين در محدود کردن اعتبارات، مهار بازار مسکن و برنام? اين کشور براي کنار گذاشتن تدريجي سياست‌هاي تحريک اقتصادي در سال آينده، رشد اقتصاد چين در سال 2011 ميلادي ادامه خواهد يافت، ولي از سرعت آن اندکي کاسته خواهد شد.

خبرگزاری ایسنا

رييس سازمان صنايع استان خراسان:
نبايد از چين خودرو وارد كنيم، اما واردات فن‌آوري اشكالي ندارد

رييس سازمان صنايع و معادن استان خراسان درباره توليد خودرو چري توسط شركت سناباد خودرو خراسان و مخالفت وزارت صنايع و معادن با واردات خودرو چيني به كشور گفت: ‌قرارداد سناباد خودرو با چري مربوط به گذشته بوده و توافق جديدي در اين زمينه انجام نشده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، حسين احمدي سليماني در بازديد خبرنگاران از توانمندي‌هاي صنعتي استان خراسان رضوي عنوان كرد: ما نبايد خودرويي را از چين وارد كنيم، اما معتقدم بايد فن‌آوري را از تمام دنيا وارد كنيم.

وي افزود: به عنوان مثال هم‌اكنون چيني‌ها در يك كارخانه توليد كاشي استان سرمايه‌گذاري كرده‌اند كه اين كار باعث ايجاد اشتغال و در عين حال فضاي رقابتي در استان شده است.

رييس سازمان صنايع و معادن استان خراسان همچنين درباره وضعيت برخي از صنايع استان مانند قند و شكر و آجرپزي بعد از اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها نيز توضيح داد: اين صنايع پس از اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها در زمينه پرداخت مابه‌التفاوت قبض‌هاي آب و برق مورد حمايت قرار مي‌گيرند و اين مابه‌التفاوت را وزارت صنايع و معادن پرداخت مي‌كند. پس از اين زمان نيز اين رقم با كارمزد سه درصد و به صورت اقساط از صنايع دريافت مي‌شود.

اين مقام مسوول درباره وضعيت پروژه‌هاي فولادي در تربت حيدريه و تربت جام نيز توضيح داد: بانك ملي وارد عمل شده تا در اين پروژه‌ها سرمايه‌گذاري كند و در بهره‌برداري معدن و فولادسازي نيز سهيم خواهد شد.

رييس سازمان صنايع و معادن خراسان درباره بهره‌برداري از معدن سنگ‌آهن سنگان گفت: معدن سنگان براي توليد 2.6 ميليون تن كنسانتره در نيمه دوم آبان ماه آماده مي‌شود.

وي اضافه كرد: تفاهم‌نامه توسعه گندله از معدن سنگان نيز امضا شده و اميدواريم تا دو سال آينده استان خراسان صاحب كارخانه گندله‌سازي شود.

خبرگزاری ایسنا

تعداد وسايل نقليه چين به حدود 200 ميليون دستگاه رسيد

تعداد وسايل نقليه موجود در چين از مرز 199 ميليون دستگاه فراتر رفت.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، وزارت امنيت عمومي چين با اعلام مطلب فوق توضيح داد: از اين ميزان وسيله نقليه بيش از 85 ميليون دستگاه مربوط به انواع خودروها است.

تعريف وزارت امنيت عمومي چين از وسايل نقليه شامل انواع خودرو، موتورسيكلت، تراكتور، كاميون و سواري مي‌شود.

همچنين در مجموع 205 ميليون نفر از مردم چين آموزش رانندگي ديده‌اند. از اين تعداد 144 ميليون نفر آموزش رانندگي با خودرو ديده‌اند.

تعداد وسايل نقليه در چين هر ساله حدود 20 ميليون دستگاه افزايش يافته است.

همچنين تعداد رانندگان چيني نيز همه ساله معادل 22 ميليون نفر رشد يافته است.

به گزارش شين‌هوا، چين در سال گذشته ميلادي با پيشي گرفتن از آمريكا به بزرگترين بازار خودرو جهان تبديل شد.

خبرگزاری ایسنا

چين و تركيه دهها قرارداد تجاري و اقتصادي منعقد كردند

خبرگزاري فارس: وِن ژيابائو نخست وزير چين در صدر هياتي عالي رتبه براي تعميق همكاري هاي سياسي و اقتصادي آنكارا و پكن به تركيه سفر كرده است.

1-1_2

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از خبرگزاري شينهوا، اين دو كشور كه داراي سريعترين اقتصادهاي رو به رشد و شكوفايي در جهان هستند در سفر دو روزه نخست وزير چين ده ها قرارداد در زمينه مخابرات، انرژي، ترابري و فرهنگ با يك ديگر امضاء خواهند كرد.
تحليلگران مسائل اقتصادي بر اين باورند كه چين بدليل قدرت اقتصادي رو به رشد تركيه و نيز نقش روزافزون آن در خاورميانه و ديگر كشورهاي منطقه، در پي تحكيم و تقويت مواضع خود در تركيه است.
ديدار ژيابائو از تركيه نقطه پايان سفر او به چند كشور اروپايي است كه با قراردادهاي كلاني براي سرمايه گذاري همراه بود .

خبرگزاری فارس

ارتقاي سطح ايالت سين‌ كيان چين مبادلات خراسان رضوي

خبرگزاري فارس: مديركل بازرگاني ايالت سين كيان چين گفت: ايالت سين‌ كيان چين خواستار ارتقاي سطح مبادلات با خراسان رضوي است.

1-1_3

به گزارش خبر گزاري فارس از مشهد، يمينگ مديركل بازرگاني ايالت سين كيان چين عصر امروز در ديدار با معاون استاندار خراسان رضوي از تمايل چين و مسئولان ايالت سين كيانگ براي حضور و سرمايه‌گذاري در استان خراسان رضوي خبر داد و اظهار داشت: ايالت سين كيان خواهان ارتقاي سطح مبادلات در همه زمينه‌ها با خراسان رضوي است.
مديركل بازرگاني ايالت سين كيان چين افزود: با توجه به اهميت برقراري ارتباط پروازي بين خراسان رضوي و سين كيانگ هرچه زودتر نسبت به رفع موانع برقراري اين پرواز اقدام مي‌شود.
مديركل بازرگاني ايالت سين كيانگ چين اظهار داشت: استان خراسان رضوي داراي پتانسيل‌هاي بسيار قوي و بالايي است كه براي استفاده از اين ظرفيت‌ها اعلام آمادگي مي‌كنيم.
يمينگ همچنين خواستار تشكيل هيئتي براي تسريع در روند اجراي مصوبات گذشته و رفع موانع موجود شد.
مديركل بازرگاني ايالت سين كيانگ چين تصريح كرد: زعفران در اين استان از جايگاه ويژه‌ا‌ي برخوردار است و اين آمادگي در ايالت سين كيانگ وجود دارد كه زمينه حضور هر چه پررنگ‌تر اين محصول در كشور چين را فراهم كند.
در پايان اين مراسم معاون توسعه مديريت و منابع انساني استانداري خراسان رضوي، مديركل بازرگاني استان سين كيانگ چين را با هديه از صنايع دستي استان بدرقه كرد.

خبرگزاری فارس

پرواز مستقيم مشهد ارومچي 2 هفته آينده برقرار مي‌شود

خبرگزاري فارس: معاون توسعه مديريت و منابع انساني استانداري خراسان رضوي گفت: در صورت همكاري چين، پرواز مستقيم مشهد به ارومچي در دو هفته آينده برقرار مي‌شود.

1-1_4

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، رضا عبدالملكي ظهر امروز در جمع خبرنگاران در محل استانداري خراسان رضوي اظهار داشت: اگر مسئولان استان سين‌كيانگ چين همكاري كنند، در دو هفته آينده پرواز مستقيم مشهد‌ ارومچي برقرار مي‌شود.
وي اظهار داشت: استان خراسان رضوي در بخش‌هاي كشاورزي، بازرگاني و گردشگري از جايگاه ويژه‌اي در كشور و منطقه برخوردار است كه زمينه‌ساز بسيار مناسبي براي گسترش مناسبات با ايالت سين‌كيانگ است.
وي با اشاره به اينكه فرودگاه مشهد به لحاظ پروازي دومين فرودگاه بزرگ كشور محسوب مي‌شود، اظهار داشت: هم‌اكنون مشهد با 34 نقطه دنيا مرتبط است و در صورتي ‌كه مسئولان هواپيمايي استان سين‌كيانگ همكاري كنند در دو هفته آينده پرواز مستقيم بين شهرهاي مشهد‌ اروم‌چي برقرار مي‌شود.
معاون توسعه مديريت و منابع انساني استانداري خراسان رضوي افزود: قرار داشتن ايران و خراسان رضوي در مسير جاده ابريشم و همچنين اتصال ناوگان حمل و نقل ريلي استان به خاورميانه از طريق خط آهن سرخس، خراسان رضوي را به تنها منطقه امن براي ترانزيت كالا به كشورهاي حوزه خاورميانه و هندوچين تبديل كرده است.
عبدالملكي تصريح كرد: دو منطقه گازي در ايران وجود دارد كه يكي در جنوب ايران واقع شده و ديگري در خراسان رضوي كه تمام اين مزيت‌ها زمينه ارتباط و تعامل هرچه بيشتر را براي اين دو استان فراهم مي‌كند.
وي گفت: استان خراسان رضوي با توجه به وجود بارگاه منور حضرت رضا (ع) سالانه ميزبان بيش از 25 ميليون زائر و گردشگر از سراسر دنياست و بيش از 50 درصد ظرفيت اقامتي كشور در مشهد وجود دارد.
معاون توسعه مديريت و منابع انساني استانداري خراسان رضوي در ادامه با اشاره به ديگر مزيت‌هاي استان تصريح كرد: خراسان رضوي سومين استان صنعتي كشور است كه بيش از 33 درصد قطعات خودرو مورد نياز خودروسازان را تامين كرده و همچنين هفت كارخانه سيمان فعال در استان وجود دارد كه سالانه 9 ميليون تن سيمان توليد مي‌كند.
عبدالملكي خاطرنشان كرد: وجود بزرگ‌ترين معدن سنگ آهن با ذخيره يك ميليارد و 200 ميليون تن از ديگر مزيت‌هاي منحصر به فرد خراسان رضوي است.
وي در بخش ديگري از سخنانش به محصول استراتژيك زعفران اشاره كرد و گفت: سالانه 170 تن زعفران در دنيا مصرف مي‌شود كه 110 تن آن در خراسان رضوي توليد مي‌شود.
معاون توسعه مديريت و منابع انساني استانداري خراسان رضوي افزود: پروژه‌هاي بسيار خوب و مناسبي در استان براي سرمايه‌گذاري وجود دارد كه اين زمينه را براي ورود سرمايه‌گذاران خارجي در استان مهيا كرده است.
وي افزود: مردم ايران بخصوص خراساني ها وجه اشتراك زيادي با مردم ايالت سين‌‌كيانگ دارند كه اين مسئله عزم مسئولان استان را براي ارتقاي سطح مبادلات اقتصادي بيش از پيش مي‌كند.

خبرگزاری فارس

تغییرات جدید در قراردادهای نفتی / امضای قرارداد جدید نفتی با چین و استرالیا

معاون وزیر نفت با اشاره به توافق با کنسرسیوم چینی- استرالیایی برای توسعه سه میدان نفت سنگین، از ثابت ماندن رقم قراردادهای جدید بیع متقابل خبر داد.

محسن خجسته مهر در گفتگو با مهر با اشاره به مذاکرات انجام گرفته با یک کنسرسیوم چینی- استرالیایی برای توسعه سه میدان نفت سنگین ایران، گفت: هم اکنون مذاکرات با این شرکتهای خارجی مراحل نهایی خود را پشت سر می گذارد.

معاون برنامه ریزی وزیر نفت با تاکید بر اینکه امضای قرارداد نهایی در گروی آماده سازی تمامی شرایط توسعه میادین نفتی خواهد بود، تصریح کرد: وزارت نفت در امضای قراردادهای نفتی چارچوبهایی تعریف کرده است که باید به استناد این ضوابط قراردادهای جدید امضا شود.

دبیر ستاد تدابیر ویژه اقتصادی وزارت نفت درباره حجم نهایی قرارداد نفتی با کنسرسیومی متشکل از شرکتهای چین و استرالیا، توضیح داد: در صورت نهایی شدن مذاکرات، اصل سرمایه گذاری در این پروژه نفتی حدود 655 میلیون دلار خواهد بود.

وی با اعلام اینکه قرار است فاینانس این پروژه نفت سنگین توسط یک بانک چینی تامین شود، بیان کرد: این احتمال وجود دارد که تعدادی از پیمانکاران داخلی و خارجی هم در این پروژه مشارکت کنند.

در همین حال خبرگزاری مهر مرداد ماه امسال با انتشار گزارشی از نهایی شدن مذاکرات برای امضای قرارداد طرح توسعه سه میدان نفت سنگین کوه موند، کوه کاکی و بوشکان به کنسرسیومی متشکل از شرکتهای چینی و استرالیایی خبر داده بود.

تاکنون مطالعات طرح توسعه میادین کوه کاکی، بوشکان و کوه موند به شیوه اجرای قراردادهای جدید بیع متقابل به پایان رسیده است که پیش بینی می شود با توسعه این میادین در سه فاز امکان تولید روزانه 20 هزار بشکه نفت سنگین فراهم شود.

بر اساس توافق به عمل آمده بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم چینی - استرالیایی برای توسعه زودهنگام این میادین 39 ماه، به منظور توسعه فاز یک 52 ماه و برای توسعه فاز دو حدود 81 ماه برنامه زمان بندی تعریف شده است.

همچنین با توسعه زودهنگام این سه میدان روزانه 5 هزار بشکه، توسعه فاز یک روزانه 9 هزار بشکه و با تکمیل طرح توسعه در فاز دوم روزانه 20 هزار بشکه نفت سنگین به ظرفیت تولید نفت ایران افزوده می شود.

تغییرات جدید در قراردادهای نفتی

به گزارش مهر، خجسته مهر در ادامه با تاکید بر اینکه در حال حاضر یکی از چارچوبهای وزارت نفت "ثابت ماندن" (FIX) حجم سرمایه گذاری در قراردادهای نفتی است، اظهارداشت: پیش از امضای قراردادهای بیع متقابل باید حجم دقیق سرمایه گذاریها مشخص شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه ثابت ماندن رقم قراردادهای نفتی منجر به بهبود شرایط اجرای پروژه های مختلف به ویژه در بخش بالادستی صنعت نفت خواهد شد، اظهار داشت: همچنین ثابت ماندن رقم قرارداد از تغییرات و افزایش هزینه های اجرا جلوگیری خواهد کرد.

معاون برنامه ریزی وزیر نفت با اعلام اینکه در قراردادهای نفت و گاز باید عدد ثابت رقم قرارداد منجر به افزایش توجیه اقتصادی پروژه ها شود، تاکید کرد: در یک قرارداد نفتی باید تمامی جوانب اجرای پروژه ها در نظر گرفته شود.

خبرگزاری مهر

ارزیابی بازرگانان خارجی از محیط سرمایه گذاری در چین

دوستان عزیز، در شرایط کنونی که دورنمای توسعه اقتصاد جهان کماکان مبهم است، آیا محیط سرمایه گذاری در چین به باور برخی کشورهای جهان بتدریج رو به وخامت می گذارد و اقتصاد چین پس از رشد سریع سی ساله، قدرت رشد خود را از دست میدهد؟
در دهه دوم ماه اوت، چهارمین مجمع اقتصادی تابستانی داووس در شهر تیان جین واقع در شرق چین گشایش یافت که یکی از مهمترین نشست اقتصادی بین المللی سال به شمار می رود.
موضوع اصلی مجمع امسال، پیشبرد رشد پایدار بوده است. چین کنونی و تلاش های این کشور برای تغییر ساختار اقتصادی خود، بیش از سایر مسائل، توجه شرکت کنندگان را به خود جلب کرد و چند نشست تخصصی نیز درباره موضوعات شرکت های چند ملیتی در چین، تلاش های چین در عرصه نوآوری و مزیت های رقابتی چین امروزی در حاشیۀ این اجلاس، برگزار شد. مقامات ارشد شرکت های چند ملیتی و سیاستمداران عالی رتبه شرکت کننده در این نشست ها معتقدند، چین در آینده نیز همچنان یکی از پرتوان ترین قدرت های اقتصادی جهان خواهد بود.
اکهارد کوردس، مدیر اجرائی شرکت فروشگاه های زنجیره ای متروی آلمان تایید کرد به عنوان سومین موسسه بزرگ خرده فروشی جهان، شرکت مترو کماکان به سرمایه گذاری خود در چین ادامه خواهد داد و آن را گسترش می دهد. آقای کوردس گفت:
« من صد ها بار به چین سفر کرده ام و هر بار، از دیدن صحنه ای جالب در این کشور، شگفت زده شده ام. فروشگاه های مترو از سال 1996 در چین آغاز بکار کردند و تا پایان سال جاری میلادی، تعداد شعب مترو در چین به 50 شعبه خواهد رسید. همچنین قرار است اولین مغازه فروش الکترونیکی ما بزودی در شهر شانگهای افتتاح شود و من و همه اعضای هئیت مدیره شرکت مترو اطمینان کامل نسبت به دورنمای آینده سرمایه گذاری در چین داریم.»
در عین حال، موسسات ایسلندی که بشدت دچار مشکلات بحران مالی جهانی شده اند، در چین با فرصت های توسعه جدیدی مواجه شدند که یکی از آنها، پروژه های مربوط به انرژی های پاک است. اولافور راگنار کریمسون، رئیس جمهور ایسلند در جریان برگزاری مجمع اقتصادی داووس، یک کنفرانس مطبوعاتی ویژه برای معرفی پروژه های همکاری کشورش با چین برگزار کرد و به خبرنگاران گفت:
«کشور ایسلند، کشور کوچکی است که از لحاظ جغرافیائی، فاصله زیادی با چین دارد. اما در بسیاری مسائل مهم بین المللی از قبیل توسعه انرژی های پاک، نظارت بر وقوع زمین لرزه و غیره، همکاری دوستانه ای بین دو کشور برقرار شده است. در روند همکاری با چین، از فرصت های تحول جدید و مطلوب و نیز ارتقای توانایی خود نیز بهره مند شده ایم.»
چین امروز در حال تبدیل شدن از یک کشور تولیدکنندۀ بزرگ به یک کشور خلاق می باشد. البته، کشورهای جهان نسبت به آینده سیاست های چین در مورد جلب سرمایه خارجی، ابراز نگرانی می کنند. ون جیا بائو، نخست وزیر چین در جریان مجمع اقتصادی تابستانی داووس و در ملاقات با صاحبان موسسات داخلی و خارجی، اظهار داشت: بیشترین نگرانی دوستان خارجی، در مورد مسائل نوآوری چین و حفظ حق مالکیت معنوی می باشد. این نگرانی ها صرفاً سوء برداشت از طرف شرکت های خارجی نیست و به نامشخص بودن برخی سیاست های چین نیز در این زمینه ها، ارتباط دارد. نخست وزیر چین تاکید نمود، دولت چین همواره برای ایجاد یک محیط باز و عادلانه برای سرمایه گذاری شرکت های خارجی و حفاظت از حق مالکیت معنوی آنان تلاش می کند. ون جیا بائو افزود:
«گزارش تحقیق و بررسی دورنمای سرمایه گذاری جهان در سال 2010-2012 که اوایل سپتامبر از سوی کمیته تجارت و توسعه سازمان ملل منتشر شده نشان می دهد، چین در مقام نخست جذب سرمایه گذاری خارجی در بین کشورهای جهان را به خود اختصاص داده است. هم اکنون تسریع روند شهرنشینی، ارتقای سطح زندگی مردم و توسعه صنایع جدید، از موضوعات عمده سیاست های کلان دولت چین بوده و در مسیر ارتقای اقتصاد این کشور، شرکت های چندملیتی همراه با موسسات چینی از فرصت های توسعه مشابه بهره مند خواهند شد.

رادیو چینی