گزیده اخبار مزتبط با چین مورخ 19 مهر ماه 1389

تغییرات جدید در قراردادهای نفتی / امضای قرارداد جدید نفتی با چین و استرالیا


معاون وزیر نفت با اشاره به توافق با کنسرسیوم چینی- استرالیایی برای توسعه سه میدان نفت سنگین، از ثابت ماندن رقم قراردادهای جدید بیع متقابل خبر داد.

محسن خجسته مهر در گفتگو با مهر با اشاره به مذاکرات انجام گرفته با یک کنسرسیوم چینی- استرالیایی برای توسعه سه میدان نفت سنگین ایران، گفت: هم اکنون مذاکرات با این شرکتهای خارجی مراحل نهایی خود را پشت سر می گذارد.
معاون برنامه ریزی وزیر نفت با تاکید بر اینکه امضای قرارداد نهایی در گروی آماده سازی تمامی شرایط توسعه میادین نفتی خواهد بود، تصریح کرد: وزارت نفت در امضای قراردادهای نفتی چارچوبهایی تعریف کرده است که باید به استناد این ضوابط قراردادهای جدید امضا شود.

دبیر ستاد تدابیر ویژه اقتصادی وزارت نفت درباره حجم نهایی قرارداد نفتی با کنسرسیومی متشکل از شرکتهای چین و استرالیا، توضیح داد: در صورت نهایی شدن مذاکرات، اصل سرمایه گذاری در این پروژه نفتی حدود 655 میلیون دلار خواهد بود.

وی با اعلام اینکه قرار است فاینانس این پروژه نفت سنگین توسط یک بانک چینی تامین شود، بیان کرد: این احتمال وجود دارد که تعدادی از پیمانکاران داخلی و خارجی هم در این پروژه مشارکت کنند.

در همین حال خبرگزاری مهر مرداد ماه امسال با انتشار گزارشی از نهایی شدن مذاکرات برای امضای قرارداد طرح توسعه سه میدان نفت سنگین کوه موند، کوه کاکی و بوشکان به کنسرسیومی متشکل از شرکتهای چینی و استرالیایی خبر داده بود.

تاکنون مطالعات طرح توسعه میادین کوه کاکی، بوشکان و کوه موند به شیوه اجرای قراردادهای جدید بیع متقابل به پایان رسیده است که پیش بینی می شود با توسعه این میادین در سه فاز امکان تولید روزانه 20 هزار بشکه نفت سنگین فراهم شود.

بر اساس توافق به عمل آمده بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم چینی - استرالیایی برای توسعه زودهنگام این میادین 39 ماه، به منظور توسعه فاز یک 52 ماه و برای توسعه فاز دو حدود 81 ماه برنامه زمان بندی تعریف شده است.

همچنین با توسعه زودهنگام این سه میدان روزانه 5 هزار بشکه، توسعه فاز یک روزانه 9 هزار بشکه و با تکمیل طرح توسعه در فاز دوم روزانه 20 هزار بشکه نفت سنگین به ظرفیت تولید نفت ایران افزوده می شود.

تغییرات جدید در قراردادهای نفتی

به گزارش مهر، خجسته مهر در ادامه با تاکید بر اینکه در حال حاضر یکی از چارچوبهای وزارت نفت "ثابت ماندن" (FIX) حجم سرمایه گذاری در قراردادهای نفتی است، اظهارداشت: پیش از امضای قراردادهای بیع متقابل باید حجم دقیق سرمایه گذاریها مشخص شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه ثابت ماندن رقم قراردادهای نفتی منجر به بهبود شرایط اجرای پروژه های مختلف به ویژه در بخش بالادستی صنعت نفت خواهد شد، اظهار داشت: همچنین ثابت ماندن رقم قرارداد از تغییرات و افزایش هزینه های اجرا جلوگیری خواهد کرد.

معاون برنامه ریزی وزیر نفت با اعلام اینکه در قراردادهای نفت و گاز باید عدد ثابت رقم قرارداد منجر به افزایش توجیه اقتصادی پروژه ها شود، تاکید کرد: در یک قرارداد نفتی باید تمامی جوانب اجرای پروژه ها در نظر گرفته شود.


خبرگزاری مهر پرس

اقتصاد چین، قدرتمندتر به پیش می‌رود


رشد اقتصادی در کشورهای توسعه‌یافته خیلی کم یا ضعیف بوده و بیشتر این کشورها بدهکاری‌هایی در سطوح بالا و بعضا ملی دارند؛ این در حالی است که رشد اقتصادی چین پیشتاز است. اما به راستی آیا چین از بحران اقتصادی می‌گذرد؟
واقعیت این است که چین نسبت به بیشتر کشورها در وضعیت بهتری قراردارد. چین بحران اقتصادی را با رشد اقتصادی 8درصد در سال2009 پشت سر‌گذاشته و اگر بتواند با استفاده از تقاضای بالای مصرف‌کنندگان غربی، خودش را با اقتصاد جهانی هماهنگ سازد، قادر خواهد بود از بحران اقتصادی قوی‌تر بیرون‌ آید.

هیچ کشوری از بحران اقتصادی‌ای که در سال2007 در آمریکا آغاز شد در امان نبود اما از آنجا که اقتصاد کشور چین در سطح وسیعی از بازارها فعالیت می‌کند، توانست از تخریب‌های اقتصادی ناشی شده از آمریکا و کشورهای پیشرفته اروپایی بگریزد.
چین نه تنها کمبود اعتبار را تجربه نکرد بلکه مجبور نبود با تضمین‌‌های مصنوعی که ترازنامه‌های مالی را در بانک‌های کشورهای توسعه یافته به‌هم ریخت، رقابت کند.

برخی از بانک‌های بزرگ دولتی چین از بستانکاران شرکت سرمایه‌گذاری لهمن برادرز در بورس وال استریت بودند که شکست آن شرکت در سپتامبر2008 تقریبا باعث وحشت این بانک‌ها شد. بانک‌های وابسته به دولت که تخمین زده شده بود زیانی در حدود بیلیون‌ها دلار داشته باشند، زیانی را تجربه نکرده و از دستکاری پیشرونده در ترازنامه‌هایی که سابقا زیان‌ده بود خودداری کردند اما با این روند چین همچنان با مرحله دوم بحران روبه‌رو است.

نخستین یکپارچگی با تجارت جهانی

صادرات چین که بیش از 30درصد حجم تولید ناخالص داخلی‌‌اش و چیزی حدود یک‌سوم رشد اقتصادی سالانه‌‌اش را دربرمی‌گیرد در اواخر سال2008 افت کرد. سقوط سنگین تجارت، سبب کاهش 3 درصدی نرخ رشد در سال2009 و یک درصد در سه‌ماهه اول این سال شد و تزریق بودجه حمایتی از طریق گروه جی20 اقتصادهای ابرقدرت، اقتصاد تجاری را حمایت کرد اما صادرات هنوز به‌عنوان موتور بزرگ اقتصادی به حال اول برنگشته است.

پاسخ چین به بحران

با وجود بحران و سقوط‌های مالی، چین به‌جای آنکه روی صادرات متغیر و بی‌ثبات خود تکیه کند تقاضای داخلی را مهم می‌شمارد، بنابراین چین از طریق بودجه حمایتی 586بیلیون دلاری خود (معادل 4تریلیون یوان ) توانست در بهار سال2009 نسبت به بحران واکنش نشان دهد.

دولت چین در حالی‌که با کاهش تقاضای جهانی روبه‌رو بود به تزریق بودجه حمایتی خود در سال 2010 ادامه داد. بانک مردمی چین (PBOC) زودتر اقدام کرد و نرخ بهره بانکی را زمانی که 47/7درصد بود در آگوست 2008 کاهش داد و نرخ بهره را تا 31/5درصد در دسامبر 2008 پایین آورد که تا ژوئن2010 نیز ادامه داشت.

ترکیب بودجه حمایتی و نرخ بهره پایین در چین، جرقه‌ای بود که در جهت رشد اقتصادی در سه‌ماهه دوم سال2009 اتفاق افتاد و رشد اقتصادی تا حدود 6درصد در سه‌ماهه پایانی سال2008 و 3ماهه آغازین 2009 ادامه داشت که در سال2009 به 7/8درصد به‌صورت کلی رسید و در سه‌ماهه پایانی 2009 تأثیرگذاری‌ای تا حد 7/10درصد داشت. در نتیجه در سه‌ماهه اول 2010 جهش رشد مالی به 9/11درصد نسبت به سال قبل رسید. رشد ادامه دار اقتصاد چین به موفقیت گسترده مالیاتی این کشور بستگی دارد که به‌صورت وسیعی بر زیربنای اقتصادی این کشور تمرکز دارد.

زیربنای اقتصادی روی پروژه‌های وسیع حمل‌ونقل و برنامه 5 ساله یازدهم که از سال2006 آغاز شده، بنا نهاده شده است. برنامه مذکور سبب شد هزینه‌کردن، هرچه سریع‌تر اجرایی شده و مشاغلی در زمینه راه و راه‌آهن جهت کارگران اخراج شده از کارخانه‌هایی که در زمینه صادرات فعال بوده‌اند، به‌وجود‌ آید. در واقع به‌نظر می‌رسد اشتغال‌زایی موجود نتیجه بودجه حمایتی چین است.

رشد اعتباری

چین همانند نظام‌های اقتصادی بزرگ جهت مقابله با بحران اقتصادی از سیاست مالیاتی تهاجمی و سیاست پولی آزاد استفاده کرد اما برخلاف آن کشورها، دولت مرکزی تنها یک‌چهارم بودجه حمایتی را سرمایه‌گذاری کرد و مابقی بودجه را بانک‌های دولتی بهره‌برداری کردند؛ در نتیجه موجودی به سرعت رشد کرد. در سال 2009 بیش از 46/1تریلیون دلار ( 95/9تریلیون‌یوان) به‌صورت وام اعطا شد و 09/1تریلیون دلار (5/7تریلیون یوان) در سال2010 در بخش اعتباری جریان پیدا کرد؛ درنتیجه عرضه پول نزدیک به 30درصد رشد کرد. با این وجود قیمت کالا‌های مصرفی تنها در انتهای سال2009 - پس از 9ماه انقباض مالی- افزایش پیدا کرد. به‌نظر می‌رسد که نقدینگی به‌طرف دارایی‌ها سوق پیدا کرده است. این رشد اقتصادی، سبب می‌شود که سرمایه‌گذاری‌ها به‌صورت وسیعی به‌سمت سرمایه‌گذاری داخل کشور سوق پیدا کند که در نتیجه احتمال بالا رفتن سهام دارایی‌ها در بازارهای داخلی به‌صورت سراب‌گونه و کاذب افزایش می‌یابد.

صندوق بودجه چین

شرکت سرمایه‌گذاری چین، اخیرا سهام بانک‌های دولتی بیگ فور (Big Four) ‌شامل نیمی از بانک کشاورزی چین را خریداری کرد. اما برای دستیابی به هدف رشد 8درصدی، زمانی که این احتمال وجود ندارد تا صادرات به سطوح قبلی برسد، چین باید روند جایگزینی سرمایه دولتی در تجارت را ادامه دهد که منجر به رشد نقدینگی در اقتصاد می‌شود.

در زمانی که چین در جهت تزریق بودجه حمایتی حرکت می‌کند به‌زحمت می‌توان به ترکیب سیاست مالیاتی آزاد و سیاست پولی مستحکمی دست یافت که برای کنترل افزایش کاذب دارایی‌ها لازم است. همچنین سیستم بانکی داخلی تنها منبع نقدینگی نیست. چین در سال2009 از طریق جریان ورودی ارزی به بیش از 200بیلیون دلار دست یافت. بنابراین تصمیم اخیر چین برای آزادسازی حساب‌های دارایی و سرمایه‌ای از طریق جریان‌های خروجی سرمایه‌ای، خوشایند به‌نظر می‌رسد. اصلاحات در سطح وسیع، مرحله به مرحله و آرام صورت می‌پذیرد تا حامی سیاست جهانی شدن چین باشد و کارخانه‌های چینی را ترغیب به سرمایه‌گذاری در خارج از کشور کند؛ گرچه این معیار باید کمک کند تا اقتصاد چین تعادل دوباره خویش را بازیافته و التیام‌بخش نابسامانی‌های اقتصاد کلان جهانی باشد.

سفارش جدید جهانی

برای کشورهایی مانند چین، سیاست پولی آزاد آمریکا می‌تواند از طریق نرخ برابری ارز ثابت نگه‌داشته شده و به این کشور انتقال یابد که این امر سبب می‌شود سرمایه از اقتصادهای با نرخ بهره پایین به اقتصاد‌های با نرخ بهره بالا جریان پیدا کند، بنابراین چین به‌تدریج می‌تواند نرخ برابری ارز خود را بهبود بخشد تا از به‌وجود آمدن حباب‌های بالارونده در دارایی‌های داخلی (‌که از طریق جریان‌های ورودی نقدینگی به‌وجود می‌آیند) جلوگیری کند. افزایش انعطاف‌پذیری نرخ برابری ارز قبل از اجرای سیاست پولی سفت و سخت نیز می‌تواند بدین ترتیب مهم باشد.

افزایش نرخ بهره در چین هنگامی که نرخ بهره در آمریکا نزدیک به صفر است تنها جریان نقدینگی را تضعیف می‌کند و اثر سیاست‌های سختگیرانه را کاهش می‌دهد. تنوع و تبدیل دارایی‌های ذخیره‌ای چین نیز می‌تواند نابسامانی‌های مالی جهان را بهبود بخشد. صندوق بین‌المللی پول (IMF) پیش‌بینی می‌کند که اقتصاد جهانی که 1/1درصد افول کرده بود به 4/4درصد و بیش از آن در سال2010 رشد کند. این مقدار رشد، بالاتر از 2/3درصد رشد متوسط جهانی در بین سال‌های1980 تا 1997یعنی زمانی است که چین و دیگر اقتصادهای بزرگ توسعه سریع را تجربه کرده‌اند.

در آن زمان رشد اقتصادی چین 9درصد در سال و تعادل بودجه این کشور بیش از امروز بود. به همین نسبت در مدت مشابه کسری بودجه آمریکا، حدود 5/1درصد از تولید ناخالص داخلی خود یا کمتر از 5/0درصد تولید ناخالص جهانی برآورد می‌شد در حالی‌که امروز این نرخ 3درصد تولید‌ ناخالص داخلی آمریکا یا در حدود 7درصد تولید ناخالص جهانی است. میزان کمتر مصرف محصولات صادراتی چین در اتحادیه اروپا و آمریکا بدین معنی است که رشد تجارت در چند سال آینده رو به افت خواهد گذاشت مگر آنکه بازارهای جدید درآمدزایی برای صادرات چین وجود داشته باشد که غیرمحتمل است.

اگر چین در نظر دارد که به بیشترین تعادل در حساب‌های مالی خود که در دهه1990 داشت برسد و نرخ رو‌به‌رشد خود را ادامه دهد باید برای تقاضای‌های داخلی خود بخش بزرگ‌تری از حجم تولید ناخالص داخلی را منظور کند.

دو سوی یک پرسش

برای اینکه چین از بحران اقتصادی آتی جهان قوی‌تر بیرون‌ آید باید اصلاحاتی را در جهت تقویت تقاضای داخلی انجام دهد. یکپارچگی جهانی به چین اجازه می‌دهد تا روند روبه رشد خود را ادامه داده و با اصلاح اقتصاد ضعیف جهانی موجود، چین به اقتصادی آزاد و بزرگ تبدیل شود و ثبات اقتصادی را در دوران‌گذار اقتصاد مسلم سازد که این امر از طریق محافظت در برابر شوک‌های خارجی ضمن یکپارچگی با بازارهای داخلی ممکن است. باید اقتصاد چینی همانند اقتصاد آمریکایی شود؛ کشور بزرگی که ابر بازرگان جهانی بوده اما قسمت عمده رشد آن در سایه تقاضای داخلی‌ است. اگر چین هم تقاضای داخلی و هم تقاضای خارجی خود را تقویت کند، کمتر مورد هدف تغییر و بی‌ثباتی در اقتصاد جهانی قرار خواهد گرفت و رشد آن از طریق تقاضای داخلی هدایت می‌شود. درصورتی که تجارت‌ این کشور همه جانبه گسترش یابد نیز از آنجا که چین مناسبات تجاری جهانی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، می‌تواند خود را از نو به‌عنوان اقتصادی بزرگ و آزاد که مزایای یکپارچگی جهانی را می‌شناسد، تعریف کند. در عین حال باید دارای زیربنایی از تقاضای داخلی باشد که به‌وسیله آن بتواند در مقابل شوک‌های خارجی ضعیف از خود محافظت کند.


خبرگزاری مهر پرس


کمک متخصصان ایرانی به چین برای پرتاب ماهواره


چین با کمک متخصصان ایرانی موفق شد با روشی جدید ماهواره تحقیقاتی خود را در مدار ماه قرار بدهد
به گزارش واحد مرکزی خبر، با استقرار ماهواره تحقیقاتی سنجش از راه دور چین با نام " چان ئه 2 " در یکصد کیلومتری کره ماه ماموریت این ماهواره با موفقیت انجام شد. چینی ها برای پرتاب و استقرار این ماهواره از فناوری نوینی بهره بردند.
دکتر "احمد طالب زاده" مدیر کل روابط خارجی سازمان فضایی آسیا و اقیانوسیه در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار واحد مرکزی خبر در پکن گفت: کار جدیدی که چینی ها در این ماهواره انجام دادند این بود که ماهواره در درون محفظه ای قرار گرفت و فقط تا سیصد کیلومتری مدار زمین با همان پرتاب گر حمل شد و از آن به بعد با کنترل از مراکز متعدد فضایی در دریا و خشکی پس از گردش به دور زمین به طرف کره ماه هدایت شد که این مرحله ای نو، منحصر به فرد و بسیار پیچیده و دشوار است.
این متخصص ایرانی که به عنوان ناظر در مراحل پرتاب و نظارت بر عملکرد این ماهواره حضور داشته است گفت: این ماهواره با سرعت هشت کیلومتر در ثانیه حرکت می کند و مرحله انتقال از مدار کره زمین به مدار کره ماه کاری بزرگ با خطر بالا است.
وی به پژوهشگران ودانشمندان ایرانی بویژه دانشجویان توصیه کرد بکارگیری این روش را در عرصه فضا مورد مطالعه قرار بدهند و از این تجربه جدید علمی بهره بگیرند.
مسئولان مرکز کنترل فضایی چین می گویند در سه مرحله موفق شده اند سرعت ماهواره را کنترل کنند و کاهش بدهند.
استقرار ماهواره چان ئه 2 در مدار کره ماه زمینه انجام ماموریت یک ماهواره کاملتر چان ئه 3 را فراهم می کند که قرار است بر روی ماه مستقر شود و اطلاعات عینی تری ازاین کره خاموش در اختیار بشر قرار بدهد.


واحد مرکزی خبر


كتاب الكترونيكي «اتحاديه‌ي شانگهاي» در نمايشگاه فرانكفورت


اتحاديه شانگهاي؛ چشم‌اندازها، بيم‌ها و اميدها» عنوان اثري است كه به صورت کتاب الكترونيك در شصت و دومين نمايشگاه بين‌المللي كتاب فرانكفورت عرضه شده است.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين كتاب كه نوشته كيومرث يزدان‌پناه دروست، به نقش نهادها و اتحاديه‌هاي منطقه‌يي در تنظيم روابط بين‌الملل و ايجاد ثبات منطقه‌يي در عصر حاضر مي‌پردازد و توسط انتشارات علمي و فرهنگي منتشر شده است.
در معرفي اين كتاب عنوان شده است: «شانگهاي نهاد گسترده منطقه‌يي است كه از نظر جغرافيايي دربرگيرنده مؤثرترين و استراتژيك‌ترين حوزه‌هاي جهان معاصر است.
شش كشور بنيان‌گذار سازمان شانگهاي با درك حداقلي موقعيت فوق و با درنظر گرفتن تحولات آينده به اين ايده منطقه‌يي روي آورده‌اند. مكانيسم‌هاي حاكم بر ساختار و اساسنانه اين اتحاديه بزرگ منطقه‌يي گواه اين حقيقت است.»
اين گزارش مي‌افزايد: «كتاب «اتحاديه شانگهاي؛ چشم‌اندازها، بيم‌ها و اميدها» به نگاهي به عضويت ايران در اين اتحاديه معطوف شده و بخشي از توجهات اين سازمان به اعضاي ناظر معطوف است كه جمهوري اسلامي ايران از مؤثرترين آن‌هاست. در حال حاضر، شانگهاي براي تحقق اهداف با دشواري‌هاي پيچيده‌اي مواجه است كه با توجه به وسعت جغرافيايي، تراكم جمعيتي و قدرت اقتصادي و توان نظامي، مي‌تواند روند قدرت جهاني را در عصر حاضر به نفع آسيا رقم بزند و بر جغرافياي سياسي حوزه‌هاي زير نفوذ، بويژه مناطق ناامن و بحران‌زا، تسلط استراتژيك پيدا كند.»
اجراي خودکار و بدون نياز به نصب بر روري رايانه، نمايش متوالي و بدون نياز به دخالت کاربر، امکان استفاده از کليدهاي ميان‌بر، امکان جست‌وجوي ساده و ترکيبي بر اساس حروف الفباي انگليسي و استفاده از امکانات پژوهشي از جمله امکانات اين کتاب الکترونيکي است كه در نمايشگاه فرانکفورت عرضه شده است.
‌انتشارات علمي و فرهنگي با بيش از 50 عنوان كتاب الكترونيك در موضوعاتي مختلف، همچون تاريخ الفي (8جلدي)، نرم‌افزار چندرسانه‌يي نهج‌البلاغه دكتر شهيدي با قرائت كامل متن عربي و فارسي، تاريخ تمدن ويل دورانت (11جلدي)، مجموعه دانش روز براي همه و... در نمايشگاه فرانكفورت حاضر شده است.
كليه محصولات اشاره‌شده را شركت فرهنگ فيلم تهران (متعلق به انتشارات يادشده) توليد كرده است.
در شصت و دومين نمايشگاه بين‌المللي فرانکفورت بيش از 110 کشور جهان حضور يافته‌اند.


تاخير توسعه سه ميدان گازي ايران توسط مالزي و چيني‌ها


19meh89_1

معاون برنامه‌ريزي وزارت نفت با اشاره به مستقل بودن توسعه بخش‌هاي بالادستي ميدان‌هاي گلشن، فردوسي و پارس‌شمالي از بخش‌هاي ميان‌دستي، از اجراي قطعي آنها خبر داد.
محسن خجسته‌مهر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به امضاي قرارداد توسعه بخش‌هاي بالادستي اين سه ميدان با شركت‌هايي از مالزي و چين تصريح كرد: بنابراين توسعه بالادستي آن‌ها به طور مستقل از بخش ميان‌دستي كه ساخت كارخانه ال.ان.جي است، پيش‌خواهد رفت.
وي با تاكيد براين‌كه ساخت كارخانه ال.ان.جي در اين ميدان‌ها در حد توافق‌نامه بوده، ولي توسعه بخش بالادستي در قالب قرارداد نهايي شده است، خاطرنشان كرد: بنابراين توسعه بالادستي به‌هيچ وجه به توسعه بخش ميان‌دستي كه هم‌اكنون مرحله تعيين نرخ گاز را مي‌گذراند، منوط نيست.
او درباره آخرين وضعيت تعيين نرخ فروش خوراك گازي به شركت SKS مالزي به‌عنوان پيمانكار توسعه ميدان‌هاي گلشن و فردوسي و سينوك چين (CNOOC) به‌عنوان پيمانكار توسعه ميدان پارس شمالي يادآوري كرد: براي اجراي اين پروژه‌ها، قرارداد در دو بخش نهايي شده كه يك بخش مربوط به توسعه بالادستي براي توليد گاز و بخش ديگر مربوط به توسعه بخش ميان‌دستي مبني بر ساخت كارخانه‌هاي توليد ال.ان.جي است.
وي درباره ساخت كارخانه‌هاي ال.ان.جي به امضاي توافق‌نامه اشاره كرد و افزود: قرار است بسته فروش گاز به اين واحدها توسط دولت تعيين و اعلام شود.
البته پيش‌تر نيز مديران ارشد وزارت نفت با تاكيد بر انجام طراحي و مطالعات اوليه در طرح‌هاي ال.ان.جي پارس‌شمالي، گلشن و فردوسي اظهار كرده بودند كه اجرايي شدن اين طرح‌ها و به‌صورت مشخص اختصاص گاز توليدي آنها به ساخت ال.ان.جي در گرو توافق گازي ايران با شركت سينوك چين در ميدان گازي پارس‌شمالي و شرکت بين‌المللي نفت و گاز مالزي SKS در ميدان‌هاي گازي گلشن و فردوسي است؛ ولي براساس گفته‌هاي اخير خجسته‌مهر اين مسائل دليلي بر تاخير در توسعه بخش بالادست نخواهد بود.
گفتني است، مطالعه و طرح اوليه ميدان پارس‌شمالي در بخش بالا دستي شامل توليد 3600 ميليون فوت مکعب در روز گاز ترش نم‌زدايي شده در چهار فاز 900 ميليون فوت مکعبي جهت تغذيه کارخانه‌هاي توليد ال.ان.جي به‌مقدار 20 ميليون تن در سال است كه تفاهم‌نامه اجراي آن سال گذشته بين شرکت نفت ملي ايران و شرکت نفت سينوك از کشور چين براي توسعه ميدان در چهار فاز به‌صورت بيع‌متقابل و ساخت کارخانه‌هاي توليد ال.ان.جي با سرمايه‌گذاري شرکت سينوك امضا شده است.
همچنين در تاريخ 26 دسامبر 2007 قرارداد بيع‌متقابل براي توسعه ميدان گازي گلشن بين شرکت ملي نفت ايران و شرکت بين‌المللي نفت و گاز مالزي SKS امضا و اوايل سال 2008 نافذ شد. مدت قرارداد با احتساب ميدان گازي فردوسي66 ماه مقرر شد كه توليد 2 هزار ميليون فوت مکعب گاز در روز از ميدان گازي گلشن جهت تامين خوراک دو واحد عملياتي در پروژه توليد ال.ان.جي از اهداف آن است. دستيابي به هزينه‌هاي ناخالص برآورد شده توسعه ميدان گازي گلشن که به‌طور تقريبي معادل 6 ميليارد يورو است.
از سوي ديگر در تاريخ 26 دسامبر 2007 قرارداد بيع‌متقابل براي توسعه ميدان گازي فردوسي بين شرکت ملي نفت ايران و شرکت بين المللي نفت و گاز مالزي SkS امضا و اوايل سال 2008 نافذ شد که مدت قرارداد با احتساب ميدان گازي گلشن 66 ماه است. توليد 500 ميليون فوت مکعب گاز در روز از ميدان گازي فردوسي جهت مصارف داخلي کشور يا سوخت نيروگاه برق از اهداف اين قرارداد است كه دستيابي به هزينه‌هاي ناخالص برآورد شده توسعه ميدان گازي فردوسي به‌طور تقريبي معادل 2 ميليارد يورو است.

خبرگزاری ایسنا


افزايش سريع ارزش يوان اقتصاد چين را با چالشهاي زيادي روبرو خواهد كرد


خبرگزاري فارس: كارشناس ارشد موسسه مالي مريل لينچ آمريكا تاكيد كرد افزايش سريع و بيش از حد ارزش يوان در برابر دلار چالشهاي زيادي را براي اقتصاد چين در پي خواهد داشت .

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از رويترز، لو تينگ تصريح كرد افزايش سريع ارزش يوان موجب تعطيلي بسياري از كارخانه هاي چين و رشد فزاينده بيكاري در اين كشور خواهد شد .
اين در حالي است كه آمريكا و اروپا خواستار افزايش سريع 20 تا 40 درصدي ارزش يوان در برابر دلار هستند . وي افزود افزايش ارزش يوان در شرايط كنوني به ضرر اقتصاد چين صادرات اين كشور و اقتصاد جهاني خواهد بود .
كارشناسان اقتصادي غرب بر اين باورند كه ارزش يوان هم اكنون 40 درصد كمتر از ارزش واقعي ان در برابر دلار است .
اين كارشناس اقتصادي افزود اگر چين بخواهد ظرف مدت چند ماه ارزش يوان را افزايش دهد بسياري از فعالان بخش صادرات چين ضربه سختي خواهند خورد و صادرات اين كشور به شدت كاهش خواهد يافت .
چين ماه ژوئن 2010 آمادگي خود را با اصلاح سياستهاي ارزي و افزايش تدريجي ارزش يوان اعلام كرده است ولي كشورهاي غربي اقدامات پكن را در اين زمينه ناكافي مي دانند .
ون ژيابائو نخست وزير چين نيز در ديدار با مقامهاي اروپايي در بروكسل تاكيد كرد درخواست كشورهاي غربي براي افزايش 20 تا 40 درصدي ارزش يوان غير منطقي است . اين مساله به ضرر شركتهاي چيني خواهد بود و صادرات را به شدت كاهش خواهد داد . اين مساله بسياري از شركتهاي چيني را ورشكست خواهد كرد و به بيكاري در چين دامن مي زند .
وقوع بحران اقتصادي در چين هيچ كمكي به اقتصاد جهاني نخواهد كرد و به ضرر اقتصاد بين الملل خواهد بود . يان سولان استاد دانشگاه ام آي تي آمريكا نيز تاكيد كرد چين بايد ارزش يوان خود را به صورت تدريجي و گام به گام افزايش دهد . افزايش سريع و ناگهاني ارزش يوان شوك شديدي را به اقتصاد چين وارد مي كند .


خبرگزاری فارس


مشاوره متخصصان ايراني به چين درباره ماهواره‌هاي تحقيقاتي


خبرگزاري فارس: چين با كمك متخصصان ايراني موفق شد با روشي جديد ماهواره تحقيقاتي خود را در مدار ماه قرار بدهد.


19meh89_2

به گزارش گروه "فضاي مجازي " خبرگزاري فارس به نقل از واحد مركزي خبر، با استقرار ماهواره تحقيقاتي سنجش از راه دور چين با نام " چان ئه 2 " در يكصد كيلومتري كره ماه ماموريت اين ماهواره با موفقيت انجام شد. چيني ها براي پرتاب و استقرار اين ماهواره از فناوري نويني بهره بردند.


دكتر "احمد طالب زاده " در اين باره گفت: كار جديدي كه چيني ها در اين ماهواره انجام دادند اين بود كه ماهواره در درون محفظه اي قرار گرفت و فقط تا سيصد كيلومتري مدار زمين با همان پرتاب گر حمل شد و از آن به بعد با كنترل از مراكز متعدد فضايي در دريا و خشكي پس از گردش به دور زمين به طرف كره ماه هدايت شد كه اين مرحله اي نو، منحصر به فرد و بسيار پيچيده و دشوار است.

اين متخصص ايراني كه به عنوان ناظر در مراحل پرتاب و نظارت بر عملكرد اين ماهواره حضور داشته است گفت: اين ماهواره با سرعت هشت كيلومتر در ثانيه حركت مي كند و مرحله انتقال از مدار كره زمين به مدار كره ماه كاري بزرگ با خطر بالا است.

وي به پژوهشگران ودانشمندان ايراني بويژه دانشجويان توصيه كرد بكارگيري اين روش را در عرصه فضا مورد مطالعه قرار بدهند و از اين تجربه جديد علمي بهره بگيرند.

مسئولان مركز كنترل فضايي چين مي گويند در سه مرحله موفق شده اند سرعت ماهواره را كنترل كنند و كاهش بدهند.

استقرار ماهواره چان ئه 2 در مدار كره ماه زمينه انجام ماموريت يك ماهواره كاملتر چان ئه 3 را فراهم مي كند كه قرار است بر روي ماه مستقر شود و اطلاعات عيني تري ازاين كره خاموش در اختيار بشر قرار بدهد.

خبرگزاری فارس


غرفه چين شش ماه بيشتر در شانگهاي مي‌ماند


خبرگزاري موج - در پي استقبال چشمگير بازديد کنندگان از غرفه چين در اکسپو که منجر به ثبت رکورد هشت ميليون نفري ‌آن شد، مسئولان را بر آن داشت فعاليت اين غرفه را تا شش ماه ديگر تمديد کنند.

19meh89_3

به گزارش موج، کيان ژيگوانگ، نائب رييس غرفه چين در اکسپو شانگهاي گفت:‌به دنبال استقبال مردم از غرفه چين در نظر داريم فعاليت آنرا براي نيم ديگري از سال که از اول ماه دسامبر خواهد بود،‌ ادامه دهيم.

غرفه چين که با عنوان " گهواره شرق" نام گذاري شده است، از زما افتتاح اکسپو تا کنون با پذيرايي از 50 هزار بازديد کننده در هر روز، به يکي از پربازديد کننده ترين غرفه‌هاي اکسپو تبديل شده بود.
علاوه بر آن، مسئولان غرفه چين در حال رايزني با موزه‌هاي داخلي اين کشور براي کسب مجوز جهت ادامه نمايش آثار تاريخ اين غرفه همچون ارابه‌ها و اسب‌هاي برنزي متعلق به دوره امپراتوري کين، ظروف چيني باستاني و نقاشي‌هاي 800 ساله به نمايش درآمده هستند.
غرفه چين يکي از غرفه‌هاي ثابت اکسپو شانگهاي محسوب مي‌شود که پس از اين رويداد نيز همچنان به نمايش آثار خود خواهد پرداخت.خبرگزاری موج