گزیده اخبار مرتبط با چین مورخ 20 مهر ماه 1389

رشد سريع صادرات اتحاديه اروپا به چين

صادرات اتحاديه اروپا به چين افزايش يافت.
به گزارش ايسنا، آمار‌هاي ارائه شده از سوي اتحاديه اروپا نشان مي‌دهد که صادرات اين بلوک قدرتمند اقتصادي به چين به سرعت در حال رشد است.
ميزان صادرات 27 کشور عضو اتحاديه اروپا به چين در شش ماه نخست سال جاري ميلادي به 53 ميليارد يورو رسيد که در مقايسه با مدت مشابه سال قبل معادل 40 درصد رشد داشته است.
بر اين اساس، معادل 60 درصد از کل صادرات اتحاديه اروپا به چين به ماشين آلات و خودرو اختصاص داشته و 47 درصد آن متعلق به کشور آلمان بوده است.
اين در حالي است که حجم واردات اتحاديه اروپا از چين در نيمه نخست سال 2010، به 125 ميليارد يورو رسيد که در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته 20 درصد رشد افزايش نشان مي‌دهد.
کالاهاي صادراتي چين به اين اتحاديه را عمدتا رايانه و قطعات آن و نيز تلفن همراه تشکيل مي‌دهند.

خبرگزاری ایسنا

مردم خاورميانه مشغول‌ترين كاربران اينترنتي جهان

20mehr89


خبرگزاري فارس: مردم خاورميانه و چين مشغول‌ترين كاربران اينترنت در جهان هستند.
به گزارش گروه "فضاي مجازي " خبرگزاري فارس،‌ بر اساس يك بررسي از عادت‌هاي آنلاين، مردم در چين و خاورميانه مشغول‌ترين و علاقه‌مندترين كاربران اينترنت جهان هستند.

چيني‌ها از جمله افرادي هستند كه از همه بيش‌تر از برندها استقبال مي‌كنند و تبليغ‌كنندگان با آن‌ها در سايت‌هاي شبكه اجتماعي ارتباط دارند كه فرصت بهره‌برداري نشده بزرگ و قابل توجهي را براي بازاريابان آنلاين در آسيا بارز مي‌كند.

بررسي TNS نشان داد چگونه بازارهاي نوظهور در فعاليت‌هاي شبكه اجتماعي از اروپاي غربي و آمريكاي شمالي پيشي گرفته‌اند و تفاوت‌هاي منطقه‌يي در الگوي رفتاري را برملا مي‌كند.

پژوهشگر بازار TNS كه متعلق به WPP است، تقريبا از پنج هزار نفر در 46 كشور براي بررسي "زندگي ديجيتالي " خود مصاحبه كرده است و مشتاق بودن جمعيت آنلاين را بر اساس بيش‌ترين زماني كه در اينترنت سپري مي‌كنند و نگرششان به فن‌آوري، رتبه‌بندي كرده است.

مصر، عربستان سعودي و چين با داشتن حدود 55 درصد كاربران علاقه‌مند اينترنت، در صدر اين فهرست قرار دارند و تركيه كه سومين كشور بزرگ در فيس بوك است، تنها كشور اروپايي بود كه جزء 10 كشور برتر فهرست TNS قرار گرفت.

سازمان‌هاي تبليغاتي شاهد رشد سريع هزينه‌هاي بازاريابي از سوي مشتريانشان در چين و برزيل و هم‌چنين كانال‌هاي ديجيتالي هستند. افراد در آمريكاي لاتين، خاورميانه و چين نسبت به اي‌ميل زمان بيش‌تري را برروي شبكه اجتماعي صرف مي‌كنند و دسترسي موبايل به رشد اينترنت در اين مناطق كمك كرده است.

افراد در اين مناطق جهان بيش‌تر از بازارهاي توسعه‌يافته‌تر به پست وبلاگ، عكس يا ويديوي آنلاين پرداخته و براي دسترسي به اينترنت بسيار بيش‌تر ارزش قائلند. در مقابل 42 درصد از كاربران اينترنت مورد بررسي در آمريكا و انگليس، فعاليت‌هاي اينترنتي بالايي دارند.


خبرگزاری فارسافزايش ارزش يوان براي اقتصاد جهان معجزه نخواهد كرد

خبرگزاري فارس: رييس بانك مركزي چين بار ديگر ضمن رد فشارهاي كشورهاي غربي براي افزايش سريع و ناگهاني ارزش يوان تاكيد كرد افزايش ارزش يوان براي حل بحرانها و چالشهاي اقتصادي جهان معجزه نخواهد كرد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از رويترز، ژو ژيائو چوان تصريح كرد چين اين واقعيت را درك مي كند كه بايد ارزش يوان را افزايش دهد ولي اين مساله تنها با توجه به منافع اقتصادي كشور انجام خواهد گرفت . افزايش ارزش يوان بستگي به شاخصهاي كلان اقتصادي مثل نرخ تورم رشد اقتصادي و بيكاري دارد و فشارهاي خارجي در اين مساله بي تاثير خواهد بود . چين بايد بين تقاضاهاي جامعه بين الملل و منافع اقتصادي و ملي خود تعادل برقرار كند .
وي افزود دولت چين در مرحله نخست از منافع ملي و اقتصادي خود دفاع مي كند . مساله افزايش ارزش يوان مساله اي نيست كه به سرعت بتوان آن را حل و فصل كرد . كشورهاي غربي نيز نبايد از چين انتظار داشته باشند تا ارزش يوان خود را به سرعت افزايش دهد . ارزش يوان چين از سال 2005 تا 2008 حدود 14 درصد رشد داشته و دولت چين از اواسط سال 2008 تا كنون ارزش يوان در برابر دلار را تثبيت كرده است. كارشناسان غربي بر اين باورند كه ارزش يوان چين هم اكنون 40 درصد كمتر از ارزش واقعي آن است و اين مساله موجب افزايش قدرت رقابت شركتهاي چيني شده است . كنگره آمريكا نيز به تازگي طرح اعمال تحريم هاي تجاري جديد بر ضد چين را تصويب كرده است . اجراي اين قانون نيازمند تصويب نهايي سنا و امضاي باراك اوباما است .


خبرگزاری برنا


آماده خرید سهام اینپکس در آزادگان هستیم/ آغاز فعالیت گازی چین در پارس جنوبی

وزیر نفت از آمادگی ایران برای خرید سهام اینپکس در میدان نفتی آزادگان و افزایش حجم ذخایر هیدروکربوری ایران به 150 میلیارد بشکه خبر داد و اعلام کرد به زودی فعالیتهای گازی چین در پارس جنوبی آغاز می‌شود.
به گزارش خبرنگار مهر، سید مسعود میرکاظمی امروز در نشستی خبری در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی با اشاره به کشف یک میدان جدید گازی در استان هرمزگان، گفت: میدان جدید گازی سفید در 140 کیلومتری شمال غربی بندر لنگه و با حجم 70 میلیارد متر مکعب ذخایر گاز طبیعی کشف شده است.
وزیر نفت با تاکید بر اینکه هم اکنون در معاونت برنامه ریزی وزارت نفت کمیته ای برای بازنگری ذخایر هیدروکربوری ایران ایجاد شده است، تصریح کرد: بر اساس آخرین گزارش این کمیته تا پایان شهریور ماه امسال مجموع ذخایر نفت خام قابل استحصال ایران به 150 میلیارد و 310 میلیون بشکه افزایش یافته است که پیش بینی می کنیم با انجام اکتشافات جدید و بررسی اطلاعات میادین باقی مانده حجم ذخایر نفتی ایران افزایش یابد.
این عضو کابینه دولت با تاکید بر اینکه به زودی حجم دقیق ذخایر نفت ایران به سازمان اوپک ارائه می شود، بیان کرد: همچنین به استناد آخرین مطالعات انجام شده هم اکنون ایران از بیش از 33 تریلیون ذخایر گاز طبیعی برخوردار است.
آمادگی ایران برای خرید سهم اینپکس در میدان آزادگان
رئیس ستاد تدابیر ویژه اقتصادی وزارت نفت درباره برخی اظهارات غیر رسمی مبنی بر خروج شرکت اینپکس ژاپن از طرح توسعه میدان نفتی آزادگان بیان کرد: هم اکنون این شرکت ژاپنی در توسعه آزادگان حدود 10 درصد سهم داشته و اینپکس برای واگذاری سهام خود علاقه ای ندارد.
وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر ژاپن مورد غضب برخی از قدرتهای غربی برای سرمایه گذاری در میدان نفتی آزادگان قرار گرفته است، اظهار داشت: ایران نمی خواهد مشکلی برای این شرکت ژاپنی در میدان آزادگان به وجود آید.
این عضو کارگروه نمایندگان ویژه رئیس جمهور با بیان اینکه در حال حاضر شرکت ملی نفت ایران برای خرید 10 درصد سهام اینپکس در آزادگان آمادگی دارد، تاکید کرد: در مجموع این شرکت ژاپنی برای مشارکت در طرح توسعه ای این میدان نفتی علاقه مند است.
لیست سیاه در صنعت نفت
میرکاظمی در ادامه با اشاره به اینکه با وجود افزایش فشارهای بین المللی برخی از شرکت های خارجی و چینی بدون توجه به این فشارها کماکان علاقه مند به سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران هستند، یادآور شد: این شرکتها تحت تاثیر تبلیغات غرب قرار نمی گیرند و به همکاری خود در صنایع نفت و گاز ایران ادامه می دهند.
این مقام مسئول از قرار گرفتن نام برخی از شرکتهای خارجی که در تحریم ا با خصومت با ایران برخورد می کنند، خبر داد و افزود: همچنین برخی از شرکتهای خارجی که در شرایط تحریم بنزین را بیش از قیمتهای بین المللی به ایران عرضه می کردند در این لیست قرار گرفته اند.
به گفته رئیس هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران، این شرکت ها در آینده نیز مورد معامله و تجارتهای صنعت نفت ایران قرار نمی گیرند.
دلایل تاخیر چین در پارس جنوبی
میرکاظمی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در خصوص دلایل تاخیر شرکت PNPC چین در آغاز عملیات اجرایی فاز 11 پارس جنوبی توضیح داد: ظرفیت تولید گاز در فاز 11 معادل تولید 2 فاز استاندارد پارس جنوبی است که پیشتر قرار بود در بخش پایین دستی این پروژه یک کارخانه ال ان جی ساخته شود.
این عضو کابینه دولت با اعلام اینکه فعلا ساخت کارخانه ال ان جی منتفی شده است، اظهارداشت: هم اکنون مذاکرات جدیدی با طرف چینی برای تعیین تکلیف قرارداد به روش بیع متقابل در حال انجام است.
وی با اشاره به اینکه پیش بینی می شود به زودی شرکت چینی فعالیتهای خود را در پارس جنوبی آغاز کند، تاکید کرد: وزارت نفت هیچ گونه مشکلی برای همکاری با این شرکت چینی ندارد.
وزیر نفت همچنین در خصوص آخرین وضعیت فعالیتهای اکتشافی در دریای خزر گفت: عملیات حفاری اکتشافی ایران از آبان ماه سال گذشته توسط سکوی نیمه شنار امیرکبیر در دریای خزر آغاز شده است.
وی با بیان اینکه هم اکنون فعالیتهای اکتشافی در این حوزه هیدروکربوری در حال انجام است، یادآور شد: به زودی با تکمیل حفاری و بررسی نتایج اکتشافی طرح توسعه برخی از میادین مستقل و مشترک نفتی در خزر تدوین و اجرایی می شود.
احتمال حفظ سقف تولید نفت اوپک در نشست وین
وزیر نفت در ادامه درباره وضعیت عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی نفت توضیح داد: در شرایط فعلی رکود اقتصادی در کشورهای مختلف جهان وجود دارد که مهمترین عامل در ایجاد بحران اقتصاد جهانی صدور اسناد بدون پشتوانه در بازارهای مالی و اعتباری جهان بوده است.
این مقام مسئول با بیان اینکه در شرایط فعلی رکود اقتصادی منجر به کاهش تقاضا و در نهایت توقف سرمایه گذاریها در صنایع نفت کشورهای تولید کننده شده است، اظهار داشت: با این وجود هم اکنون تناسبی بین عرضه و تقاضای نفت در بازارهای جهانی حکمفرما است؛ بدین ترتیب پیش بینی می شود در نشست آتی اوپک سقف تولید نفت این سازمان حفظ شود.
رئیس ستاد تدابیر ویژه اقتصادی وزارت نفت همچنین با اشاره به اینکه بر اساس بررسی های انجام شده ارزش واقعی نفت در شرایط فعلی حدود 11 دلار است، خاطر نشان کرد: برای برخی از تولید کنندگان بزرگ قیمت 80 تا 85 دلار مناسب ترین قیمت برای نفت خام به شمار می رود.


خبرگزاری مهر