گزیده اخبار مرتبط با چین مورخ 21 مهر ماه 1389

تاکيد مقام چيني بر پيشبرد اصلاح نرخ ارز

رييس بانک مرکزي چين تاکيد کرد که روند اصلاح نرخ يوان با توجه به شرايط داخلي کشور به تدريج پيش خواهد رفت.
به گزارش ايسنا، جو شيائو چوان در جريان نشست سالانه صندوق بين‌المللي پول و بانک جهاني اظهار کرد: چين به صورت مسئوليت پذيرانه، با مسئله نرخ برابري پول ملي خود برخورد مي‌کند.
وي افزود: پس از بروز بحران مالي بين‌المللي، برخي از جوامع اقتصادي در جهان، ارزش پول ملي خود را کاهش دادند ولي چين از انجام اين کار، صرف‌نظر کرده است.
اظهارات وي در حالي صورت مي‌گيرد که طي روزهاي اخير، برخي کشورهاي جهان پيشنهادي براي اصلاح قانون صندوق بين‌المللي پول و خريد سهام آن با ارز يوان را ارائه کردند و اين در حالي است که چين از سوي برخي از کشورهاي جهان به دليل نرخ برابري پول خود تحت فشار قرار دارد.


خبرگزاری ایسنا

چين در ايران نيروگاه برق آبي مي‌سازد

21mehr89


خبرگزاري فارس: شركت چيني سينوهيدرو با قراردادي 1.5 ميليارد دلاري يك نيروگاه 108 مگاواتي برق آبي در ايران احداث مي كند.
به گزارش گروه اقتصاد بين الملل فارس شركت چيني سينوهيدرو با امضاي قراردادي يك نيروگاه 108 مگاواتي برق آبي در ايران احداث مي كند.

سينوهيدرو يك شركت دولتي بزرگ چين است كه در زمينه اجراي پروژه هاي ساختاري فعاليت مي كند.
بر اساس گزارش اينترفاكس ارزش اين پروژه بالغ بر 1.5 ميليارد دلار است كه قرار است در كنار سدي به ارتفاع 101 متر در ايران احداث شود.
زمان احداث اين نيروگاه 60 ماه پيش بيني شده است.
پروژه مذكور از جمله مجموعه پروژه هايي مي باشد كه ايران و چين براي توسعه همكاري ها ميان خود در نظر گرفته اند.
شركت سينوهيدور اعلام كرده است در نظر دارد فعاليت هاي خود در ايران را توسعه دهد.

خبرگزاری فارس


زنان چيني در صدر فهرست ثروتمندترين زنان جهان

خبرگزاري فارس: در فهرست بيست نفري ثروتمند ترين زنان جهان نام يازده زن چيني ديده مي شود.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روزنامه وال استريت ژورنال، متوسط دارايي هريك از اين يازده زن چيني دو ميليارد و 600 ميليون دلار برآورد شده است.
در صدر فهرست ژنگ يين صاحب كارخانه هاي بازيافت كاغذ قرار دارد كه ثروت شخصي او بيش از پنج و نيم ميليارد دلار تخمين زده شده است. در اين فهرست متوسط دارايي سه زن ثروتمند چيني از دارايي اپرا وينفري مجري مشهور تلويزيوني آمريكا و جي كي رولينگ نويسنده معروف كتابهاي هري پاتر، بيشتر تخمين زده شده است. دارايي اپرا وينفري كه در رده نهم قرار دارد دو ميليارد و سيصد ميليون دلار اعلام شده است. ثروت جي كي رولينگ كه نامش در پائين ترين رده قرار دارد حدود يك ميليارد دلار محاسبه شده است.
روپرت هوگفر كه هر سال اين فهرست را تهيه مي كند تاكيد كرد چندين عامل به موفقيت زنان چيني كمك كرده است. سياست تك فرزندي در چين و تساوي حقوق با مردان كه زنان چيني پس از انقلاب كمونيستي از آن بهره مند شده اند، از جمله اين عوامل است.
روپرت هوگفر افزود 95 درصد كساني كه نامشان در فهرست ثروتمندترين شهروندان چيني ديده مي شود ثروت خود را به دليل افزايش تقاضا در داخل چين به دست آورده اند و تنها پنج درصد آنان به صادرات متكي بوده اند.
در گزارش به اين موضوع نيز اشاره شده كه حد متوسط دارايي پنجاه زن ثروتمند چيني يك سوم درآمد پنجاه مرد ثروتمند چيني است. در اين فهرست بيست نفره نام سه زن ميلياردر آمريكايي،و سه زن ميلياردر بريتانيايي نيز ديده مي شود.
ثروتمندترين زن خودساخته خارج از چين، روزاليا مرا، صاحب زارا، فروشگاه هاي زنجيره اي پوشاك است كه دفتر اصلي آن در اسپانياست.

خبرگزاری فارس


نهمین نمایشگاه دانشگاههای چین برگزار شد

گروهی متشکل از 20 دانشگاه چینی با برگزاری نمایشگاهی در دانشگاه واسدا قصد دارند تعداد دانشجویان ژاپنی بیشتری را جذب کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر، بیش از 20 دانشگاه معتبر چینی مانند دانشگاه شانگهای و شنژن غرفه‌هایی را در دانشگاه واسدا بر پا کردند تا در نهمین نمایشگاه تحصیل در چین جوانان ژاپنی بیشتری علاقمند به ادامه تحصیل در دانشگاههای چینی شوند.
این برنامه که با همکاری مرکز چینی سرویس مبادله پژوهشگران و مرکز انجمن فرهنگی چین - ژاپن سازمان یافته قصد دارد تا اطلاعات تازه در رابطه با تحصیل در چین را در اختیار دانشجویان قرار داده و به مبادله دو طرفه دانشجو میان دو کشور کمک کند.
به گفته یکی از اساتید دانشکده زبان و فرهنگ چین، امسال تقریبا بیش از نیمی از دانشجویان خارجی دانشگاههای چین ژاپنی بودند. همچنین تعداد دانشجویان ژاپنی علاقمند به حضور در این نمایشگاه بیش از حد انتظار بوده است.
یکی از دانشجویان دانشگاه موساشینو در ژاپن گفت قصد دارد برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه شانگهای ثبت نام کند زیرا این دانشگاه نه تنها از اعتبار جهانی برخوردار است بلکه هزینه تحصیل در این دانشگاه نیز نسبت به دانشگاههای ژاپن بسیار پایینتر است.
بر اساس گزارش شینهوا، در سالهای اخیر آمار جوانان ژاپنی که برای ادامه تحصیل دانشگاههای چینی را انتخاب کرده اند پیوسته در حال رشد بوده به طوری که طبق مطالعات انجام شده در سال 2009 تعداد کل دانشجویان خارجی چین دانشگاههای چین 230هزار نفر بوده که 15 هزار نفر از آنها ژاپنی بودند.


خبرگزاری مهر