گزیده اخبار مرتبط با چین مورخ 22 مهر ماه 1389

آلودگي سيگارهاي چيني به فلزات سنگين!

مسوولان چيني نسبت به ضعيف بودن سيستم نظارت بر محصولات دخاني در اين كشور نگران هستند.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، جيانگ يوآن - قائم‌مقام مدير اداره كنترل دخانيات چين - با انتقاد از سيستم نظارت بر كيفيت محصولات دخاني در اين كشور گفت: طبق تازه‌ترين گزارش‌هاي منتشر شده سيگارهاي توليدي در چين سه برابر بيش از حد مجاز داراي سرب، كادميوم و آرسنيك هستند.
وي افزود: اين فلزات سنگين به شدت سلامتي افراد سيگاري را تهديد مي‌كنند.
او در عين حال با اشاره به اين‌كه آلودگي سيگارهاي چيني كشف جديدي محسوب نمي‌شود، اضافه كرد: در سال 2009 ميلادي نيز در يك مجله بريتانيايي به موضوع بالا بودن سطح فلزات سنگين در سيگارهاي چيني اشاره شده بود.
جمعيت سيگاري‌ها در چين به حدود 300 ميليون نفر مي‌رسد.

خبرگزاری ایسنادر سال آينده؛ يك ون چيني جديد در ايران توليد خواهد شد

قرار است تا يك سال آينده توليد خودرو ون شركت دانگ فنگ موتور چين در ايران آغاز شود.
محمدعلي ترفع - مدير فني شركت كاسپين خودرو - در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اعلام خبر بالا افزود: قرار است در فاز نخست سالانه 10 هزار دستگاه ون ميتسوبيشي با گنجايش موتور دو هزار و 400 سي.سي و داراي استاندارد يورو 3 به عنوان محصول شركت دانگ فنگ موتور چين در ايران توليد شود.
وي گفت:‌ اين ون در واقع محصول مشترك شركت‌هاي نيسان، ميتسوبيشي و دانگ فنگ است.
او با اشاره به اين‌كه مجوز توليد اين ون از وزارت صنايع و معادن گرفته شده است، خاطرنشان كرد: قرار است اين ون با پنج نوع مصرف تاكسي داخل شهري، بين‌شهري، آمبولانس، سواري و چندمنظوره به بازار عرضه شود.
او در پاسخ به اين سوال كه چطور وزارت صنايع و معادن كه مخالف توليد خودرو چيني در ايران است، اجازه توليد اين ون را در كشور داده است؟ توضيح داد: چين خودروهاي استاندارد بسيار زيادي توليد مي‌كند. مشكل واردكنندگان ما اينست كه خودروهايي را از چين وارد مي‌كنند كه غيراستاندارد بوده و در واقع انتخاب آن‌ها اشتباه است.
وي با اشاره به اين‌كه ون دانگ فنگ داراي قدرت موتور 132 اسب بخار، دو ايربگ، دو كولر، ترمز ABS و EBD است، توضيح داد: ‌قيمت اين خودرو بين 22 تا 37 ميليون تومان بنا به نوع پلاك آن و تعرفه وارداتش متغير است.
به گفته وي در فاز نخست قرار است ميزان داخلي‌سازي اين ون به دست‌كم 30 درصد برسد.
مدير فني شركت كاسپين خودرو همچنين در واكنش به اين گفته كه ون‌هاي چيني براي حمل ونقل داخل شهري مناسب نيستند، عنوان كرد: اين اشكال بيشتر مربوط به ون‌هاي دليكا مي‌شود و ون‌هاي توليد دانگ فنگ اين نواقص را ندارند.
ترفع همچنين مصرف سوخت اين ون را كمتر از 10 ليتر در هر 100 كيلومتر در سيكل تركيبي عنوان كرد و افزود: ‌شركت كاسپين خودرو از حدود پنج سال پيش كار واردات خودروهاي دانگ فنگ را به كشور آغاز كرده و هم‌اكنون قصد داريم براي نخستين بار ون دانگ فنگ را در كشور توليد كنيم.
گفتني است، وزير صنايع و معادن تاكنون بارها اعلام كرده كه تا زماني كه وي در وزارت صنايع و معادن حضور دارد كلنگ ساخت كارخانه توليد خودرو چيني را در كشور به زمين نخواهد زد.


خبرگزاری ایسنا


ايران سومين توليد كننده گردوي جهان بعد از چین است

خبرگزاري فارس: رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان آذربايجان شرقي گفت: جمهوري اسلامي ايران پس از كشورهاي چين و آمريكا در رتبه سوم جهاني قرار گرفته است.

22mehr89

به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز به نقل از روابط عمومي سازمان جهاد كشاورزي استان آذربايجان شرقي، مسعود محمديان در حاشيه برداشت گردو در باغات شهرستان اسكو با اشاره به اينكه به دليل قرار گرفتن اين شهرستان در مجاورت قله سهند و قرار گرفتن در حاشيه و تپه‌هاي اطراف قله سهند، از كيفيت بالايي برخوردار است، گفت: سطح زير كشت گردو در باغات استان، بيش از 10 هزار هكتار بوده كه از اين مقدار 8 هزار و 200 هكتار درختان بارور است.

وي با اشاره به اينكه جمهوري اسلامي ايران پس از كشورهاي چين و آمريكا در رتبه سوم جهاني قرار گرفته است، اظهار داشت: اگر كشاورزان و باغداران توصيه‌هاي كارشناسان و ناظران فني را در موقع بالا رفتن دماي هوا در اوايل بهار رعايت كنند و با انجام شيوه‌ها و راه حل‌هاي پيشنهادي كارشناسان اثرات سرمازدگي را كاهش دهند مطمئنا در سال‌هاي آتي خواهيم توانست رتبه توليدي كشور را در سطح دنيا ارتقا بخشيم.
محمديان با اشاره به اينكه شهرستان‌هاي اسكو، عجب‌شير و شبستر به ترتيب با 1530،1150 و 910 هكتار سطح زير كشت باغات گردو رتبه‌هاي اول تا سوم استاني را از آن خود ساخته‌اند، افزود: متوسط توليد گردو در استان بدون خسارت سرمازدگي 2 هزار و 800 كيلوگرم در هكتار و با سرمازدگي يك هزار و 40 كيلوگرم در هكتار بوده و بيشترين توليدآن بدون سرمازدگي نزديك به 26 هزار تن و كمترين مقدار توليد آن با سرمازدگي 9 هزار تن بوده است.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي آذربايجان شرقي با اشاره به اينكه زمينه صادرات گردوي استان به دليل مرغوبيت و كيفيت گردوي توليدي وجود دارد، اظهار اميدواري كرد، به زودي با تكثير و پرورش درختان گردوي اصلاح شده و پيوندي و اجراي عمليات تعويض تاج درختان گردوي نامرغوب، شاهد رشد و شكوفايي بيش از پيش توليد گردو در استان باشيم.

خبرگزاری مهرچين در تركيه اوراق قرضه خريداري مي‌كند

خبرگزاري فارس: به دنبال تصميم دولت‌هاي چين و تركيه براي استفاده از ليره ترك و يوان به جاي دلار در مبادلات تجاري فيمابين، نخست وزير چين رسما اعلام كرد كه در تركيه اوراق قرضه خريداري مي كنند.

22mehr89-1
به گزارش فارس به نقل از كانال خبري خبرترك تركيه، در پي تصميم دولت‌هاي چين و تركيه براي استفاده از ليره ترك و يوان به جاي دلار در مبادلات تجاري فيمابين، نخست وزير چين با اعلام اين مطلب كه بانك مركزي چين در تركيه اوراق قرضه خريداري مي‌كند، به شايعاتي كه مدت‌ها بود در محافل دو كشور در جريان داشت، خاتمه داد.
از سوي ديگر يكي از مقامات مالي تركيه نيز در همين راستا اظهار داشت كه اوراق قرضه تركيه سود سرشاري عايد خريدار مي‌كند و در ادامه افزود كه سرمايه‌گذاران بسياري در دنيا اقدام به خريد اين اوراق از تركيه مي‌كنند.
نخست وزير چين كه به همراه ظفر چاغلايان وزير مشاور دولت تركيه در نشست مشترك سرمايه‌داران و بازرگانان چيني و ترك شركت كرده بود، با اشاره به امكان توسعه حجم تجارت فيمابين به 50 ميليارد دلار تا سال 2015، در ادامه تصريح كرد كه چنانچه دو كشور امكانات بالقوه خود را به سوي بازارهاي جديد متمركز سازند، اين رقم قابل ارتقاء به بيش از اينهاست.
وي در ادامه خاطرنشان كرد كه در اسرع وقت بين دو كشور قرارداد سوآپ را به خواهند رساند و از گشايش شعب بانك هاي دو طرف در كشور مقابل حمايت مي كنند.

خبرگزاری فارس

چين در ايران نيروگاه برق آبي مي‌سازد

خبرگزاري فارس: شركت چيني سينوهيدرو با قراردادي 1.5 ميليارد دلاري يك نيروگاه 108 مگاواتي برق آبي در ايران احداث مي كند.
22mehr89-2

به گزارش گروه اقتصاد بين الملل فارس شركت چيني سينوهيدرو با امضاي قراردادي يك نيروگاه 108 مگاواتي برق آبي در ايران احداث مي كند.

سينوهيدرو يك شركت دولتي بزرگ چين است كه در زمينه اجراي پروژه هاي ساختاري فعاليت مي كند.
بر اساس گزارش اينترفاكس ارزش اين پروژه بالغ بر 1.5 ميليارد دلار است كه قرار است در كنار سدي به ارتفاع 101 متر در ايران احداث شود.
زمان احداث اين نيروگاه 60 ماه پيش بيني شده است.
پروژه مذكور از جمله مجموعه پروژه هايي مي باشد كه ايران و چين براي توسعه همكاري ها ميان خود در نظر گرفته اند.
شركت سينوهيدور اعلام كرده است در نظر دارد فعاليت هاي خود در ايران را توسعه دهد.

خبرگزاری فارس