گزیده اخبار مرتبط با چین مورخ 24 مهر ماه 1389

چين 2 هواپيماي جديد را نمايش مي‌دهد

خبرگزاري فارس: چين 2 هواپيماي جديد ساخت كشورش را ماه آينده به معرض نمايش مي‌گذارد.

24mehry89
به گزارش خبرگزاري فارس، شركت صنعت هوايي چين روز گذشته اعلام كرد كه 2 مدل هواپيماي جديد با نام‌هاي "Seagull 300 " و "Little Eagle-500 " را كه ساخت اين شركت است در نمايشگاه هوايي ماه آينده به معرض نمايش مي‌گذارد.
به گزارش شين‌هوآ، اين دو هواپيماي جديد در هشتمين نمايشگاه بين‌المللي هواپيمايي و هوافضايي 2010 چين به نمايش گذاشته مي‌شوند و پرواز نمايشي انجام مي‌دهند.
"Seagull 300 " نخستين هواپيماي بومي آبي-خاكي كشور چين است. بعد از پرواز آزمايشي موفق اين هواپيما در ماه جاري، منگ ژيانگ‌كايي مدير شركت صنعت هوايي چين اعلام كرد كه از سال آينده توليد انبوه اين هواپيما آغاز مي‌شود.

منگ گفت: چين پتانسيل بالايي براي توليد و توسعه صنعت هوايي دارد و از اين طريق مي‌توان به سرعت رشد اقتصاد كشور كمك كرد.

بر طبق اعلام منگ چين تنها 900 هواپيما دارد و ايندر حالي است كه آمريكا 220 هزار هواپيما دارد و در جهان 430 هزار هواپيما وجود دارد.

به گزارش فارس، نمايشگاه بين‌المللي هوافضايي چين از سال 1996 دو سال يكبار برگزار مي‌شود و در سال جاري ميلادي اين نمايشگاه از تاريخ 16 تا 21 نوامبر در اين كشور برگزار خواهد شد.


خبرگزاری فارس
چين برنامه توسعه اقتصادي پنج ساله تدوين مي‌كند

خبرگزاري فارس: حزب حاكم كمونيست چين روز جمعه در پكن كنفرانسي چهار روزه برگزار كرده است تا برنامه پنج سال آينده توسعه اقتصادي خود را تدوين كند.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از بلومبرگ، دستوركار اين جلسه مخفي است اما تحليلگران بر اين باورند كه به جاي تلاش براي ارتقاي رشد اقتصادي رهبران چين مي خواهند فاصله غني و فقير و تفاوت شرايط اقتصادي ميان سرزمين هاي ساحلي و غيرساحلي اين كشور را كاهش دهند.
اين كنفرانس از يك جنبه ديگر نيز براي تحليلگران جالب توجه است آنها مي گويند از روند اين جلسه مي شود حدس زد رهبران آينده چين چه افرادي خواهند بود. رهبران آتي چين در سال 2012 امور را در دست خواهند گرفت.

كنفرانس حزب كمونيست در حالي برگزار شده كه چين بار ديگر در ارتباط با وضعيت حقوق بشر در اين كشور زير ذره بين قرار گرفته است.
ون جيابائو، نخست وزير چين اخيرا با صدور بيانيه اي خواستار ايجاد فضاي باز سياسي شد شايع شده است به احتمال زياد اصلاح سياسي در دستور كار جلسه حزب كمونيست قرار داده شده است.
وي گفت بدون اصلاحات سياسي چين ممكن است آنچه را از طريق تجديد ساختار اقتصادي به دست آورده است، از دست بدهد.
جزئيات اين كنفرانس كه با شركت سيصد عضو كميته مركزي حزب كمونيست برپا مي شود، معمولا در مراحل پاياني اعلام مي شود.
هو جين تائو رئيس جمهور چين و ون جيابائو نخست وزير اين كشور نيز در اين كنفرانس حضور خواهند يافت. چين درصدد است فاصله طبقاتي در اين كشور را كاهش دهد تا از اعتصاب و اختلاف نظر در مورد دستمزدها جلوگيري كند، موضوعي كه سابق بر اين در چين باعث ناآرامي اجتماعي شده بود.
هر گونه ناپايداري باعث نگراني حزب كمونيست است چون اقتدار اين حزب را در سراسر كشور تضعيف مي كند.

خبرگزاری فارس

چين از جنگ ارزي اجتناب خواهد كرد

24mehry89-1


خبرگزاري فارس : نماينده چين در مذاكرات گروه بيست تاكيد كرد پكن تمام سعي و تلاش خود را به كار خواهد گرفت تا از وقوع جنگ ارزي جلوگيري كند .
گزارش خبرگزاري فارس به نقل از بلومبرگ، كوي تيانكاي تصريح كرد: مسائلي مثل ارزش يوان نبايد به عنوان مهمترين موضوع نشست گروه بيست در شهر سئول كره جنوبي مطرح شود .

معاون وزير خارجه چين در پاسخ به اين سوال كه آيا چين نگران وقوع جنگ ارزي تمام عيار در جهان است، افزود چين تمام تلاش خود را براي جلوگيري از وقوع چنين جنگي به كار خواهد گرفت ولي اين به تنهايي كافي نيست و نياز به همكاري و كمك كليه كشورهاي عضو گروه بيست است .
وي گفت نرخ بهره پايين و ادامه رشد اقتصادي بي ثبات و شكننده در كشورهاي توسعه يافته موجب شده تا سرمايه گذاران بين المللي به كشورهاي در حال توسعه روي آورند . كشورهاي مختلف از ترس كاهش قدرت رقابت و تشكيل حباب در بخش مسكن و بازار سهام مجبور به دخالت در بازار ارز شده اند . ادامه اين روند مي تواند به وقوع بحران جديدي در جهان تبديل شود .
وي افزود: چين در شرايط كنوني هيچ محدوده اي براي افزايش ارزش يوان تعيين نمي كند و افزايش اخير ارزش يوان نيز تحت تاثير فشارهاي خارجي نبوده است . افزايش ارزش يوان تنها به علت افزايش رشد اقتصادي چين بوده است . استراتژي دولت چين در خصوص ارزش يوان تنها بر اساس منافع ملي و اقتصادي اين كشور اتخاذ خواهد شد .

خبرگزاری مهر

مازاد تجاري چين  افزايش يافت

خبرگزاري فارس : در حالي كه مقامهاي آمريكا و اروپا طي ماههاي اخير فشار شديدي را براي افزايش ارزش يوان بر دولت چين وارد مي كنند، ميزان مازاد تجاري چين طي ماه سپتامبر به بيش از 16.9 ميليارد دلار رسيد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از رويترز، البته ميزان صادرات و واردات چين طي ماه سپتامبر به علت كاهش تقاضاي جهاني و همچنين كاهش رشد اقتصادي چين با كاهش محسوسي روبرو شده است .
مازاد تجاري چين طي ماه اوت به 20 ميليارد دلار رسيده بود . كنگره آمريكا اخيرا طرحي را براي افزايش تحريم هاي تجاري بر ضد چين تصويب كرده است كه بر اساس آن وزارت بازرگاني آمريكا مي تواند در صورت عدم افزايش ارزش يوان تحريم هاي جديدي را بر ضد شركتهاي چيني وضع كند .
به اعتقاد كارشناسان اقتصادي مازاد تجاري چين تا پايان امسال افزايش خواهد يافت و اين مساله موجب تشديد فشارهاي آمريكا و اروپا بر اين كشور خواهد بود . ميزان صادرات چين طي ماه سپتامبر 25.1 درصد افزايش يافت . اين رقم در ماه اوت با رشد 34.4 درصدي روبرو شده بود . ميزان واردات چين نيز طي ماه سپتامبر با رشد 24.1 درصدي روبرو شد در حالي كه اين رقم طي ماه اوت با رشد 35.2 درصدي روبرو شده بود. كارشناسان اقتصادي بر اين باورند كه در صورت ادامه روند رشد و رونق شكننده اقتصاد جهاني طي ماههاي آينده حجم مبادلات تجاري بين المللي كاهش خواهد يافت .
صادرات چين طي ماه سپتامبر به 144.9 ميليارد دلار و ميزان واردات نيز به 128.1 ميليارد دلار رسيده است . به نظر مي رسد سران گروه بيست قصد دارند در نشست اين سازمان در كره جنوبي كه ماه آينده برگزار خواهد شد، مساله ارزش يوان را مطرح كنند .
يك مقام آگاه چيني در اين باره گفت مهمترين موضوع نشست سران گروه بيست رشد و رونق اقتصادي جهان خواهد بود و هر گونه انتقاد و سرزنش چين به خاطر ارزش يوان در اين نشست محكوم خواهد شد . بانك مركزي چين نيز در گزارشي اعلام كرد ميزان ذخاير ارزي اين كشور تا پايان سپتامبر به بيش از 2.65 تريليون دلار رسيده است .
اين رقم نسبت به ماه ژوئن 200 ميليارد دلار رشد نشان مي دهد . كارشناسان غربي معتقدند ارزش يوان چين در برابر دلار 40 درصد كمتر از ارزش واقعي آن است .

خبرگزاری مهر

عملیات گازی چین در فاز 11 پارس جنوبی آغاز شد

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به آغاز عملیات گازی چین در فاز 11 پارس جنوبی، از تزریق 2.5 میلیارد دلار اعتبار از محل درآمدهای نفتی به پارس جنوبی خبر داد.
علی وکیلی در گفتگو با مهر با بیان اینکه وزارت نفت برای سال‎جاری تزریق 12 میلیارد دلار منابع مالی به طرح توسعه فازهای باقی مانده پارس جنوبی را در دستور کار قرار داده است، گفت: تا پایان شهریور ماه امسال در مجموع 6 میلیارد دلار اعتبار به پروژه های در دست اجرای این میدان مشترک گازی تزریق شده است.
مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به تعیین سهمیه چهار میلیارد دلاری به پارس جنوبی از محل درآمدهای صادرات نفت خام، تصریح کرد: بر این اساس از ابتدای امسال حدود دو میلیارد و 500 میلیون دلار اعتبار از این محل به پارس جنوبی اختصاص یافته است.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون هیچ کدام از فازهای در دست اجرای پارس جنوبی با مشکل تامین منابع مالی روبرو نیستند، اظهار داشت: با توجه به تامین منابع مالی روند اجرای فازهای در دست اجرای این میدان مشترک گازی مطابق با برنامه در حال اجرا است.


این مقام مسئول با تاکید بر اینکه برای اجرای طرح توسعه 35 ماهه میدان پارس جنوبی، بیان کرد: این پروژه از مراحل مختلف طراحی، تسطیح زمین، آماده سازی سایت و تجهیز کارگاه، سفارش ساخت کالا و تجهیزات به سازندگان داخلی و خارجی، طراحی و نصب فونداسیون، نصب و راه اندازی تاسیسات مختلف در بخش ساحلی و دریایی تشکیل شده است.


وکیلی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی شیب عملیات اجرایی فازهای پارس جنوبی با شتاب کمتری دنبال می شود، تبیین کرد: اما در ماه های آینده با آغاز نصب تجهیزات، منحنی شیب این پروژه ها با شتاب بیشتری پیش می رود.


وی با بیان اینکه هم اکنون عملیات تسطیح و آماده سازی زمین فازهای 13، 22، 23 و 24 پارس جنوبی نسبت به سایر فازها از برنامه جلوتر است، بیان کرد: بعد از این چهار فاز، طرح توسعه فازهای 20، 21 و 19 بیشترین میزان پیشرفت را داشته‌اند.


به گزارش مهر، کارگروه نمایندگان ویژه رئیس جمهور هم خرداد ماه امسال استفاده 29 میلیارد و 480 میلیون دلاری از منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران برای توسعه پارس جنوبی را به وزارت نفت ابلاغ کرده بود.


خرداد ماه سال‌جاری قرارداد 8 فاز پارس جنوبی به ارزش تقریبی 21 میلیارد دلار با کنسرسیومی متشکل از پیمانکاران داخلی امضا شده بود که با توسعه فازهای باقیمانده باید تا سال 1392 میزان برداشت گاز ایران با شریک قطری برابر شود.


برای توسعه فازهای باقی مانده پارس جنوبی در مجموع باید 300 حلقه چاه گازی در خلیج فارس حفاری شود که با توسعه 29 فاز پارس جنوبی روزانه 300 میلیون دلار درآمد نصیب کشور می شود.


فعالیتهای گازی چین در پارس جنوبی آغاز شد

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس از آغاز عملیات اجرایی شرکت چینی در طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی خبر داد و افزود: هم اکنون پیمانکار چینی طرح توسعه این فاز مشترک گازی را آغاز کرده است.


سیدمسعود میرکاظمی هفته گذشته با بیان اینکه ظرفیت تولید گاز در فاز 11 معادل تولید 2 فاز استاندارد پارس جنوبی است به خبرنگار مهر گفته بود: فعلا ساخت کارخانه ال ان جی در پایین دستی این فاز پارس جنوبی منتفی شده است.


وزیر نفت با اعلام اینکه هم اکنون مذاکرات جدیدی با طرف چینی برای تعیین تکلیف قرارداد به روش بیع متقابل در حال انجام است، اظهار کرده بود: وزارت نفت هیچ گونه مشکلی برای همکاری با این شرکت چینی ندارد.


به گزارش مهر، خرداد ماه سال گذشته قرارداد توسعه بخش بالادستی فاز 11 پارس جنوبی به ارزش تقریبی پنج میلیارد دلار با شرکتCNPC چین امضا شده است.


بر اساس این تفاهم انجام گرفته، مدت زمان اجرای این قرارداد 52 ماهه است که زمان شروع برنامه های توسعه ای شرکت چینی در فاز 11 پارس جنوبی باید از سوی شرکت ملی نفت ایران اعلام شود.


بر اساس یکی از بندهای این قرارداد، مسئولان شرکت ملی نفت ایران با شرکت وCNPC  چین به توافق رسیده اند که در صورت اظهار تمایل شرکتهای توتال فرانسه و پتروناس مالزی، این 2 شرکت نیز بتوانند سهمی از توسعه این فاز پارس جنوبی را در آینده در اختیار داشته باشند.


هدف از طرح‌ توسعه‌ فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی تأمین‌ گاز ترش‌ مورد نیاز واحد پارس ال ان جی و استحصال میعانات گازی همراه گاز طراحی و اجرا خواهد شد. در این فاز روزانه 2 میلیارد مترمکعب گاز و 70 هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌ سنگین‌ از میدان‌ پارس‌ جنوبی تولید می شود.


خبرگزاری مهر
چهارمین کنفرانس بین المللی اطلاعات فازی آغاز شد

ساری - خبرگزاری مهر: چهارمین کنفرانس بین المللی اطلاعات فازی و مهندسی با همکاری انجمن فازی چین و ایران ظهر پنجشنبه در دانشگاه شمال آمل آغاز شد.
به گزارش خبرنگار مهر در آمل، دبیر کمیته علمی این همایش در آیین افتتاحیه این کنفرانس گفت: این همایش با حضور اندیشمندان برجسته از کشورهای ایران، چین، آلمان، هند، آذربایجان وغنا به مدت دو روز در محل همایشهای دانشگاه شمال آمل در حال برگزاری است.
جواد وحیدی افزود: آشنایی با آخرین دستاوردهای علمی و صنعتی در زمینه اطلاعات فازی و مهندسی از اهداف مهم این همایش بین المللی است.

وی تصریح کرد: بیش از 450 مقاله از حدود 10 کشور خارجی به دبیرخانه این همایش در آمل ارسال شدکه هیئت داوری 156 مقاله در حوزه فازی و مهندسی را پذیرفت و در قالب سخنرانی در این همایش ارائه خواهد شد.


دبیر کمیته علمی کنفرانس بین المللی اطلاعات فازی و مهندسی ادامه داد: شرکت کنندگان در این همایش به منظور آشنایی بابخشی از توانمندی های صنعتی جمهوری اسلامی ایران،ازشهرک صنعتی آمل بازدید خواهند کرد.


این همایش اکنون در قالب سخنرانی های خارجی به صورت ارائه مقاله در حال برگزاری است.

مردم چين خواستار برگزاري اکسپو ديگري هستند

24mehry89-2


خبرگزاري موج - نظرسنجي ها نشان مي دهد که مردم چين خواستار برگزاري اکسپويي ديگرند.

به گزارش خبرنگار بين الملل موج به نقل از چايناديلي، بر اساس آخرين نظرسنجي بعمل آمده از مردم شانگهاي، بيش از 60 درصد افراد شرکت کننده در اين نظرسنجي ضمن ابراز خرسندي از سطح عالي حضور کشورهاي جهان در اکسپو 2010 شانگهاي، خواستار برگزاري مجدد چنين نمايشگاهي شدند.
اين نظرسنجي توسط موسسه تاچمديا (Touchmedia) از طريق صفحات لمسي نصب شده در پشت صندلي تاکسي ها به عمل آمد و بيش از 60 درصد از 130 هزار نفر شرکت کننده در اين نظرسنجي خواستار برگزاري مجدد چنين نمايشگاهي در شهرهاي ديگر چين شدند.
گفتني است که برگزارکنندگان اين نظرسنجي به اين نتيجه رسيده اند که اين نمايشگاه فرصت خارق العاده اي نيز براي افراد خارجي بوجود آورده تا با فرهنگ و وضعيت داخلي چين بيشتر آشنا شوند.

گزارشات اخير مطبوعات چين حاکي از آن است که گوانگجو درخواست ميزباني اکسپو 2020 را نموده است.
برخي از بازديدکنندگان نيز معتقدند که انتخاب شهرها براي ميزباني نمايشگاه اکسپو نبايد به شهرهاي بزرگ مانند پکن و گوانگجو محدود شود.

خبرگزاری موج