گزیده اخبار مرتبط با چین مورخ 25 مهر ماه 1389

كاهش مبادلات تجاري با چين، كسري تجاري آمريكا را افزايش داد

25mehr89


تهران - وزارت بازرگاني آمريكا اعلام كرد: بيش از نيمي از كسري تجاري 46 ميليارد و 300 ميليون دلاري آمريكا در ماه اوت (مرداد) به دليل كاهش مبادلات تجاري اين كشور با چين بوده است.
به گزارش گروه اخبار صوتي و تصويري ايرنا به نقل از روزنامه 'لس آنجلس تايمز'، كسري تجاري ماهانه آمريكا با چين،به افزايش غيرمنتظره رقم كلي كسري تجاري آمريكا در اوت (مرداد) منجر شد.

اين امر علاوه بر وادار كردن كارشناسان به كاستن از سطح انتظاراتشان نسبت به رشد اقتصادي در آمريكا،به مسائل مربوط به برون سپاري مشاغل و افزايش رشد اقتصادي چين به عنوان سوژه تبليغات انتخاباتي ميان دوره اي كنگره آمريكا دامن زد.
بر اساس گزارش وزارت بازرگاني آمريكا،كسري تجاري اين كشور از ابتداي سال جاري ميلادي تا ماه اوت به 46 ميليارد و 300 ميليون دلار رسيده كه بيش از نيمي از اين كسري ناشي از كاهش مبادلات تجاري و خدمات با چين است.
براين اساس،كسري تجاري آمريكا از ابتداي سال جاري ميلادي تا اوت با افزايش 43 درصدي نسبت به مدت مشابه در سال قبل به 335 ميليارد دلار رسيده است.
نگراني هاي بين المللي درباره بروز مناقشات ارزي و فضاي سياسي متشنج در آمريكا به ويژه در رابطه با نرخ بالاي بيكاري در اين كشور،انتقادها از سياست هاي ارزي چين را طي هفته هاي گذشته افزايش داده است.
اين گزارش در آستانه گزارش شش ماهه وزارت خزانه داري آمريكا به كنگره منتشر شده است كه احتمالا چين را در كاهش نرخ ارز اين كشور به نفع افزايش صادرات آن مقصر خواهد شناخت.
مقامات وزارت خزانه داري آمريكا تاكنون از اظهار نظر درباره گزارش وزارت بازرگاني اين كشور خودداري كرده اند، اما با توجه به تشديد فشارهاي سياسي، مقامات كاخ سفيد به تازگي سياست چين در كنترل نرخ ارز اين كشور را به شدت مورد انتقاد قرار دادند. اين درحاليست كه پاسخ پكن در مقابل چنين فشارهايي، تنها تسريع در روند كاهش ارزش ارز اين كشور بوده است.
به اعتقاد برخي از اقتصاد دانان، ارزش يوان هنوز 20 درصد يا حتي بيشتر زير قيمت واقعي آن است و اين عامل اصلي عدم توازن تجاري جهان است كه رشد اقتصادي در آينده و اشتغال در آمريكا را به خطر مي اندازد.
اين درحاليست كه به گمان برخي ديگر از تحليلگران، مشكلات اقتصادي و تجاري آمريكا ريشه در سياست هاي متداول ضعيف اين كشور در پس انداز دارد و چين به هدف سياسي آمريكا در شرايط دشوار تبديل شده است.
در اين راستا،' اودد شنكار/Oded Shenkar' استاد مديريت در دانشگاه ايالتي اوهايو گفت: 'بدون ترديد، چين به سپر بلاي آمريكا تبديل شده است و اين امر به ويژه در رابطه با ايالت هايي همچون اوهايو كه نرخ بيكاري در آن بالاست و اشتغال در مراكز صنعتي كاهش شديدي داشته است، صدق مي كند.'
به گفته' پائول ديلز/Paul Dales' اقتصاد دان مركز ' كپتيال اكونوميكز' تورنتو، انتظار مي رود رقم كلي كسري تجاري آمريكا با وجود احتمال تاثير افت شديد ارزش دلار بر افزايش صادرات اين كشور، همچنان افزايش يابد.


خبرگزاری ایرنا


قرارداداحداث سد مشمپا بين شركت آب منطقه اي زنجان وشركت چيني مبادله شد

25mehr89-1


زنجان- قرارداد احداث سد 'مشمپا' بين شركت آب منطقه اي زنجان و شركت چيني 'ساينوهيدرو' مبادله شد.
استاندار زنجان روز شنبه در مراسم مبادله اين قرارداد با بيان اينكه سد مشمپا از پروژه هاي بسيار مهم و بزرگ استان است، گفت: اين پروژه در چرخه اقتصادي استان تحول عظيمي را ايجاد خواهد كرد.

'محمد رئوفي نژاد' افزود: اين سد برق آبي است و 45هزار هكتار از زمينهاي كشاورزي با بهترين نوع خاك زراعي پايين دست اين سد قرار دارد.
وي باتاكيد بر اينكه اين سد دربخش كشاورزي، صنعت، آب آشاميدني و توليد انرژي برق، براي استان اهميت دارد، يادآورشد: سد مشمپا بسته اي است كه با مجموعه هاي ديگري نظير سدپاوه رود كه عمليات اجرايي آن از هفته آينده آغاز خواهد شد، در شكوفايي اقتصاد و رشد و توسعه استان نقش مهمي را ايفا خواهند كرد.
استاندار زنجان زمان تعيين شده براي اجراي كامل اين پروژه را 60 ماه عنوان كرد و ابزار اميدواري نمود: پروژه سد مشمپا زودتر از زمان مقرر و با كيفيت عالي به اتمام برسد.


خبرگزاری ایسنا
سد نيروگاه برق آبي ' مشمپا ' زنجان دركمتر از 60 ماه اجرا خواهد شد

25mehr89-2


زنجان- معاون مديرعامل شركت 'ساينوهيدرو' چين گفت: سد مشمپا به عنوان دومين سد بزرگ و نيروگاه برق آبي ايران در مدت كمتر از 60 ماه توسط اين شركت اجرا خواهد شد.
'جي شيائو يونگ ' روز شنبه درمراسم مبادله قرارداد ساخت سد 'مشمپا ' در استانداري زنجان افزود: شركت ساينوهيدرو به عنوان پيمانكار اين پروژه، باتمام توان خود اين پروژه را با بهترين كيفيت ممكن اجرا خواهد كرد.

وي، اظهارداشت: شركت ساينو هيدرو يكي از بزرگترين سدهاي ايران ' سد طالقان' را زودتر از زمان تعيين شده و با كيفيت بسيار بالا احداث و تحويل داده است.
جي شيائو يونگ، يادآورشد: عمده فعاليت اين شركت درزمينه سد، جاده و ساختمان سازي است.


خبرگزاری ایرنا


ساخت فرودگاه بين‌المللي بلاروس توسط چيني‌ها

چين، بازسازي فرودگاه بين‌المللي بلاروس و ساخت باند دوم اين فرودگاه را به بزودي آغاز مي کند.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)در اروپاي شرقي، پاول باژانوف مدير گروه هوايي ويژه وزرات حمل و نقل بلاروس با اعلام اين خبر گفت: با تصويب شوراي وزيران، زمينه واردات تجهيزات مورد نياز براي فرودگاه جديد مينسک فراهم شده و بزودي متخصصان چيني عمليات اجرايي اين پروژه را آغاز مي کنند.
وي افزود: ساخت ترمينال‌هاي جديد، سيستم‌هاي کنترل فرودگاهي، تجهيزات امنيتي با استانداردهاي روز دنيا در کنار بازسازي فضاي قديمي فرودگاه از تعهداتي است که طرف چيني در اين پروژه داده است.
همچنين قرار است تا باند دوم فرودگاه بر اساس فناوري‌هاي جديد بصورت مصنوعي ساخته شود که زمينه نشستن هواپيماهاي ايرباس A-380 را در اين فرودگاه فراهم مي‌کند.
پيش بيني شده چين بيش از ششصد ميليون دلار در اين پروژه سرمايه گذاري کند.


تفاهم‌نامه ‌٥/١ميليارد دلاري با چين براي سد بختياري

جذب سرمايه خارجي براي ساخت نيروگاه برق‌آبي بختياري (استان لرستان) با اعتباري افزون بر 1.5 ميليارد يورو در قالب تفاهم نامه با دولت چين در دست پيگيري است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، وزارت نيرو امسال جذب بيش از سه ميليارد و 821 ميليون يورو تسهيلات فاينانس خارجي را در طرح هاي بزرگ آبي کشور پيگيري مي كند. اين درحالي است كه جذب سرمايه خارجي براي ساخت نيروگاه برق‌آبي بختياري (استان لرستان) با اعتباري افزون بر 1.5 ميليارد يورو در قالب تفاهم نامه با دولت چين در دست پيگيري است.
اين سد بر روي رود بختياري از سرشاخه هاي رودخانه دز ساخته خواهد شد و بلندترين سد بتني دو قوسي جهان خواهد بود.
همچنين براي اجراي طرح هاي سد شفارود (استان گيلان)، سد و نيروگاه چم شير (استان فارس) و سد و شبكه آبياري و زهكشي مشمپا (استان زنجان) به ترتيب از سرمايه اي افزون بر 144، 272 و 900 ميليون يورو از تسهيلات فاينانس خارجي استفاده خواهد شد.
سد رودبار لرستان نيز با اعتباري افزون بر 480 ميليون يورو در قالب تفاهم نامه اي با كشور چين بر روي رودخانه رودبار احداث خواهد شد. اين سد ظرفيت تامين 450 مگاوات برق را دارد.


خبرگزاری ایسنا


مدير فروش سينوتراك چين در گفت‌وگو با ايسنا:

نصب ترمز ضدقفل روي هوو گران تمام مي‌شود!
چيني‌ها در بازار ايران از شهرت زيادي برخوردارند. البته اين شهرت عمدتا منفي بوده و آن هم به بيشتر به دليل مواجهه مصرف‌كنندگان ايراني با کالاهاي غيراستاندارد چيني است.

گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، از جمله محصولات ساخت چين که طي هفته‌ها و ماه‌هاي اخير بحث‌هاي زيادي راجع به غيراستاندارد بودن آن مطرح شد، کاميون هوو است.
تصادف‌هاي سريالي و کشته و مجروح شدن تعداد قابل توجهي از هموطنانمان از يک سو و اظهارنظرهاي بعضا متناقض مسوولان از سوي ديگر باعث شد تا هوو در مدتي کوتاه بر سر زبان‌ها افتاده و يک بار ديگر وجهه چيني‌ها در ذهن مصرف‌کنندگان ايراني زير سوال برود.
اگرچه علي‌اکبر محرابيان – وزير صنايع و معادن، در آخرين نشست خبري خود اعلام کرد که کشنده هوو هيچ‌گونه مشکلي نداشته و فقط تريلرهاي نصب شده روي آن غيراستاندارد هستند، اما واردات اين کاميون به کشور از اواخر سال 1387 ممنوع شده و از سوي ديگر شرکت ايران خودرو ديزل به عنوان واردکننده کاميون‌هاي هوو به کشور نيز اخيرا اقدام به فراخوان اين کاميون‌ها کرده تا عيب آن‌ها را برطرف کند.
اما در حالي که جنجال هوو هنوز در کشور به طور کامل فروکش نکرده و ممکن است در آينده باز هم خبرهاي جديدي درباره اين کاميون منتشر شود، شرکت چيني توليدکننده هوو يعني شرکت سينوتراک در دهمين نمايشگاه بين‌المللي صنعت تهران که چندي پيش خاتمه يافت، شرکت کرده و در غرفه‌اي اختصاصي به معرفي محصولات خود پرداخت. در غرفه اين شركت تصاويري از كاميون‌هاي كمپرسي، حمل بتن مخلوط، سوختگيري و حمل پودر فله‌اي كالا توليدي شركت سينوتراك به همراه مشخصات فني آن‌ها به نمايش گذاشته شده بود.
مسوولان برگزاري نمايشگاه اگرچه موضع‌گيري خاصي درباره حضور توليدکننده هوو در نمايشگاه امسال صنعت تهران نکردند، اما دست‌کم اين فرصت براي ما فراهم شد تا نظر اين شرکت را درباره کاميون هوو جويا شويم.
آقاي لي هاي تائو به عنوان مدير فروش شرکت سينوتراک در غرفه اين شرکت در نمايشگاه صنعت به گفت‌وگو با خبرنگار ما نشست. وي که البته آشنايي زيادي هم با زبان انگليسي نداشت و سعي مي‌کرد معني برخي لغات را از داخل رايانه شخصي خود پيدا کند، به طور تلويحي غيراستاندارد بودن کاميون‌هاي هوو را نادرست دانست.
در زير متن گفت‌وگوي خبرنگار ايسنا با مدير فروش شرکت چيني سينوتراک، توليدکننده کاميون‌هاي هوو مي‌آيد:
* * در ايران در چند وقت اخير بحث‌هاي زيادي درباره غيراستاندارد بودن كاميون‌هاي هوو مطرح شد. از جمله اين‌كه اعلام شد تقريبا تعداد زيادي از كاميون‌هاي هوو داراي ترمز ضد قفل نيستند. نظر شما در اين باره چيست؟
تقريبا هيچ‌كدام از محصولات ما مجهز به ترمز ضد قفل نيستند، زيرا نصب هر يك از اين ترمزها روي چرخ‌هاي كاميون‌ها حدود دو هزار دلار هزينه داشته و در اين صورت قيمت محصولات بسيار گران مي‌شود.
* * آيا از كاميون‌هاي هوو در كشور چين نيز استفاده مي‌شود؟
از اين محصولات در چين نيز استفاده مي‌شود و مشتريان ما نيازي به ترمز ضد قفل ندارند.
* * شركت سينوتراك محصولات خود را بيشتر به چه بازارهايي صادر مي‌كند و ميزان صادرات اين شركت به ايران چقدر است؟
شركت سينو تراك محصولات خود را به مناطق جنوب و شرق آسيا و همچنين منطقه خاورميانه صادر مي‌كند. اين شركت سالي بيش از دو هزار دستگاه از محصولات خود را نيز به ايران صادر مي‌كند. البته محصولات صادراتي به ايران از ابتداي امسال داراي ترمز ضدقفل هستند. ضمن اين‌كه شركت در منطقه خاورميانه علاوه بر ايران به كشورهاي پاكستان، كويت و امارات متحده عربي نيز محصولات خود را صادر مي‌كند. شركت سينوتراك سالانه بيش از 200 هزار دستگاه انواع كاميون توليد مي‌كند.

خبرگزاری ایسنا

چين براي تويوتا از اروپا هم مهمتر مي‌شود

25mehr89-3


فروش تويوتا در چين ممكن است براي نخستين بار از فروش اين شركت در اروپا پيشي بگيرد.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، پيش‌بيني مي‌شود فروش بزرگترين خودروساز جهان در بازار اروپا امسال با 10 درصد كاهش نسبت به سال قبل به 800 هزار دستگاه برسد.
اين در حاليست كه برآورد مي‌شود فروش تويوتا در چين امسال با افزايش 13 درصدي به بيش از 800 هزار دستگاه برسد.
تاكنون فروش تويوتا در چين هرگز از فروش اين شركت در اروپا بيشتر نشده است.
به گزارش بلومبرگ، پيش‌بيني مي‌شود چين سهمي پنج درصدي از فروش جهاني تويوتا به خود اختصاص دهد.

رشد 12درصدي تجارت ايران با 1+5 به 9.3 ميليارد دلار علي‌رغم تحريم‌ها

خبرگزاري فارس: حجم مبادلات تجاري ايران با كشورهاي 1+5 شامل آمريكا، انگليس، فرانسه، آلمان، چين و روسيه علي‌رغم تشديد تحريم‌ها با رشد 12 درصدي از 8.3 ميليارد دلار در شش ماهه سال گذشته به 9.3 ميليارد دلار در سال جاري افزايش يافته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، نگاهي به مبادلات تجاري ايران با كشورهاي 1+5 شامل آمريكا، انگليس، فرانسه، آلمان، چين و روسيه در شش ماهه اول سال جاري و مقايسه آن با مدت مشابه سال گذشته نشان مي دهد، حجم مبادلات ايران با اين كشورها عليرغم تبليغات گسترده رسانه هاي غربي مبني بر تشديد تحريم اين كشورها عليه ايران نه تنها كاهش نيافته بلكه رشد حدود 12 درصدي داشته است.
بر اساس اين گزارش، در حالي مبادلات تجاري ايران با اين شش كشور در شش ماهه سال گذشته 8 ميليارد و 322 ميليون دلار بوده است كه اين رقم با رشد 12.2 درصدي به 9 ميليارد و 337 ميليون دلار در مدت مشابه امسال افزايش يافته است.
به گزارش فارس، طي شش ماهه اول امسال در حوزه صادرات ايران به اين شش كشور شاهد رشد وزني صادرات به سه كشور چين، آمريكا و آلمان و كاهش وزني صادرات به فرانسه، انگليس و روسيه بوديم. اين در حالي است كه ارزش صادرات ايران به 5 كشور افزايش داشته و تنها به روسيه كم شده است.
در بخش واردات نيز از لحاظ وزني از كشورهاي روسيه، آمريكا، انگليس و آلمان كمتر وارد كرديم و حجم واردات ايران از چين و فرانسه بيشتر شده است. ارزش واردات ايران نيز از كشورهاي چين و فرانسه افزايش داشته است.
بر اساس اين گزارش، در شش ماه اول سال جاري واردات ايران از چين با رشد 34.39 درصدي به 2.53 ميليارد دلار و صادرات ايران به چين با رشد 66.76 درصدي به 2.22 ميليارد دلار افزايش يافت.
در همين مدت واردات ايران از آلمان با كاهش 6.58 درصدي به 2.2 ميليارد دلار ولي صادرات ايران به آلمان نيز با رشد 5.77 درصدي به 124 ميليون دلار رسيد.
به گزارش فارس، مبادلات تجاري ايران با فرانسه نيز در اين مدت با رشد مواجه بوده است به طوري كه با رشد 3.99 درصدي 883 ميليون دلار واردات از اين كشور داشته ايم و با افزايش 1.31 درصدي 24 ميليون دلار به اين كشور صادر كرديم.
روسيه تنها كشوري است كه از همه طرف ضرر كرده است، هم صادرات ايران به اين كشور كم شده و هم واردات ايران از اين كشور نزولي بوده است به طوري كه واردات ايران از روسيه با كاهش 10.24 درصدي به 558 ميليون دلار و صادرات ايران نيز با كاهش 32 درصدي به 89 ميليون دلار رسيد.
بر اساس اين گزارش، عليرغم اينكه صادرات ايران به انگليس در اين مدت با رشد 53.42 درصدي به 25.5 ميليون دلار رسيد، واردات ايران از اين كشور با افت 37 درصد به 522 ميليون دلار كاهش يافت. همچنين واردات ايران از آمريكا نيز با 36 درصد كاهش به 73 ميليون دلار و صادرات ايران به آمريكا با رشد 108 درصدي به 77 ميليون دلار رسيد.


خبرگزاری فارس


دستگاه‌هاي تونل‌زني متروي اهواز در راه خليج فارس

25mehr89-4


خبرگزاري فارس: مديرعامل قطارشهري اهواز از حركت دستگاه‌هاي حفار تونل متروي اين شهر از چين به سمت خليج‌فارس خبر داد.
به گزارش خبرگزاري فارس از اهواز به نقل از روابط عمومي قطار شهري اهواز، با پيگيري‌هاي مستمر سازمان قطارشهري، سرانجام دو دستگاه حفار تونل كه به كرخه و كارون نام‌گذاري شده‌اند، بارگيري شده و راهي خليج‌فارس شدند.

مديرعامل سازمان قطار شهري اهواز در اين‌باره گفت: در سفري كه به چين داشتيم اين مسئله را پيگيري كرده و خوشبختانه دستگاه‌هاي حفار (TBM) موردنياز پروژه اكنون در راه ايران هستند.
عباس هلاكويي افزود: اين دستگاه‌ها با طي كردن مسافتي در حدود 15 هزار كيلومتر در مسير آبي، تا چهار هفته آينده وارد ايران و بندر امام خميني خواهند شد.
وي اظهار داشت: دستگاه‌هاي موردنظر پس از ورود به بندر امام به اهواز منتقل شده و در محل دپوي اقبال و با حضور نمايندگان گمرك ترخيص خواهند شد.
هلاكويي اظهار اميدواري كرد: با ورود كرخه و كارون در آذرماه امسال، كار حفاري تونل هاي خط يك پروژه مترو اهواز آغاز شود.
براي اجراي حفاري تونل خط يك متروي اهواز بر اساس زمانبندي پروژه چهار دستگاه حفار مترو نياز است كه ساخت دو دستگاه تونل‌زني (TBM) جمعا به مبلغ 20 ميليون دلار در حال حاضر تمام و دو دستگاه TBM ديگر كه سفارش خريد آنها به شركت آلماني داده شده به دليل مشكلات بين‌المللي در مرحله عقد قرارداد متوقف است.
قرار بود دو دستگاه تونل‌زن تا پايان سال 88 از چين وارد ايران شده و حفاري در تيرماه آغاز شود، كه به دلايلي اين مسئله نيز با تاخير روبه‌رو شده بود و اكنون به گفته مسئولان تا چهار هفته ديگر در اهواز است. البته با توجه به تحريم‌ها به نظر مي‌آيد متروي اهواز به ناچار با دو دستگاه TBM كار خود را ادامه دهد كه در اين‌صورت به دو برابر زمان براي عمليات اجرايي نياز دارد و بهره‌برداري حدود يكسال بيش از پيش‌بيني‌ها به تاخير مي‌افتد.
خبرگزاری فارسچين، ‌مالك بزرگترين موزه «دايناسور» جهان شد

خبرگزاري فارس: موزه‌اي در استان شاندونگ در شرق چين به عنوان بزرگترين موزه‌ دايناسورها در جهان شناخته شد.

25mehr89-5

به گزارش خبرگزاري فارس،‌ اين موزه كه مجموعه‌اي بي‌نظير از فسيل گونه‌هاي مختلف دايناسورها و ديگر موجودات پيش از تاريخ را در خود جاي داده در سال 2004 افتتاح و در ماه ژوئن امسال نيز دركتاب ركوردهاي گينس به ثبت رسيد.


اين موزه تيانيو نام داشته و فضايي به مساحت 28 هزار متر مربع را پوشش داده است. 1100 فسيل از گونه‌هاي مختلف دايناسورها در آن به نمايش درآمده كه همه آنها از اسكلت تقريبا كاملي برخوردارند.

علاوه بر آن ده‌ها هزار فسيل از ديگر جانوران همچون پرندگان و ماهي‌هاي پيش از تاريخ نيز در كنار دايناسورها در اين موزه به چشم مي‌خورند.

پيش از قرار گرفتن در فهرست گينس اين موزه داري 5 ركورد جهاني ديگر نيز بود كه طولاني ترين فسيل چوبي پوشيده از سيليكا بزرگترين غار ياقوتي جهان از نمونه آنها است.

خبرگزاری فارس
فعالیت 15 شرکت چینی و هندی در حوزه ادوات کشاورزی در کشور

تبریز - خبرگزاری مهر: مدیر عامل گروه صنعتی تراکتورسازی از فعالیت 15 شرکت خارجی در کشور که در حوزه ادوات کشاورزی که اغلب محصولات کشور چین و هند را ارائه می کنند، خبر داد.
ابوالفتح ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: علیرغم فعالیت گسترده و فراگیر این شرکتها محصولات گروه صنعتی تراکتورسازی ایران به دلیل تنوع محصول، کیفیت بالا و قیمت مناسب همچنان مورد استقبال نه تنها بازار، کشاورزان و کاربران داخلی بوده بلکه مورد توجه کشور های خارجی نیز است.
وی افزود: از جمله دلایلی که نیازمندان محصولات کشاورزی و 94 درصد بازار داخلی را راغب برای استفاده از تولیدات تراکتورسازی ایران می کند نمایندگی و خدمات پس از فروش این شرکت است.
وی با اشاره به فعالیت نمایندگی این مجموعه در اقسا نقاط کشور گفت قریب به 200 نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش در شبکه گسترده نمایندگی، خدمات مورد نیاز را برای کشاورزان و کاربران محصولات تراکتورسازی ارائه می دهند که این امر کاملا اقتصادی و مقرون به صرفه برای مرتبطان بوده و افزایش این تعداد نمایندگی توجیح اقتصادی ندارد.
ابراهیمی اضافه کرد: تراکتورسازی کمبودی در زمینه پشتیبانی محصولات فروخته شده و خدمات پس از فروش ندارد و می توان اذعان کرد که یکی از شرکتهای موفق در این حوزه در سطح ایران و کشورهای مقصد محصولات خود است.
وی تولید 11 نوع تراکتور در این شرکت را یکی از مزیتهای قابل توجه تراکتورسازی عنوان کرد وگفت: این محصولات با توجه به موقعیت آب وهوایی، سطح اراضی زیر کشت، محصولاتی که در اقلیم های متفاوت کشورکشت می شوند و حتی توان مالی کشاورزان تولید وارائه می شود.
مدیرعاملگروه صنعتی تراکتورسازی ایران با اشاره با اینکه محصولات تولیدی در این مجموعه در خارج از کشور20 تا 30 درصد گرانتر از بازارهای داخلی ارائه می شود، گفت: علیرغم تمام مباحث حوزه های اقتصادی از جمله رکود، تراکتورسازی افزایش قیمت قابل توجهی را در محصولات خود بخصوص دربازارهای داخلی نداشته است.


خبرگزاری مهر