گزیده اخبار مرتبط با چین مورخ 28 مهر ماه 1389

معاون كنگره خلق چين برتوسعه همكاريهاي پارلماني با ايران تاكيدكر

پكن - خانم ' چن جيلي ' معاون كنگره خلق چين و رييس فدراسيون سراسري زنان اين كشور روز چهارشنبه بر ضرورت توسعه و گسترش همكاري هاي پارلماني با جمهوري اسلامي ايران تاكيد كرد.
28mehr89

به گزارش ايرنا ، وي در ديدار ' مهدي صفري ' سفير ايران در چين گفت كه همكاري هاي مجالس ايران و چين مي تواند زمينه توسعه و گسترش مناسبات دوكشور در ساير زمينه ها را فراهم كند.

وي همچنين از تلاش هاي جمهوري اسلامي ايران براي ارتقا جايگاه و سطح فعاليت هاي سياسي و اجتماعي و فرهنگي زنان در كشورمان قدرداني كرد.
عضو كميته مركزي حزب كمونيست چين با اشاره به تلاش هاي كشورش براي توسعه در همه بخش ها در سه دهه گذشته ، آمادگي چين را براي افزايش همكاري ها در زمينه هاي مختلف با جمهوري اسلامي ايران اعلام كرد.
در اين ديدار ، ' مهدي صفري ' سفير ايران در چين نيز همكاري هاي دوكشور را خوب و رو به توسعه دانست و خواستار گسترش مناسبات دوكشور شد.
سفير ايران در چين با بيان گزارشي از پيشرفت هاي كشورمان و موفقيت هاي زنان ايراني در حوزه هاي سياسي ، اجتماعي و فرهنگي ، گفت : جمهوري اسلامي ايران اهميت خاصي به فعاليت هاي بانوان دارد و دولت هاي نهم و دهم نيز سطح فعاليت هاي زنان را ارتقا داده است.
وي از حضور زنان در عرصه هاي سياسي از جمله حضور در هيات وزيران ، مجلس و همچنين افزايش حضور دختران در دانشگاهها و مراكز آموزش عالي به عنوان بخشي از سياست هاي ايران در توجه و اهتمام به نقش زنان نام برد.
در اين ملاقات طرفين همچنين درباره همكاري هاي دوجانبه ، منطقه اي و بين المللي بحث و تبادل نظر كردند.

خبرگزاری ایرنابهاي نفت دربازارهاي جهان پايين آمد

28mehr89-1


نيويورك-انتشار خبر افزايش نرخ بهره هاي بانكي در چين, روز سه شنبه قيمت نفت در بازار نيويورك را نزديك به دو درصد كاهش داد.
بنابرگزارش مركز مبادلات تجاري نيويورك,ارزش پايه نفت خام درنخستين ساعات روز سه شنبه در بازار نيويورك با از دست دادن يك دلار و 78 سنت در هر بشكه كه معادل 2 در صدكاهش است به 81 دلار و 38 سنت رسيد.

سرمايه گذاران آمريكايي از اواخر ماه اوت امسال با انتشار خبر اين احتمال كه بانك مركزي آمريكا در نظر دارد پول بيشتري در بازارهاي اين كشور سرازير كند سعي در هرچه بالاتربردن بهاي نفت در بازارها كردند كه همين تلاش خود به پايين آمدن ارزش برابري دلار منجر شد.
اما روز سه شنبه تصميم چين به بالا بردن نرخ بهره هاي بانكي در اين كشور كه براي نخستين بار در 3 سال گذشته صورت مي گيرد باعث بالا رفتن ارزش دلار شدكه همين مساله به نوبه خود سبب شد تا سرمايه گذاران آمريكايي قيمت نفت و همه مشتقات آن از قبيل گازوئيل و مواد سوختي گرما زا را پايين تر بياورند.
«فيل فلين»صاحب نظر و تحليلگر بازار هاي انرژي،تحولات اخير را به اين صورت تحليل كرده است كه تصميم دولت چين به افزايش نرخ بهره'تحرك در بازار نفت را كاهش داده و سبب قدرت گرفتن دلار شد'.
طبق آخرين گزارش ها روز سه شنبه ارزش برابري دلار نسبت به شاخص كلي بهاي ديگر ارزها،يك و 34 صدم درصد افزايش يافت و در مقابل بهاي سهام در بازار نيويورك به گونه اي محسوس پايين آمد.

خبرگزاری ایرناهفتمين اجلاس سرمايه گذاري چين و ' آ سه آن ' گشايش يافت

28mehr89-2


پكن - هفتمين اجلاس سرمايه گذاري و تجارت چين و كشورهاي اتحاديه آسياي جنوب شرقي ( آ سه آن) روز سه شنبه در چين گشايش يافت.
به گزارش تلويزيون مركزي چين ، اين اجلاس با هدف يافتن راه هاي گسترش همكاري هاي اقتصادي چين و اعضاي آ سه آن درشهر ' نن نينگ ' در جنوب چين برپا شده است.

' جيا چينگ لين ' رييس كنفرانس مشورت سياسي خلق چين در مراسم افتتاحيه اين اجلاس گفت : چين و آ سه آن ظرفيت هاي زيادي براي توسعه همكاري هاي اقتصادي و سرمايه گذاري و تجاري دارند.
شماري از مقام هاي ارشد ، صاحبان موسسات تجاري و محققان چين و 10 كشور عضو آ سه آن در اين اجلاس حضور يافته اند.
همچنين امروز با حضور ' جيا چينگ لين ' هفتمين اكسپو چين و آ سه آن در همين شهر گشايش يافت.
اين اولين بار از زمان ايجاد منطقه تجارت آزاد چين و آ سه آن در اول ژانويه سال 2010 است كه اجلاس سران سرمايه گذاري چين و آ سه آن در چين برگزار مي شود.
اين منطقه سومين منطقه بزرگ تجارت آزاد جهان است.

خبرگزاری ایرنا
سومين همايش حقوق بشر پكن گشايش يافت

28mehr89-3


پكن - سومين همايش حقوق بشر پكن روز سه شنبه با حضور شماري از مقام ها و كارشناسان چيني و خارجي در پايتخت چين برگزار شد.

به گزارش ايرنا ، همايش امسال با موضوع ' حقوق بشر و توسعه و دوباره انديشي مفاهيم و تعيين رهيافت ها ' برپا شد.

نزديك به 100 مقام و كارشناس حقوق بشر از حدود 28 كشور جهان و همچنين مناطق هنگ كنگ ، ماكائو و تايوان ، سازمان هايبين المللي از جمله سازمان ملل در همايش سال جاري در پكن شركت كردند.
اين همايش با همت انجمن مطالعات حقوق بشر چين و با حضور ' وانگ چن ' رييس اداره اطلاع رساني دولت چين تشكيل شد.
وي در مراسم گشايش همايش گفت : دولت چين سعي كرده است همكاري در عرصه حقوق بشر را براي پيشبرد حقوق بشر در جهان با كشورهاي ديگر تقويت كند.
وي افزود : مردم چين همواره به دنبال تعميق اين همكاري ها بوده اند تا در سايه اين مشاركت و همكاري ، جهان مملو از صلح و آرامش باشد .
' وانگ ' با اشاره به بحران هاي اخير مالي و بانكي در جهان گفت : امروز مهم است كه كارشناسان از سراسر جهان بيشتر از قبل بر روي مشتركات و راه هاي حل اختلافات تمركز كنند.
وي گفت : بايد به حقوق بشر كشورهاي ديگر و راهكارهاي آنها احترام گذارد و با روش هاي علمي به توسعه حقوق بشر مساعدت و از حقوق انساني حراست كرد.
ثبت ركورد جديد بازديد‌كنندگان از اكسپوي شانگهاي

28mehr89-4


اكسپوي شانگهاي با ثبت ركوردي جديد در يك روز ميزبان نزديك به يك ميليون بازديد‌كننده بود.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اكسپوي شانگهاي با ميزباني از نزديك به يك ميليون بازديد‌كننده در صد و شصت و نهمين روز برگزاري‌اش ركورد جديدي در جذب بازديد كننده در تاريخ برگزاري نمايشگاه‌هاي اكسپو در دوره‌هاي مختلف ثبت كرد.
به گزارش شينهوا، اكسپوي شانگهاي در روز شنبه، 16 اكتبر، ميزبان نزديك به يك ميليون بازديد‌كننده بوده كه اين امر ترافيك شديد در مسيرهاي منتهي به محل برگزاري اكسپو را درپي داشت.
كمتر از دو هفته قبل نيز تعداد بازديد‌كنندگان اكسپوي جهاني شانگهاي كه از مدت‌ها قبل در اين شهر در حال برگزاري است از مرز 60 ميليون تن گذشت اين در حالي است كه بخش اعظم بازديد‌كنندگان از اكسپوي شانگهاي در قالب تورهاي ويژه «هفته‌ي ملي گردشگري چين» و مابقي نيز با تهيه بليت‌هاي ويژه‌ي بازديد روزانه و بازديد شبانه از اين نمايشگاه بين‌المللي ديدن كرده‌اند.
در حدود سه ماه قبل نيز در شرايطي كه برگزاري اكسپوي شانگهاي رشد 15 تا 20 درصدي گردشگران شهر شانگهاي را در پي داشت، مسوولان اين شهر اعلام كردند كه قصد دارند تا با برگزاري تورهاي ويژه گردشگران بيشتري را در ماه سپتامبر جذب شانگهاي كنند.
مبدأ بيشتر تورهاي شهر شانگهاي، كشورهاي ژاپن و كره جنوبي هستند هرچند كه براي جذب گردشگر از كشورهاي اروپايي و عربي نيز برنامه‌ريزي شده است.
كشورهاي مختلف، تلاش‌هاي زيادي را در جهت حضور پررنگ در اين نمايشگاه كه برگزاري آن شش‌ماه به طول مي‌انجامد، انجام داده‌اند.
از آن‌جا كه موضوع اكسپوي شانگهاي «شهر بهتر، زندگي بهتر» بوده و حتا در احداث غرفه‌ها نيز به مسايل زيست‌محيطي و استفاده از انرژي‌هاي پاك توجه شده، سازمان‌هاي حامي محيط زيست نيز حضور چشم‌گيري در اين نمايشگاه دارند.
به گزارش ايسنا، ايران نيز در اين نمايشگاه بين‌المللي حضور دارد. حميد شاه آبادي، معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اكسپوي 2010 شانگهاي چين را فرصت مناسبي براي تعامل و تبادل فرهنگي هنري كشورمان با ديگر كشورها دانسته است.
معاون هنري وزارت ارشاد و رييس كميته فرهنگ، هنر و دفاع مقدس اكسپوي 2010 شانگهاي چين پيشتر درباره اين نمايشگاه گفت: اين اكسپو فرصت و امكان مناسبي براي معرفي فرهنگ و هنر كشورمان و ظرفيت‌ها و قابليت‌هاي هنر و هنرمندان امروز است.
وي افزود: معرفي انديشمندان و مشاهير پيشين و معاصر مي‌تواند در بستر اين اكسپو صورت گيرد.
شاه‌آبادي تأكيد كرد: ارائه آثاري كه برگرفته از فرهنگ و تاريخ ايراني اسلامي و ارزش‌هاي بومي است مانند نقالي و پرده‌خواني و موسيقي‌هاي ايراني و نواحي مي‌تواند نقش مؤثري در معرفي فرهنگ و هنر ايران داشته باشد.
با اين حال كامران شاهين‌فر، دبير جامعه مهندسان معمار با بيان اين كه اكسپوي شانگهاي چين يكي از بزرگ‌ترين نمايشگاه‌هاي جهاني است كه نمادي از پيشرفت‌هاي هريك از كشورهاي دعوت شده به آن مطرح مي‌شود گفت: از اين جهت بايد كاري خاص در آن ارايه گردد.
وي درباره‌ي حضور نمايندگان معماري در اكسپوي شانگهاي چين و چيدمان غرفه‌ي ايران بيان كرد: اين نمايشگاه بين‌المللي و معتبر همچون اكسپوهاي مونترال، ژاپن و غيره هر چندسال يكبار در يكي از نقاط دنيا تدارك مي‌شود و نمادي از پيشرفت‌هاي كشورهاي شركت‌كننده محسوب مي‌شود.

خبرگزاری اسینا


آقازاده چینی رئيس‌جمهوری آينده چين مي‌شود

«شی جینپینگ»، معاون رئیس‌جمهوری چین كه توانایی‌های مدیریتی خود را از طریق مسئولیت‌های اجرایی برگزاری مسابقات المپیک سال ٢٠٠٨ در پکن نشان داده احتمالا كانديداي جایگزینی «هو جینتائو»، رئیس‌جمهوری كنوني چین است.

28mehr89-5
ایلنا: «شی جینپینگ»، معاون رئیس‌جمهوری چین كه دوشنبه به پست کلیدی کمیسر نظامی مرکزی منصوب شد، احتمالا برای سمت ریاست‌جمهوری این کشور آماده مي‌شود.
به گزارش ايلنا به نقل از آسوشيتدپرس، شی متعلق به گروه سیاستمداران چین موسوم به «آقازاده‌ها» یا فرزندان مقام‌هاي قدرتمند کشور است. وي که ٥٧ ساله است فرزند یک قهرمان انقلابی سیاسی است که پیش از اين معاون نخست‌وزیر و رئیس قوه مقننه چین بود.
شی جینپینگ در سال ١٩٧٤ ميلادي به حزب کمونیست پیوست و در دانشگاه صاحب نام «سینگوا» در پکن مشغول به تحصیل شد. وي سپس با گرفتن پست‌هایی در استان‌های «فوجیان» و «ژجیانگ»، استان‌های اقتصادی کلیدی چین و سپس ریاست کمیته شهرداری شانگهای در سال ٢٠٠٧ ميلادي از پله‌های ترقی سیاسی در این کشور بالا رفت.
شی سپس در سال ٢٠٠٧ به عضویت کمیته نه نفره حزب پیوست و در سال ٢٠٠٨ ميلادي معاون ریاست‌جمهوری چین شد.
شی جینپینگ توانایی‌های مدیریتی خود را از طریق مسئولیت‌های اجرایی نهایی برای آمادگی برگزاری مسابقات المپیک سال ٢٠٠٨ در پکن، نشان داد.
بنا بر اين گزارش، شی جینپینگ با انتصاب به سمت جدید کمیسر نظامی مرکزی چین که بر عملکرد ارتش این کشور در خارج نظارت دارد، به عنوان کاندیدای محتمل برای جایگزینی «هو جینتائو»، رئیس‌جمهوری كنوني چین است که در اوائل سال ٢٠١٣ ميلادي از ریاست‌جمهوری بازنشسته خواهد شد.

خبرگزاری ایلناافزايش سريع ارزش يوان موقتي است

28mehr89-6


•    خبرگزاري فارس : استاد آكادمي علوم اجتماعي چين تاكيد كرد: افزايش سريع ارزش يوان چين در برابر دلار آمريكا طي هفته هاي اخير موقتي خواهد بود .
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از رويترز، وانگ جون تصريح كرد: با افزايش مازاد تجاري چين طي ماههاي آينده روند صعودي ارزش يوان در برابر دلار متوقف خواهد شد .

ارزش يوان چين كه در 23 ماه گذشته در برابر دلار ثابت بوده سرانجام از ماه ژوئن افزايش يافت و تا كنون 2.8 درصد رشد داشته است .
وي افزود: چين نبايد و نمي تواند در برابر فشارهاي خارجي براي افزايش ارزش يوان تسليم شود. اگر مقامهاي چيني در برابر فشار مشترك آمريكا و چين براي افزايش ارزش يوان تسليم شوند اين مساله بدان معناست كه پكن اتهامات غرب مبني بر دستكاري در نرخ ارز را پذيرفته است .
قرار است كنگره آمريكا پس از برگزاري انتخابات ميان دوره اي در دوم نوامبر در خصوص طرح پيشنهادي افزايش تحريم هاي تجاري بر ضد چين تصميم گيري كند .
مازاد تجاري چين طي ماه سپتامبر به 16.9 ميليارد دلار رسيد كه اين پايين ترين رقم در 5 ماه گذشته به شمار مي رود .
وي در پايان گفت افزايش سريع ارزش يوان به ضرر صادر كنندگان چيني خواهد بود .

خبرگزاری فارس

كشورهاي در حال توسعه بازنده كاهش ارزش دلار

28mehr89-7


خبرگزاري فارس : مركز تحقيقات اقتصادي چين در تازه ترين گزارش خود پيش بيني كرد: رشد اقتصادي اين كشور در سال 2011 به بيش از 9 درصد خواهد رسيد.
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از بلومبرگ، ليو شيجين معاون مركز تحقيقات اقتصادي چين تاكيد كرد: رشد اقتصادي اين كشور در سال 2010 به 10 درصد و سال آينده به 9 درصد خواهد رسيد .

وي تصريح كرد: رشد اقتصادي چين طي 3 تا 5 سال آينده روندي متعادل تر نسبت به سالهاي اخير خواهد داشت .
افزايش هزينه نيروي كار و مازاد نقدينگي در بازار پولي مهم‌ترين چالشهاي اقتصاد چين طي سالهاي آينده خواهد بود .
بر اساس اين گزارش رشد اقتصادي چين طي سه ماه دوم امسال به 10.3 درصد رسيد و در سه ماه نخست امسال اين رقم به بيش از 11.9 درصد رسيده بود .
نرخ رشد اقتصادي فعلي براي چين بسيار بالا است و كاهش نسبي اين نرخ تاثير منفي بر عملكرد اقتصادي اين كشور نخواهد داشت .
وي در ادامه ضمن انتقاد شديد از سياستهاي فدرال رزرو آمريكا گفت: ادامه اجراي سياستهاي تسهيل پولي در آمريكا و كاهش ارزش دلار تاثير منفي زيادي بر اقتصاد كشورهاي در حال توسعه خواهد داشت .

خبرگزاری فارس