گزیده اخبار مرتبط با چین مورخ 29 مهر ماه 1389

گشايش نمايشگاه تجاري و اقتصادي چين و آ‌سه‌آن

هفتمين نمايشگاه چين و مجمع کشورهاي جنوب شرق آسيا(آ‌سه‌آن) در چين گشايش يافت.
به گزارش ايسنا، اين نمايشگاه پنج روزه نخستين نمايشگاه چين و آسه‌آن پس از تاسيس منطقه آزاد تجاري ميان دو طرف است و از اين رو، تجارت خدمات به عنوان موضوعي جديد در اين نمايشگاه مطرح خواهد شد.
گفته شده است که علاوه بر آن به منظور معرفي مارک‌هاي بيشتري از کشورهاي آسه‌آن به بازار چين، نقاط خاصي در محل اين نمايشگاه به نمايش مارک‌هاي مختلف در زمينه مواد غذايي و مبلمان کشورهاي آسه‌آن اختصاص داده خواهد شد.
به گزارش راديو چين، همچنين، در حاشيه اين نمايشگاه، هفتمين همايش بازرگاني و سرمايه‌گذاري چين و آسه‌آن برگزار خواهد شد.

خبرگزاری ایرناچيني‌ها اكسپوي 2020 را هم مي‌خواهند!

29mehr89


بر اساس بررسي‌هاي ميداني انجام شده حدود 60 درصد از بازديدكنندگان از نمايشگاه اكسپوي شانگهاي 2020 خواستار اين هستند كه چين مجددا ميزباني اين نمايشگاه بر عهده بگيرد.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بر اساس بررسي‌هاي‌ انجام شده از سوي شركت تاچ‌مديا در شانگهاي حدود 60 درصد از 130 هزار نفر نمونه‌برداري شده از بين بازديدكنندگان نمايشگاه اكسپوي شانگهاي 2010 اميدوار هستند اين نمايشگاه بار ديگر در يكي از شهرهاي چين برگزار شود.
وانگ ژيائوهوي ـ يكي از بازديدكنندگان نمايشگاه اكسپو ـ كه از استان هبي به شانگهاي آمده در اين باره گفت: ارائه دستاوردها از سوي ملل مختلف در نمايشگاه اكسپوي شانگهاي 2010 نام شانگهاي را در سطح جهاني مطرح كرده و بسياري از كشورها در نمايشگاه امسال اقدام به ارائه نوآوري‌هاي خود كرده و معرفي اقتصادشان پرداخته‌اند.
برگزاركنندگان اكسپو همچنين متوجه شده‌اند كه نمايشگاه شانگهاي باعث شده تا بازديدكنندگان خارجي به ديگر شهرهاي چين نيز سفر كرده و با اين كشور بيشتر آشنا شوند.
رسانه‌هاي محلي چين گزارش دادند كه شهر گوانگژو قصد دارد براي ميزباني اكسپوي سال 2020 اعلام آمادگي كند.
در همين حال برخي از بازديدكنندگان حدس مي‌زنند كه انتخاب ميزبان 2020 فقط منحصر به شهرهاي بزرگ چين مانند پكن و گوانگژو نشود.
به گزارش چاينا ديلي، در همين حال آمريكا نيز براي گرفتن ميزباني اكسپوي سال 2020 در تلاش است. اكسپو سال 2015 طبق برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده در ميلان ايتاليا برگزار خواهد شد.
تايلند نيز كشور ديگري است كه گفته مي‌شود براي كسب ميزباني اكسپوي سال 2020 تلاش زيادي مي‌كند.

خبرگزاری ایسنابايد توليد خود را به برزيل، چين، روسيه و هند منتقل كنيم

29mehr89-1


پژوسيتروئن پيش‌بيني قبلي خود درباره وضعيت درآمد اين شركت در سال جاري ميلادي را بهبود بخشيد.
به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بزرگترين خودروساز فرانسه پيش‌بيني كرده كه فروشش در بازارهاي چين و آمريكاي لاتين امسال بيش از پيش‌بيني‌هاي قبلي افزايش يابد. همچنين برآورد مي‌شود كه فروش اين شركت در اروپا كمتر از برآوردهاي قبلي با كاهش مواجه شود.
پژوسيتروئن دومين خودروساز بزرگ اروپا بعد از فولكس‌واگن است اين شركت برآورد كرده كه درآمد عملياتي‌اش امسال از مرز 2.1 ميليون دلار معادل 1.5 ميليارد يورو فراتر رود.
فروش پژو در سه ماهه سوم امسال با افزايش 10.3 درصدي به 13 ميليارد يورو رسيد.
به گزارش فايننشيال تايمز، فيليپ وارين - مدير ارشد پژوسيتروئن - در اين باره گفت:‌ گروه قصد دارد تا مي‌تواند توليد خود را در اروپا به كشورهاي برزيل، چين، روسيه و هند منتقل كند.


خبرگزاری ایسنا

قيمت جهاني طلا 30 دلار كاهش يافت

29mehr89-2


خبرگزاري فارس: به دنبال افزايش نرخ بهره بانكي در چين و افزايش ارزش دلار قيمت جهاني طلا با كاهش 30 دلاري از روز گذشته به 1339 دلار در هر اونس رسيد.

به گزارش گروه اقتصاد بين الملل فارس، قيمت جهاني طلا با كاهش شديد از روز گذشته به كمتر از 1339 دلار در هر اونس رسيد.

در حالي كه طي روز سه شنبه هر اونس طلا در بازارهاي جهاني در برابر 1369 دلار معامله مي شد اين رقم به يك باره كاهش يافت و به 1335 دلار در هر اونس رسيد.
با اين حال در روز چهارشنبه اين رقم اندكي افزايش يافت و بر اساس گزارش پايگاه اينترنتي كيتكو در حال حاضر هر اونس طلا در برابر 1339 دلار در بازارهاي جهاني معامله مي شود.
بدين ترتيب قيمت طلا از روز گذشته تاكنون با كاهش 30 دلاري معادل سه درصدي مواجه شده است.
قيمت طلا پس از آن كاهش يافت كه دولت چين در اقدامي غيرمنتظره نرخ بهره بانكي در اين كشور را افزايش داد كه در نتيجه آن ارزش دلار كه روندي نزولي را طي مي كرد با افزايش قابل توجه مواجه شد.
اين براي نخستين بار طي سه سال گذشته است كه بانك مركزي چين به افزايش نرخ بهره اقدام كرده است. اين قدام با هدف كنترل تورم و كاهش نقدينگي انجام شده است.
در حال حاضر هر يورو در برابر 1.3785 دلار معامله مي شود كه اين رقم افزايش دو سنتي ارزش دلار طي دو روز گذشته را نشان مي دهد.
به عقيده تحليلگران بين المللي بازار طلا در كوتاه مدت تحت فشار قرار خواهد داشت زيرا سرمايه گذاران از اين بازار به سمت خريد دلار متمايل مي شوند.
يك تحليلگر در اين زمينه به رويترز گفت ممكن است با كاهش قيمت طلا تا 1300 دلار در هر اونس مواجه شويم.

خبرگزاری فارس

آمريكا بحث ارزش پول چين را به اجلاس گروه 20 مي كشاند

نيويورك - آمريكا وعده داد كه بحث ضرورت افزايش ارزش يوان واحد پول چين را به اجلاس گروه 20 در كره جنوبي بكشاند.

29mehr89-3
دولت آمريكا كه از جلوگيري از بحران اقتصادي كنوني ناتوان شده , در تبليغاتي گسترش پايين بودن ارزش يوان را عامل دستكم بخشي از اقتصاد نابسامان خود مي داند و مي گويد كه اگر چين ارزش پول خود را افزايش دهد هزاران شغل در آمريكا ايجاد مي شود و محصولات آمريكايي قدرت ورود به بازار چين و رقابت با محصولات چيني را پيدا مي كنند.
در همين چارچوب دولت آمريكا وزير خزانه داري و رييس بانك مركزي خود را راهي كره جنوبي كرده است.
يكي از مقامات ارشد وزارت خزانه داري روز چهارشنبه گفت موضوع ارز مي تواند محور اصلي در ديداري باشد كه قرار است مقامات مالي گروه 20 طي اواخر هفته جاري در كره جنوبي برگزار كنند.
به گفته همان مقام ، براي اقتصاد جهاني بد است كه كشورهاي اصلي ارزش ارز رايج خود را نامتعادل نگاه دارند.

خبرگزاری ایرنا

دادستان كل كشور وارد پكن شد

پكن - حجت الاسلام و المسلمين ' غلامحسين محسني اژه اي ' دادستان كل كشور روز پنجشنبه براي شركت در اجلاس دادستان هاي كشورهاي عضو سازمان همكاري شانگهاي وارد پكن شد.

29mehr89-4


به گزارش ايرنا ، دادستان كل كشور در بدو ورود به فرودگاه بين المللي پكن مورد استقبال ' مهدي صفري ' سفير ايران در چين و شماري از مسوولان دادستاني چين قرار گرفت.

هشتمين اجلاس دادستان هاي كشورهاي عضو و ناظر سازمان همكاري شانگهاي فردا ( جمعه ) در شهر ' شيامن ' در استان فوجيان در جنوب چين آغاز مي شود.
در اجلاس دادستان‌هاي سازمان همكاري شانگهاي درباره همكاري‌هاي حقوقي وقضايي بين دادستان‌هاي كل در امر مبارزه با تروريسم، افراط گرايي، مواد مخدر و مبارزه با جرايم سازمان يافته و تحكيم همكاري‌ها و تبادل اطلاعات بين دادستاني‌ها در زمينه هاي يادشده بحث و تبادل نظر خواهد شد.
ديدارهاي سالانه دادستان‌هاي سازمان همكاري شانگهاي در چارچوب يك اجلاس ، يك روش عملي در راستاي اجراي تصميمات سران كشورهاي عضو سازمان همكاري شانگهاي براي رشد و تحكيم همكاري‌هاي حقوقي در زمينه مبارزه با تروريسم و جنايات سازمان يافته است.
قرار است در پايان اين نشست بيانيه اي منتشر شود.
دادستان كل كشور ساعتي پس از ورود به شهر پكن ؛ عازم شهر ' شيامن ' محل برگزاري اجلاس دادستان هاي سازمان همكاري شانگهاي شد.
حجت الاسلام محسني اژه اي قرار است در اين سفر كه تا يكشنبه آينده به طول خواهد انجاميد ، علاوه بر شركت در اجلاس يادشده با شماري از همتايان خود در حاشيه اين نشست ديدار و درباره مسائل دوجانبه و همكاري هاي قضايي بحث و تبادل نظر كند.
سازمان همكاري هاي شانگهاي كه در سال 2001 ميلادي تاسيس شد يك سازمان امنيتي - اقتصادي است كه كشورهاي چين، روسيه، تاجيكستان، قزاقستان، قرقيزستان و ازبكستان اعضاي دائمي آن و كشورهاي ايران، هند، پاكستان و مغولستان اعضاي ناظر اين سازمان هستند.


خبرگزاری ایرنا