سرمایه گذاری 25 میلیارد دلاری چین در کشورهای کمربند و جاده تا پایان سال 2020

به گزارش بانک بازرگانی AG دومین بانک بزرگ اروپایی به لحاظ دارایی پیش بینی می شود سرمایه گذاری مستقیم چین تا پایان سال 2020  در کشورها و مناطقی که بخشی از ابتکار یک کمربند – یک راه هستند به 25 میلیارد دلار برسد که نسبت به سال 2014 شاهد رشد 100 درصدی است.
ابتکار یک کمربند - یک راه به تعریف مجدد ادغام و تملیک های خارجی چین ، 450 معامله تملیکی در غرب اروپا طی سال های 2017 – 2016 و 300 معامله در 74 کشور و منطقه جز این ابتکار در بازه مشابه پرداخته است . حجم کل معاملات این بازه به ترتیب به 120 میلیارد دلار و 60 میلیارد دلار رسید.
تعداد معاملات ادغام و تملیک در غرب اروپا در سال 2017 نسبت به سال گذشته با 18 درصد کاهش همراه بود. معاملات کشورها و مناطق ابتکار یک کمربند – یک راه در بازه مشابه 8 درصد رشد داشت.
برآورد می شود این معاملات بین چین و غرب اروپا در سال های آینده افزایش یابد مخصوصاً در شرایطی که در حال حاضر آمریکا کشور چالش برانگیزی برای شرکت های چین محسوب می شود و شرکت های اروپایی بااستفاده از امتیازات این اتفاق و حضور در این ابتکار بهره مند خواهند شد.
به گفته رولاند بوم عضو هیات مدیره بانک بازرگانی AG چین ، برای ما چین مهم ترین بازار بین الملل است. بسیاری از ارباب رجوعان ما علاقه مند به رویدادهای چین و حمایت از این ابتکار هستند.
به گفته وی این ابتکار موجب نزدیکی هر چه بیشتر آسیا و اروپا خواهد شد. همچنین شناخت چین و آلمان نسبت به هم و شناسایی پتانسیل های همکای های آینده را تکمیل می کند .
به گفته وی ما بر این باوریم که ابتکار یک کمربند – یک راه فرصت ورود به جهان بیرونی را برای شرکت های چینی فراهم می آورد که پیش از این به لحاظ دارایی و فناوری معروف نبودند اما خدمات و محصولات با کیفیت ارائه می دهند.
طبق بانک بازرگانی AG در حال حاضر چین بزرگ ترین تامین کننده تلفن همراه در بسیاری از کشورها از جمله جنوب صحرای آفریقا است و در سطح جهان به دلیل ورود و تکامل برندهایی با کیفیتی چون هوآوی و شیائومی نقش آفرینی می کند.
در ژانویه 2017 گروه سیریو فارما چین تولیدکننده پیشگام سافت ژل اروپایی به دلیل ظرفیت تولید شرکت چینی  ارزش بیشتری برای مشتریان اروپایی قائل شد .
به گفته بوم ، تکامل شرکت های چینی از قطب تولید قطعات و کالاهای کم قیمت برای برندهای چند ملیتی از جمله اپل و نایک به سوی تولیدکننده کالاهای باکیفیت به دلیل همکاری های ادغام و تملیک در منطقه کمربند و جاده بوده است.
بانک بازرگانی در خصوص اهداف ادغام و تملیک منطقه ای به ایجاد تمایز بین تملیک های فناوری محور اروپایی از جمله تملیک Pirelli توسط ChemChina ، پروژه های انرژی و زیرساختی در مرکز ، جنوب ، اسیای شرقی و آفریقا اشاره کرد.
شرکت های چینی نیز به دنبال فرصت هایی در سایر کشورها و مناطق کمربند و جاده هستند که دارای جمعیت روبه رشد هستند اما دارای زیرساخت ضعیف و توسعه نیافته چون هند و ویتنام و تایلند می باشند.
به گفته بوم ما به دلیل اشتراک فناوری ، ایده ، بازگشایی بازار شاهد انجام معاملات ادغام و تملیک در کشورهای مجاور کمربند و جاده هستیم . ما نسبت به آینده خوشبین هستیم .
منبع : چاینادیلی