مزایای سیاست گشایش در شانگهای

شانگهای در راستای دستور دولت مرکزی در خصوص گشایش بیشتر به پیشرفت های خوبی دست یافته است و تاثیر خوبی بر بخش فاینانس و علاقه مندی سرمایه گذاران خارجی از خود برجای گذاشته است. 32 بخش از 100 سیاست گشایش شهرداری شانگهای بر بخش مالی معطوف است که مشابه سیاست های اعلامی یی گانگ رئیس Bank of China می باشد. بخش بانکداری ، بورس و اوراق بهادار و بیمه نیز در این سیاست ها لحاظ شده اند .

مسئولان محلی به تسریع آغاز پروژه های گشایش در شانگهای پرداخته اند . تاکنون 23 پروژه در بخش فاینانس برای تایید به شورای دولتی و قانونگذاران ارائه شده است که 9 مورد آن ها تایید و آغاز شده اند.

بیمه ICBC-AXA Life بزرگ ترین گروه بیمه جهان با اقلیت سهام مجوز احداث شرکت مدیریت دارایی در شانگهای را کسب کرد. بانکBMCE  مراکش یکی از شرکت کنندگان ابتکار یک کمربند – یک راه مجوز تاسیس شعبه در شانگهای را دریافت کرد.

به گفته وو چین رئیس دپارتمان تجاری بانک های خارجی در شعبه کمیسیون قانونگذاری بانکداری چین در شهر شانگهای ، زمان تایید برخی از اقدامات جدید بانک های خارجی در شانگهای از 3 ماه به 3 هفته کاهش یافته است.

قراردادهای آتی نفت خام بر پایه یوان که از 26 مارس در شانگهای آغاز شد بیشترین حجم معاملات در آسیا و همچنین سومین معامله بزرگ جهان تبدیل شد. مجموعاً 52 مشتری از سراسر جهان در تجارت چنین قراردادهایی شرکت کردند.

علیرغم نابسامانی های اقتصادی جهان همچنان علاقمندی سرمایه گذاران خارجی نسبت به شانگهای پابرجاست. طبق اداره آمار شانگهای قراردادهای سرمایه گذاری خارجی منعقده جدید در شانگهای با رشد 18/1 درصدی در نیمه نخست سال به 21/5 میلیارد دلار رسید که 8/6 میلیارد دلار آن دریافت شده است.

سرمایه گذاری های خارجی بزرگ در شانگهای ثبات خود را حفظ کرده اند . سرمایه گذاری هنگ کنگ و سنگاپور در نیمه نخست سال به ترتیب 22/2 درصد و 35/6 درصد افزایش یافت. سرمایه گذاری کشورهای اروپایی از جمله آلمان و هلند 42/2 درصد افزایش یافت. سرمایه گذاری شرکت های آمریکایی در شانگهای علیرغم اختلافات تجاری چین – آمریکا تنها 1/7 درصد کاهش یافت.

شرکت های خارجی به تاسیس شعبه در شانگهای علاقمند هستند. 17 شعبه چندملیتی داخلی در نیمه نخست سال در شانگهای تاسیس شد که 7 مورد آن ها شعب آسیا – اقیانوسیه هستند . مجموع شعب چندملیتی داخلی در شانگهای به 642 مورد رسید .

ظرفیت تحقیق و توسعه شانگهای نیز قابل توجه است . 8 مرکز تحقیق و توسعه شرکت های های چندملیتی جدید در نیمه نخست سال در این شهر افتتاح شدند که تعداد این مراکز به 434 مورد رسید.

منبع : چاینادیلی