معاون وزیر صنعت: بسته تامین نقدینگی صنایع کوچک به هیئت دولت می‌رود/راه‌اندازی واحدهای تولیدی تعطیل شده با ممنوعیت واردات

معاون وزیر صنعت با بیان اینکه ۴۸ درصد اشتغال در اختیار صنایع کوچک و متوسط است، گفت: بسته‌ای از سوی وزارت صنعت برای تامین نقدینگی این بخش به هیئت دولت می‌رود.

صادق نجفی امروز در نشست خبری با اشاره به دستور وزیر صنعت برای حل مشکل نقدینگی صنایع کوچک و متوسط در شرایط جدید ارزی گفت: در شرایط جدید ارزی ممکن است مشکلاتی برای این دسته ایجاد شود لذا وزیر صنعت شب گذشته دستور دادند تا بسته‌ای با موضوع تامین نقدینگی حمایت از صنایع کوچک و متوسط آماده شود تا این بسته از طریق مقام وزارت و برای طرح در دولت و اخذ مصوبه به دولت ارایه شود.

معاون وزیر افزود: 48 درصد اشتغال در اختیار صنایع کوچک و متوسط است.

رییس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی بیان داشت: راه اندازی مجدد صنایع کوچک در حال پیگیری است و 230 واحد صنعتی از ابتدای امسال با اشتغال 4 هزار نفر به چرخه تولید برگشته اند.

نجفی اظهار داشت: در حال حاضر بیش از یک میلیون اشتغال در 800 شهرک فعال کشور در جریان است و پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری در حمایت از صنایع کوچک و متوسط و سیاست‌های  رئیس جمهور و استراتژی‌های وزیر صنعت، تاکید ویژه‌ای بر حمایت از  صنایع کوچک و متوسط  وجود دارد و امروز راه نجات ما در حوزه اشتغال همین صنایع کوچک و متوسط است.

معاون وزیر اظهار داشت: با بسیاری از کشورها مثل کره‌جنوبی، آلمان، و ایتالیا ارتباطات خوبی داشته‌ایم و 120 نفر در حوزه صنایع کوچک در آلمان آموزش دیده‌اند.

معاون وزیر با اشاره به نشست با کره جنوبی در آینده نزدیک برای برقراری روابط صنایع کوچک دو کشور گفت: دفتر  فرش در شانگهای چین و دفتر خشکبار در گوانجگو راه‌اندازی شده است .

وی  افزود: در نشست با کنسولگری‌ها همچنین مزیت‌‌های مختلف  مطرح شده و در حوزه خارج از کشور سیاست دولت برای برقراری ارتباطات اقتصادی با کشورها ورود از طریق صنایع کوچک و متوسط است.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اظهار داشت: سازمان صنایع کوچک تمهیداتی در نظر گرفته تا با هماهنگی وزیر صنعت و بانک مرکزی مبلغ 200 میلیارد تومان به صنایع تزریق شود و در مجموع 4 هزار میلیارد تومان تسهیلات با درصدهای پایین‌تر در اختیار صنایع کوچک و متوسط قرار گیرد.

وی تصریح کرد : طی مذاکره با  بانک‌های مختلف مقرر شده  صنایع کوچک در اولویت کار باشد و بخشی از رسته‌های صنعتی مثل نساجی را نیز در اولویت ویژه قرار دادیم.

نجفی در ادامه با اشاره به ممنوعیت واردات 1339 قلم کالا برای حمایت از تولید داخل، افزود: اخیرا هم تعدادی دیگری ممنوع شده و به دنبال این ممنوعیت واحدهای تولیدی ما در حال راه‌اندازی مجدد است و  طی 4 ماه گذشته حدود 340 واحد در داخل شهرک های صنعتی که تاکنون تعطیل  بوده‌اند  راه اندازی شدند.

وی همچنین به توافق با سازمان توسعه تجارت در زمینه در اختیارقرار دادن بخشی از مشوق‌های صادراتی اشاره کرد و گفت : بخشی از مشوق‌ها در اختیار صنایع کوچک قرار می گیرد و در این زمینه اسامی 120 واحد صنعتی کوچک که صادرات داشته اند برای اخذ مشوق صادراتی در اختیارسازمان توسعه تجارت قرار گرفت .

* تسهیلات ویژه به سرمایه‌گذاران در شهرک‌های صنعتی

نجفی اظهار داشت: به مناسبت هفته دولت اعلام کرده‌‌ایم که سرمایه‌گذاران در شهرک‌های صنعتی فقط می‌توانند با 5 درصد پرداخت هزینه زمین اقدام کنند و بقیه در اقساط 60 ماهه از آنها دریافت می‌شود که حتی در مورد استارت‌آپ‌ها 90 درصد مشوق خواهیم داد و همچنین تصویب شد جرایمی که کارآفرینان از بابت زمین به سازمان شهرک‌ها دارند 80 درصد شامل بخشودگی شود و مصوبه گرفتیم که هیچ بانکی حق تعطیل کردن صنایع کوچک را به دلیل بدهی ندارد و وزیر بخشنامه کرد تا اگر واحدهای کوچک و متوسط در زمان ثبت سفارش چک برگشتی داشته باشند، بانک مانعی برای ثبت سفارش آنها ایجاد نکند.

معاون وزیر صنعت اظهار داشت: تولید ناخالص داخلی کشور بیش از 345 میلیارد دلار است.

نجفی با بیان اینکه آمریکا ستادی با بیش از 300 نفر برای برنامه‌ریز‌های تحریم علیه ایران تشکیل داده است، گفت: در این شرایط ما چرا برنامه‌ریزی نکنیم و از توان کشور خود استفاده نکنیم و باید برای مقابله با این‌ها در کنار صنایع کوچک خود باشیم.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های صنایع کوچک ایران در 21 مرداد در مصلای تهران گفت: این اقدام یک مانور اقتصادی در مقابل تحریم‌ها است و از این طریق می‌توانیم توانایی‌های خود را به همگان نشان دهیم.

معاون وزیر صنعت با اشاره به اینکه دیروز اتحادیه اروپا اطلاعیه صادر کرد که در کنار ایران باقی خواهد ماند، گفت: ما نباید در این شرایط خود را ببازیم و دنیا به آخر نرسیده است. در این دنیا انسان‌ها و کشورهای منفعت طلب وجود دارد بنابراین باید به دنبال راهکار برای حل این مشکلات باشیم.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در مورد جذب سرمایه‌گذاری خارجی گفت: تحریم‌ها بر روی این موضوع تاثیرگذار است اما به هر حال برای مقابل به آن برنامه‌های متعددی وجود دارد.

وی افزود: در چهارماه گذشته در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی متقاضیان زیادی برای سرمایه‌گذاری در شهرهای سقز و بانه وجود داشته است.

نجفی اظهار داشت: از نیمه دوم سال گذشته تاکنون 2.8 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی محقق شده و پیش‌بینی ما این است که از این به بعد به دلیل شرایطی که در مورد ارز اتفاق افتاده است این سرمایه‌گذاری‌ها افزایش یابد.

* منطقه ویژه مرزی بانه اول آبان راه‌اندازی می شود

معاون وزیر صنعت بیان داشت: تا اول آبان ماه منطقه ویژه مرزی بانه قطعا راه‌اندازی می‌شود و هم‌اکنون هم به بیش از 3 تا 4 واحد راه‌اندازی شده است و شهرک میرک در سیستان و بلوچستان در حال راه‌اندازی است و در بندرعباس هم شهرک دریایی به زودی کلنگ‌زنی می‌شود.

وی افزود: برنامه‌ریزی شده تا 10 درصد صنایع کوچک صنایع برون‌گرا شود و در این رابطه همکاری با  چند کشور اروپایی از جمله اتریش، فرانسه و آلمان ، جز برنامه‌های سازمان صنایع کوچک است و حتی درصدی از هزینه‌های برگزاری نمایشگاه‌ها در بخش صنایع کوچک در کشورهای دیگر برگزار می‌شود.

نجفی اظهار داشت: همچنین لایحه حمایت از شرکت‌های مدیریت صادراتی آماده شده و اگر در مجلس مصوب شود بخش زیادی از مشکلات ما حل خواهد شد.

 

فارس