حل اختلاف تجاری:


در روابط قراردادی و معاملات تجاري، ایجاد اختلاف همواره محتمل است، بدون شک هرچه میزان تعاملات تجاری میان دوکشور افزایش می یابد اختلافات تجاری نیز بیشتر بروز پیدا می کنند.افزایش حجم تجارت میان دو کشور ایران وچین در خلال سالهای گذشته نیز باعث شده است که اختلافات تجاری میان شرکتهای دو طرف افزایش روز افرونی یابد.این درحالی است که رعایت برخی از نکات حقوقی و احتیاط در ایجاد ارتباط تجاری با شرکتهای چینی می تواند تا اندازه زیادی بروز اختلافات مزبور را کاهش داده و از صرف وقت و هزینه جلوگیری نماید.در زیر به برخی از نکات مهم و حیاتی در ایجاد ارتباط با شرکتهای چینی اشاره می گردد:
1.قبل از ایجاد ارتباط تجاری باشرکتهای چینی از میزان اعتبار و سابقه فعالیت آنها مطمئن گردید.در این زمینه توضیحات لازم در بخش قبلی داده شده است.
2.درصورت کسب اطمینان از اعتبار شرکت، حتماً با شرکتهای چینی در هرزمینه قرارداد تجاری منعقد نمایید.شایان ذکر است اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در هر زمینه قراردادهای خاص تجاری را ارائه می نماید.
3.در قراردادهای تجاری خود حتماً بند داوری را بگنجانید. در این زمینه نمونه ای از قرارداد فروش و همچنین نمونه بند داوری  که از سوی مرکز داوری اتاق بازرگانی و صنایع ومعادن ایران تهیه شده است قابل دسترسی است.شایان ذکر است نمونه قرارداد ارائه شده صرفاً پیش نویس قرارداد بوده و چارچوب کلی قرارداد فروش را نشان می دهد و جزئیات قرارداد پس از مذاکره و بسته به شرایط طرفین تعیین می شود. پیشنهاد می گردد در این زمینه از مشاورین حقوقی استفاده گردد.
4.تا حدامکان از روش پرداخت T/T (واریز بخشی از مبلغ معامله قبل از دریافت کالا) پرهیز نموده وتلاش نمایید از طریق بانکی و با افتتاح ال سی معامله کنید.
5.در نهایت چنانچه اختلافات تجاری رخ دهد می توانید علاوه بر مراجعه به مرکز داوری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، به مرکز امور حقوقی اتاق بازرگانی بین المللی چین نیز مراجعه نموده و بر اساس مدارک و اسناد ارائه شده مسیرهای قانونی مورد توصیه از سوی کارشناسان و مشاوران این مرکز را طی نمایید.
در این زمینه با ارسال ایمیل به بخش مشاوره حقوقی این مرکز و ارسال مدارک و اسناد مرتبط، مسیر قانونی لازم (مذاکره، میانجی گری، داوری یا طرح دعوا در دادگاه ) با ذکر هزینه آن به شما توصیه خواهد شد.رسیدگی به درخواستها بین یک تا دو هفته کاری بطول می انجامد.
مدارک لازم جهت ارسال عبارتند از :
1.قرارداد تجاری یا پروفورما
2.مستندات لازم در خصوص پرداخت و انتقال وجه
3.مکاتبات صورت گرفته بین دوطرف در خصوص موضوع معامله
4.نام و مشخصات تماس شرکت چینی (ترجیحاً به زبان چینی)
در صورتیکه به هر دلیل دفاتر استانی امکان ارائه خدمات حقوقی لازم را نداشتند توصیه می شود درخواست خود را علاوه بر ایمیل حتماً از طریق فاکس به دفتر مرکزی این شورا و با عنوان مورد اشاره در زیر ارسال فرمایید. شایان ذکر است دفتر مرکزی این شورا قادر به معرفی وکلای خبره در زمینه های مختلف تجارت بین الملل نیز می باشد.
Shi Ying  
Legal Counsel Office
China Council for the Promotion of International Trade/
China Chamber of International Commerce
3-4/ F, CCOIC Building, No.2 Huapichang Hutong,
Xicheng District, Beijing 100035,
P.R. China
Tel: 86 10 82217059
Fax: 86 10 80017082
E-mail: •آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید•
Download Sales Contract FormFigure 1

markaze davari
مراجعه به مركز داوري
در روابط قراردادی و معاملات تجاري، حدوث اختلاف همواره محتمل است. حلّّ و فصل اختلافات در داخل و خارج كشور مستلزم صرف وقت و هزينه و طيّ تشريفات طولاني مطابق قانون آئين دادرسي مدني و ساير مشكلات است. ارجاع اختلافات و دعاوی تجاری به داوری بهترین شیوه حل و فصل آنها  است و مرکز داوری اتاق ایران بموجب قانون بهمین منظور تأسیس و تجهیز گردیده است. استفاده از خدمات داوری این مرکز برای حل و فصل دعاوی و اختلافات، علاوه بر تأمین سلامت، سرعت، دقّت در رسیدگی، موجب صرفه جویی در هزینه ها و خصوصاً حل و فصل موضوع به شیوه تخصّصی نیز می گردد واز هر نظر بنفع طرفین است.

مطابق ماده 454 قانون آئين دادرسي مدني: "كليه اشخاصي كه اهليت اقامه دعوا دارند مي توانند با تراضي يكديگر منازعه و اختلاف خود را خواه در دادگاها طرح شده يا نشده باشد و در صورت طرح در هرمرحله اي از رسيدگي باشد، به داوري يك يا چند نفر ارجاع دهند." در قانون داوري تجاري بين المللي مصوب 1376 مقررات مربوط به داوري در دعاوي تجاري پيش بيني شده است. به موجب اين قانون مفهوم داوري سازماني براي نخستين بار رسماً وارد نظام حقوقي ايران شده است. مركز داوري اتاق ايران اولين سازمان داوري است كه به موجب قانون اساسنامه مصوب 1380 تشكيل شده است. در دعاوي تجاري بين المللي، مطابق مقررات قانون داوري تجاري بين المللي رسيدگي مي كند.
اشخاص حقيقي يا حقوقي اعم از اينكه عضو يا غير عضو اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران باشند يا نباشند، ميتوانند در قراردادها يا معاملات خود توافق كنند كه اختلافات بازرگاني داخلي يا خارجي موجود يا احتمالي خود را از طريق داوري و توسط مركز داوري اتاق ايران حل و فصل نمايند. توافق به داوري ميتواند به صورت  شرط داوري در قرارداد اصلي يا به موجب توافقنامه جداگانه انجام شود.
در صورت بروز اختلاف يا ادعا در مورد قرارداد، خواهان  مي تواند درخواست رسيدگي داوري خود را به دبيرخانه مركز داوري واقع در تهران، خيابان طالقاني، نبش خيابان موسوي،‌ساختمان شماره 254، طبقه سوم، تسليم نمايد. دبيرخانه مركز داوري پس از بررسي مقدماتي و تشكيل پرونده، ترتيبات رسيدگي به اختلاف را فراهم خواهد آورد.

در مواردي كه طرفين قصد دارند به داوري مركز مراجعه كنند، مي توانند از  متن ذيل  كه بعنوان نمونه شرط داور ي  تهيه شده، استفاده نمايند.

« کلیة اختلافات و دعاوی ناشی از این قرارداد و یا راجع به آن از جمله انعقاد، اعتبار، فسخ، نقض، تفسیر یا اجرای آن به مرکز داوری اتاق ایران ارجاع میگردد که مطابق با قانون اساسنامه و آئين داوری آن مرکز با رأی یک یا سه نفر داور بصورت قطعی و لازم الاجراء حل و فصل گردد. داور(ان) علاوه بر مقررات حاکم، عرف تجاری ذیربط را نیز مراعات خواهد (خواهند) نمود. شرط داوری حاضر، موافقتنامه ای مستقل از قرارداد اصلی تلقی میشود و در هر حال لازم الاجراء است.»

“Dispute Settlement: All disputes and claims arising from or relating to the present contract including its conclusion, validity, termination or breach, and its interpretation or application, shall be submitted to the Arbitration Center of the Iran Chamber (ACIC) for binding and final arbitration by one or three arbitrators in accordance with the Law of Statute of the Arbitration Center of the Iran Chamber and Arbitration Rules of ACIC. In addition to the applicable laws and regulations, the arbitrator(s) shall take into account the relevant trade usages. The present arbitration clause shall be treated as an agreement independent of this contract and shall in any case be binding”