ثبات حجم تجارت چین

حجم تجارت خارجی چین در 9 ماه نخست سال جاری علیرغم اختلافات تجاری با آمریکا ثبات خود را حفظ نمود.

حجم تجارت با رشد 9/9 درصد سالانه در 9 ماه نخست سال جاری به دلیل فعالیت های متنوع تجاری با کشورهای در حال ظهور و رشد سریع تجارت توسط شرکت های خارجی به 22/28 تریلیارد یوان (3/22 تریلیارد دلار) رسید .

صادرات و واردات به ترتیب با رشد 6/5 درصدی سالانه و 14/1 درصدی به 11/86 تریلیارد یوان و 10/42 تریلیارد دلار رسید که در نهایت منجر به مازاد تجاری 1/44 تریلیارد یوان شد که نسبت به سال گذشته 28/3 درصد کاهش یافت .

 

به گفته لی کویوِن سخنگوی اداره گمرک رشد سریع تجاری در 9 ماه نخست سال جاری اساس محکمی برای عملکرد کل سال ایجاد کرد و چین فرصت های تجاری را با کشورها و مناطق بیشتری از جمله روسیه و لهستان به اشتراک گذاشت .

چین نیز اقداماتی در راستای بهبود ساختار صادراتی اش از جمله افزایش 16/3 درصدی صادرات خودرو و 18/7 درصدی قطعات خودرو اتخاذ کرده است . صادرات محصولات برقی – مکانیکی با رشد 7/8 درصدی به 6/91 تریلیارد یوان رسید که 58/3 درصد از کل حجم صادرات را تشکیل می دهد .

به گفته لی تاثیر تنش های تجاری چین و آمریکا بر موقعیت تجاری چین قابل کنترل است .

با این وجود وی هشدار داد که رشد تجارت جهانی با توجه به تنش های تجاری چین-آمریکا و سایر عوامل ناشی از تریدیدهای اقتصادی جهان با چالش هایی روبرو خواهد بود .

بنابر آمار رسمی حجم و هزینه واردات کالاهای اساسی چین در 9 ماه نخست سال جاری افزایش یافت .

محموله های خارجی نفت خام ،گاز طبیعی ، نفت پالایش شده و مس به چین در بازه ژانویه تا سپتامبر به ترتیب 5/9 درصد ، 34 درصد ، 9/8 درصد و 16/1 درصد افزایش یافت .

به گفته لی گ.اگهوی نایب رئیس آکادمی همکاری های اقتصادی و تجاری بین الملل چین ، افزایش واردات کالا نشان دهنده تقاضای کشور به تولید و حفظ مواد خام انرژی است .

ترکیب هزینه نیروی کار رقابتی چین و سرمایه بین الملل و فناوری از زمان اصلاح و گشایش به تسهیل رشد تجاری و تقویت مزایای قیمت گذاری کمک کرده است . همچنین موجب افزایش درآمد شرکت های خارجی از طریق صادرات به چین شده است .

به گفته شین گوبین معاون نخست وزیر وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین ، این کشور سرعت توسعه تولیدات پیشرفته و فناوری های دیجیتال را افزایش خواهد داد تا توانایی صادرات کشور را تقویت نماید .

به گفته سانگ بایچوآن استاد تجارت بین الملل دانشگاه  اقتصاد و تجارت بین الملل پکن ، پیش بینی می شود در سال جاری تکانه رشد تجارت خارجی چین ثابت باقی بماند زیرا دولت چین در اوایل سال جاری به کاهش مالیات بر ارزش افزوده واردات و همچنین مالیات خودروها و قطعات خودرو ، دارو و کالاهای مصرفی پرداخته است .

منبع : چاینادیلی