صندوق بین المللی پول (IMF) خواستار تلاش مشترک در راستای حفظ سیستم تجارت چند جانبه

براساس تازه ترین چشم انداز اقتصاد جهانی صندوق بین المللی پول ، پیش بینی رشد بین المللی سال جاری و سال آینده به ترتیب به 3/7 درصد و 0/2 درصد کاهش یافت که این ارقام پایین تر از ارزیابی های صورت گرفته در ماه جولای است .

صندوق بین المللی پول هشدار داد که تشدید تنش های تجاری تهدیدهای اصلی چشم انداز جهان هستند و هر کشور می بایست به تقویت همکاری در راستای حفظ سیستم تجارت چندجانبه قانونی ، حل اختلافات تجاری ، ارتقا رشد اقتصاد جهان بپردازند.

به گفته صندوق بین المللی پول ریسک نزولی رشد اقتصاد جهان در ماههای گذشته سیر صعودی داشته است ؛ از جمله افزایش موانع تجاری و برگشت جریان سرمایه به اقتصاد بازارهای در حال ظهور سست بنیان. این چشم انداز در حال حاضر به نامتعادل ترین و نامشخص ترین رشد تبدیل شده است .

پیش بینی می شد رشد اقتصادی آمریکا در سال جاری 2/9 درصد ثابت بماند و در سال 2019 به دلیل اقدامات تجاری اخیر به 2/5 درصد برسد . علاوه بر این رشد آمریکا با بی ثباتی های محرک های مالی در سال 2020  همزمان با به اوج رسیدن چرخه محدودیت مالی کاهش خواهد یافت .

طبق این گزارش پیش بینی شد رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته روند نزولی داشته باشد که این موضوع بیانگر بزرگ ترین چالش سکولار اقتصادهای پیشرفته بر رشد کم درآمد کارگران ، درک تحرک کم اجتماعی و در برخی کشورها پاسخ به تغییر اقتصاد ساختاری به دلیل سیاست های ناکافی می باشد . همچنین موجب عصبانیت عموم و افزایش تنش های کنونی شد.

طبق این گزارش پیش بینی می شود رشد اقتصادی چین به 6/6 درصد برسد .  به نقل صندوق بین المللی پول بسیاری از بازارهای در حال ظهور به دلیل نرخ ارز انعطاف پذیر به پیشرفت های خوبی دست یافته اند اما این کشورها شاهد افزایش آسیب پذیری های پس از تاثیر جهانی خواهند بود.

آمریکا از آوریل سال جاری تعرفه های جدیدی بر اقلام وارداتی گوناگون اعمال کرده است و شرکای تجاری آن اقدامات محافظتی را متعهد شده اند .

افزایش تنش های تجاری و ابهامات تجاری موجب افزایش نگرانی در خصوص دیدگاه های اقتصاد جهانی شده است و این عوامل می تواند شرکت ها را به سوی تعلیق یا چشم پوشی از مخارج سوق داده است کهدر نهایت به کاهش رشد سرمایه گذاری و تقاضا منجر می شود.

صندوق بین المللی پول بر این باور است که افزایش موانع تجاری به زنجیره تامین جهانی آسیب خواهدزد و ترویج فناوری های جدید را آهسته می کند و از رفاه و تولید جهانی می کاهد .

طبق این گزارش دسترسی به کالاهای مصرفی قابل تجارت کاهش می یابد و به خانوارهای کم درآمد به صورت نامتناسب آسیب خواهد زد.

موریس آبستفلد مشاور اقتصادی صندوق بین المللی پول بیان کرد که نشانه های موجود بیانگر این هستند که تنش های تجاری بر شرکت ها آثار منفی داشته است .

اقتصاد جهان در سال 2020 در صورت تداوم تنش های تجاری کاهش 0/8 درصدی خواهد داشت و میزان اطمینان خاطر و سرمایه گذاری شرکت ها را کاهش خواهد داد و به اقتصاد جهان آسیب خواهد زد.

کریستین لگارد مدیر عامل صندوق بین المللی پول به دیدگاه منفی رشد اقتصاد جهان اشاره کرد و افزود موانع تجاری رو به افزایش است .

به گفته وی لفاظی در خصوص موانع تجاری و همچنین افزایش ابهامات اقتصادی نه تنها به تجارت بلکه به سرمایه گذاری و تولید آسیب می زند.

یکی از مسئولان صندوق بین المللی پول از کشوهای سراسر جهان خواست تا اختلافات و موانع تجاری کنونی را حل و فصل نمایند و کشورها را به همکاری با یکدیگر برای ایجاد سیستم تجارت جهانی فراخواند که این سیستم ، سیستمی قوی تر ، عادلانه تر و مناسب تر بر ای آینده است .

منبع : People's Daily